Taková jsou Windows Vista VI: První hodnocení

Po pěti dílech seriálu, v nichž jsme si představili základní vlastnosti a použití Windows Vista, se dostáváme do (před)posledního bodu naší recenze. Ta se nyní uzavírá, což však neznamená, že se k Windows Vista brzy nevrátíme. Za dva týdny testů jsme zprostředkovali řadu zkušeností a dojmů, mnohé však zatím zůstalo utajeno.
Taková jsou Windows Vista VI: První hodnocení

Co jsou zač Windows Vista

Windows Vista jsou zatím posledním počinem Microsoftu v rodině Windows. Jsou osmnáctým produktem svého výrobce pro platformu PC, nesou označení verze 6.0. Jde o novou verzi Windows po více než pěti letech. Jejich předchůdce, Windows XP, jsou v současnosti velmi rozšířena a zároveň po letech provozu a zkušeností i dostatečně odladěna a navíc dále uživatelsky doladitelná. Uživatelům splní veškeré současné potřeby.

Pokrok však nelze zastavit. Stejně jako se objevují nové a modernější verze hardwaru, objevují se i nové a modernější verze softwaru, Windows nevyjímaje. Důležitá je podpora nových technologií, odstranění starých nedostatků i vyprášení mnohých kostlivců ze skříně. To vše Windows Vista plní. Zároveň však přichází s množstvím novinek, které si žádají daň: nové problémy a zárodky nových kostlivců.

Edice, dostupnost, ceny

Anglická jazyková verze Windows Vista pro velkolicenční zákazníky je k dispozici již od minulého pátku. Koncovým zákazníkům se do rukou dostane až 30. ledna. Pro naše čtenáře asi mnohem zajímavější jazyková verze česká spatří světlo světa o měsíc později, tedy 1. března. Nabídka edic je tentokrát široká a dělá si ambice do značné míry naplnit potřeby většiny zákazníků. Mnohem problematičtější jsou však ceny.

Cenová politika Microsoftu je v Evropě ovlivněna povinností nasazovat na celém jednotném trhu EU stejné ceny a to bez ohledu na to, že kupní síla některých zemí (včetně ČR) ceně Windows zdaleka neodpovídá.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Vista okopírují cenové rozpětí Windows XP, jinými slovy: Windows budou stále drahá. Cena na trhu bude stejná jako v současnosti u Windows XP, tedy Windows Vista Home Basic budou stát stejně jako Windows XP Home Edition, Windows Vista Home Premium vyjdou na částku, na níž by přibližně vyšla ne-OEM verze (ta se ale bohužel neprodává) Windows XP MCE a Windows Vista Ultimate dosáhnou magické hranice deseti tisíc korun, budou tedy stát stejně jako Windows XP Professional.

Hardwarové požadavky

Hardwarové požadavky Windows Vista jsme podrobně probrali ve druhém díle seriálu. Pro pohodlný provoz tohoto systému postačuje jakýkoli dva roky starý počítač. Přes četnou kritiku v dobách betatestování není finální náročnost Windows Vista nikterek přemrštěná. Osmisetmegahertzový procesor a půl gigabajtu operační paměti je stroj začátku tohoto století. Na současných strojích běží Windows Vista zcela pohodlně a pokud je použita kompatibilní grafická karta, samozřejmě i s grafickým rozhraním Aero.

Microsoft tentokrát nijak nepodcenil minimální požadavky doporučené pro provoz systému. Ty jsou totiž stanoveny zcela reálně a nebude se tudíž opakovat martyrium s Windows 95 na procesoru 386 DX a 4 MB RAM či podobně nervydrásající avšak výrazně mladší situace s Windows XP na 233 MHz a 64 MB RAM.

Instalace a spuštění systému

Microsoftu se při návrhu, realizaci a ladění nového instalačního programu podařil vskutku husarský kousek. I přes čtyř, někdy i pěti- a vícenásobný objem dat na disku se totiž Windows Vista instalují stejně dlouho jako Windows XP. Samotný start systému také není delší. Nový model instalace systému lze hodnotit kladně. Nevýhodou, na níž jsme si ale již v případě Microsoftu zvykli, je nemožnost výběru komponent pro instalaci.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Vista obsahují oproti předchozím generacím výrazně vylepšený bootmanažer, který je schopen přesně detekovat a spustit nejen Visty, ale i starší operační systémy Microsoftu a neoficiálně dokonce zavaděč Linuxu. Neoddiskutovatelným problémem je podobně jako v minulosti i zde fakt, že bootmanažer Windows Vista bez skrupulí přepisuje Master Boot Record pevného disku, čímž odstaví všechny dosavadní bootmanažery či přímo zapsané zavaděče operačních systémů. Dočkáme se někdy ve Windows možnosti výběru odddílu pro instalaci bootmanažeru?

Nový způsob zavádění Windows má ještě jeden zápor. Windows Vista již nedokáže spustit starý, ale stále velmi populární bootmanažer XOSL.

Nekonečný seznam novinek

Mnoha novinkám, které Windows Vista přináší, jsme se věnovali v řadě článků v minulosti i v průběhu recenzního seriálu. Vraťme se jen rychlým přehledem k několika zásadním: Předchozí díly recenze finální verze Windows Vista, protipirátské ochrany, kompatibilita se softwarem, budoucnost DirectX, nový systém instalace, vyšší bezpečnost (ochrana uživatelského účtu, lepší firewall, oddělení Internet Exploreru od jádra systému, phishingový filtr, práce bez práv administrátora), nová grafická rozhraní Aero a Basic, zrychlení systému flash pamětí ReadyBoost či přednačítání aplikací z disku SuperFetch. Studnicí informací a poznatků o Windows Vista je i VistaBlog redakce Živě.cz, který se s dokončením tohoto operačního systému přetransformoval v poradnu odpovídající na konkrétní dotazy čtenářů.

Na (byť) pouhý výpis všech novinek by nestačilo ani několik desítek stran textu. Budiž důkazem to, že jen šest dílů naší recenze zabralo celkem přes 77 tisíc znaků textu. Článek věnovaný Windows Vista na anglické wikipedii jich má v tuto chvíli celých 130 tisíc, přičemž vydá na 65 stránek formátu A4. Produktová příručka Windows Vista od Microsoftu má však stránek ještě jednou tolik.

Témata článku: Hardware, Windows, Windows Vista, Master boot record, Stará verze, Cena, Jazyková verze, Aero, Instalace, Předchozí výběr, Screenshot, Využitý režim, Starý systém, Vista, Hodnocení, Jasná volba, Target, Starý kousek, Slíbená podpora, Expo, Nedostatek, Pochvala, Poslední počin, Husarský kousek, HTTP

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů