Taková jsou Windows Vista IV: Nárůst výkonu nečekejme

Mnozí kritici nikoli neoprávněně podezřívají Windows Vista z nižšího výkonu, než poskytují Windows XP. Reakce systému mají být bržděny rozhraním Aero, novou správou paměti či integrovanými protipirátskými ochranami. Proveďme několik benchmarků a konfrontujme Windows XP s Vistami s vypnutým i zapnutým rozhraním Aero.
Kapitoly článku

První objektivní testy jsme provedli již ve druhém díle naší obsáhlé recenze Windows Vista. Zjistili jsme, že nový systém se instaluje i spouští zhruba stejně dlouho jako jeho předchůdce a to i při více než čtyřnásobném objemu dat, která má systém pro své potřeby na pevném disku.

Ve čtvrtém díle se dostáváme k první testům reálného aplikačního i grafického výkonu. Použijeme základní sadu testů, kterou provedeme ve Windows XP Professional a také ve Windows Vista Ultimate, kde využijeme jak rozhraní Windows Classic, tak i Windows Aero.

Pro testy použijeme kvůli kompatibilitě ovladačů dvaatřicetibitové verze obou operačních systémů. Jako testovací stroj poslouží počítač označený ve druhém díle jako Desktop, tedy stroj s procesorem AMD Sempron 64 2800+, 2 GB DDR2 paměti v duálním režimu, grafickou kartou Ati Radeon X1600 Pro s 256 MB DDR2 paměti a pevnými disky WD Caviar SE (250 GB, 16 MB cache, 7 200 rpm) a WD Raptor (150 GB, 16 MB cache, 10 000 rpm). To vše za podpory základní desky Gigabyte s čipsetem Nvidia nForce 430. Oba systémy jsou samozřejmě čerstvě nainstalovány (na disk WD Caviar) a využíváme poslední dostupné verze ovladačů.

V obecné rovině lze dát všem skeptikům zapravdu. Žádná z testovaných operací není ve Windows Vista rychlejší než ve Windows XP. Přestože uživatelské rozhraní (jak Aero, tak Classic) působí subjektivně rychleji než rozhraní Windows XP, reálná práce systému je pomalejší. Rozdíly oproti Windows XP nejsou nijak výrazné. Jde obvykle o jednotky procent, dá se tedy předpokládat, že situace se zlepší s větším rozšířením Vist a dostupností finálních verzí ovladačů především pro čipové sady základních desek. V tuto chvíli však na tom Visty v porovnání s XP nejsou po výkonostní stránce dobře.

Aplikace: WinRAR komprese

V poslední době je oblíbeným nástrojem testerů výkonu komprimační program WinRAR. Jeho použití nám nabídne pohled nejen na rychlost procesoru, která by měla samozřejmě být v obou systémech stejná, ale především na rychlost práce s daty na disku a diskovou keší. Komprimovat budeme do formátu RAR, stupeň komprese normální. Pracovat budeme se 108 MB souborů různých typů. Starými binárními dokumenty Microsoft Office počínaje, přes nové OpenXML dokumenty Office 2007 až k širokému výběru různých obrázkových formátů (BMP, JPG, PNG). Nechybí ani jeden malý již komprimovaný archív RAR.

Rozdíly mezi Windows XP a Windows Vista jsou v této disciplíně zanedbatelné. Pětisekundový rozdíl mezi prvním rozhraním Vista Classic (2:26) a nejpomalejšími Windows XP (2:31) je v toleranci chyby měření - obzvláště s přihlédnutím k veškerým aktivitám, které (především Windows Vista) s oblibou provozují na pozadí. WinRAR v rozraní Aero zvládl vzorek dat zabalit za 2 minuty a 29 sekund.

Graf délky tvorby RAR archívu programem WinRAR (minuty:vteřiny, méně je lépe).

Aplikace: Microsoft Office

Rychlé spouštění kancelářských aplikací je důležitou otázkou produktivity a předcházení rozčarování z práce. Balík Microsoft Office 2007 otestujeme ze dvou hledisek. Praktickému testu podrobíme aplikaci Word 2007, konkrétně rychlost jejího spouštění. Změříme čas od dvojkliku na zástupce až po dokončení vykreslení rozhraní programu. Druhým testem, k němuž využijeme Office, bude změření doby jejich instalace. Stopky zapneme v okamžiku kliknutí na tlačítko Nainstalovat a vypneme v okamžiku, kdy instalační program potvrdí dokončení procesu. Pracovat budeme s Microsoft Office Beta 2 Technical Refresh - DVD verzí s plně automatizovaným instalačním procesem, kterou Microsoft distribuoval na podzimních Technet konferencích.

