Takže si vymažte i samostatný Vikomt

Konsorcium AAC se obratem stává největším „železářem“ na českém trhu, i před AutoContem či Compaqem.
V kuloárech se o tom už nějakou dobu hovořilo, nicméně až nyní to potvrzuje oficiální tisková zpráva: firma Vikomt CZ, označovaná jako „známý velkoobchod s výpočetní technikou“ byla pohlcena akciovou společností AAC a.s. z Českých Budějovic. (Webová adresa AAC je jako jedna z několika dalších kuriózně zaregistrována na někoho jiného, lze posloužit jen výpisem z obchodního rejstříku).

Firmě AAC patří Libra Electronics a ProCA, tedy dva z nejvýznamnějších výrobců osobních počítačů a prodejců výpočetní techniky (v menší míře i spotřební elektroniky) u nás; konsolidovaný obrat firmy činil za rok 1998 3,1 miliardy korun. AAC uvádí, že hodlá podpořit růst značkového počítače Monsoon.

Živě komentuje: jména jako Libra a Vikomt patří do české počítačové historie, či spíše mytologie. Libra byla svého času největší prodejce počítačů u nás, ve svých slavných letech nebylo možné ujít po Čechách deset metrů, aniž byste nespatřili její billboard nebo jinou reklamu. Pak přišly (příliš) velké projekty, plány na Německo, rozchod se společníkem Čiperou (dnes Tempr, stále méně známý a významný), a citelný ústup ze slávy. Také daný ovšem tím, čím trpí každý prodejce home-made výpočetní techniky: prodá hodně počítačů se slušným rabatem, počítače ovšem nejsou příliš kvalitní, tudíž se reklamace a opravy vracejí na firmu jako bumerang, pověst prudce klesá a prodeje také. Stejně jako byla Libra dílem podnikatele s nádechem geniality, Ladislava Marka, vytvořil i Vikomt jiný fenomén – dnes už možno říci – české ekonomiky, Pavel Tykač. Vikomt byl také ve svém poměrně nedlouho trvajícím vrcholu zřejmě nejúspěšnější (z hlediska obratu i profitu) počítačovou firmou u nás, soustředil se hlavně na dovoz komponent; pak jeho majitel moudře usoudil, že zlaté časy prodeje počítačového železa končí a že vydělané peníze zmnoží daleko lépe ve finančnictví, a tak také učinil (Motoinvest atd.).

Kdysi skoro bezvýznamný pražský odštěpek Libry, firma ProCA, svou „matku“ úspěšností předběhla a dnes patří k největším prodejcům výpočetní techniky u nás, z valné míry díky svému výkonnému šéfovi se „zdravým rozumem“, Petru Vladykovi, který se nikdy nehnal za chimérami, ale poctivě budoval, až vystavěl malé impérium. Velký převrat vznikl postavením konsorcia AAC, do kterého přinesl tolik potřebný kapitál (respektive jej oddlužil), ale i produkty a technologie (počítače Leo atd.) taiwanský FIC; AAC, vedený právě Ladislavem Markem, vlastní Libru, ProCu a nyní také i Vikomt. To je pozoruhodné: nevím o jiném případě (u nás určitě ne), aby jeden subjekt vlastnil tři navzájem si ostře konkurující firmy.

Vikomt se od dovozu komponent po kamiónech vrhl do sporného projektu vybudování „velké české počítačové značky“, jíž dal stejně sporný název Monsoon. Monzuny se měly stát jakýmisi českými Compaqy – docela výsostnou a ne zrovna levnou značkou, šířenou pouze přes kvalitní dealerskou síť. To se ne docela podařilo; do finančního pozadí projektu vidět není, ale domnívám se, že profitabilní nebyl, a v posledních měsících jsou počítače této značky vidět na českém trhu stále méně – respektive, potřebují oživující injekci jako sůl.

Společnost AAC nenajdeme v seznamu Computerworld 100, což je divné, když firma svůj obrat ochotně sděluje. Kdyby v něm byla, vklínila by se na třetí místo (za TH´System a Hewlett-Packard); jenomže v žebříčku chybějí firmy jako IBM, Compaq, CHS a desítky dalších, takže vypovídací hodnota moc velká není. (O kus horší, mimochodem, že vydavatel tituluje tento jinak záslužný a pracný čin jako „100 největších IT společností v České republice“; titul je tímto naprosto evidentně nepravdivý.). Pokud bychom k loňskému obratu AAC ovšem připočetli ještě Vikomt a plánovaný růst, možná bychom získali novou českou jedničku ve výpočetní technice – kuriózně firmu, kterou v podstatě nikdo nezná. Jestli se ale k fungující a profitující Libře a firmě ProCA přidá rovněž rostoucí a profitující Vikomt, není samozřejmé – musí se udělat velký kus práce a také pořádně zainvestovat.

Diskuze (2) Další článek: Zvětšení rámce pro lepší synchronizaci BDC

Témata článku: Počítačové komponenty, Profi počítač, Made, Vypovídací hodnota, Největší projekt, Billboard, Slavný počítač, Potřebný kapitál, Libra, Samos, Rabat, Kamión, Soli, Levná elektronika, Leo, Výkonné železo


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36