Co je funkce SuperFetch?
SuperFetch je nástupcem technologie Prefetch známé z Windows XP. Jedná se o nový způsob správy paměti, který upřednostňuje uživatelské programy před službami běžícími na pozadí a podle toho nakládá s obsahem RAM. Je rovněž schopen na základě naučeného schématu uživatelovy práce prediktivně (podle bayesiánských algoritmů) načítat programy, o nichž předpokládá, že budou brzy spuštěny. Využívá tím volné systémové zdroje k pozdějšímu rychlejšímu naplnění požadavku uživatele.
 
Spouštění Wordu 2007 je ve Windows XP rychlejší, než v případě Windows Vista. Zatímco v XP spouštíme tento program šest sekund, ve Vistách celých devět. To se však týká pouze prvního a druhého spuštění po instalaci sady Office. Na Wordu se totiž dokáže v celé kráse a šikovnosti předvést technologie SuperFetch. Třetí spuštění (podotkněme, že mezi každými dvěma spuštěními Wordu byla Windows restartována) totiž proběhne za jedinečné dvě sekundy, čtvrté pak ještě o nejakou tu desetinku rychleji. Daní za to je delší práce s diskem po startu systému, ta však (narozdíl např. od defragmentace na pozadí Windows XP) nijak nekomplikuje práci se systémem a ten ji může kdykoli ukončit případně přednačtená data z paměti zahodit a uvolnit tak místo nějaké běžící náročné aplikaci.
 
Graf času potřebného ke spuštění aplikace MS Word 2007. V grafu není zohledněn dopad funkce SuperFetch, která dokáže start urychlit na zlomek původního trvání (minuty:vteřiny, méně je lépe).
Čas instalace Office přiblíží délku instalace poměrně velké a do systému dobře integrované aplikace. Jelikož rychlost práce s DVD mechanikou zůstává ve všech prostředích konstatní, lze z výsledků vyvozovat rozdíly ve výkonu práce s diskem případně v zápisu velkého množství hodnot do systémového registru. Rozdíly mezi jednotlivými prostředími jsou vpravdě propastné, činí téměř minutu. Vzhledem k množství souborů kopírovanému na disk a množství zásahů do registrů bez použití odladěných ovladačů by se snad dalo prodloužení mezi Windows XP a Windows Vista omluvit, bohužel aktivací rozhraní Aero získáme další minutu navíc, pročež se instalace protáhne na šest minut a dvacet sekund. Stejná hodnota byla zaznamenána i při kontrolním měření.
 
Graf délky instalace sady 2007 Microsoft Office System Professional Plus (minuty:vteřiny, méně je lépe)

Aplikace: Adobe Photoshop

U zřejmě nejpopulárnějšího bitmapového editoru vyzkoušíme, podobně jako u Microsoft Wordu, zda nasazení ve Windows Vista nějak ovlivní dobu startu aplikace. Měřit budeme opět od dvojkliku na zástupce až po kompletní vykreslení uživatelského rozhraní.

Photoshop při svém spouštění načítá mnoho pluginů, což je operace, která trvá vždy velmi dlouho. Situaci v tomto případě příliš nezachraňuje ani funkce SuperFetch. Start tohoto programu se významně nezrychlí ani při opakovaných pokusech. Rozdíly jednotlivých prostředí se pohybují na hranici chyby měření, nepatrně větší pokles doby spouštění u Windows Aero lze přičíst právě SuperFetchi.

Graf času potřebného ke spuštění bitmapového editoru Adobe Photoshop CS2 (minuty:vteřiny, méně je lépe)

Aplikace: Exact Audio Copy

Tento test jsme zařadili především jako ověření skutečnosti, že rychlost grabování audia se mezi Windows XP a Vista nezmění (například v důsledku nasazení ochran) a rovněž jako ověření schopností spolupráce Exact Audio Copy s Windows Vista. Program je s novým OS kompatibilní a tak jsme na problémy narazili až při snaze otestovat výkon při enkódování nagrabovaného audia do formátu FLAC. Zdá se, že kodér FLAC verze 1.1.2a s Vistami kompatibilní není. Zkušební audiostopou byla devatenáctiminutová první část hudebního eposu Ommadawn od Mika Oldfielda ripovaná z originálního CD-Audio. Ve všech třech prostředích trvalo zkopírování této stopy přesně tři a půl minuty.
 

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,