Taková jsou Windows Vista I: Jiný pohled na svět

Recenze Windows Vista je tu! Po letech tápání přinesl Microsoft novou verzi svého stěžejního produktu. Windows Vista přináší řadu technologických novinek. V prvním díle naší obsáhlé recenze si představíme edice systému, dostupnost, možnosti upgradu a ceny, za něž bude možno operační systém druhé poloviny této dekády pořídit.
Taková jsou Windows Vista I: Jiný pohled na svět
Kapitoly článku

Jsou tomu rovné dva týdny, co Microsoft dokončil Windows verze 6.0, která jako již tradičně získala i prodejní název: Windows Vista budou velmi pravděpodobně operačním systémem, který se, ať se to odpůrcům Microsoftu líbí nebo ne, stane symbolem IT světa druhé poloviny první dekády tohoto století.

Časopis Živě získal přímo od výrobce finální verzi Windows Vista x86 i x86-64 a připravil šestidílnou megarecenzi toho nejpřevratnějšího, co se za posledních pět let ve světě Windows událo. Windows Vista totiž rozhodně stojí za pozornost. Stojí za ni proto, že starší verze Windows běží na bezmála 97 % světových desktopů, přičemž se dá předpokládat, že po odeznění porodních bolestí a vyřešení problému s kompatibilitou s hardwarem začnou Windows Vista velmi rychle z tohoto tržního podílu ukrajovat. Netřeba dodávat, že tomu výrazně napomůže spolupráce OEM partnerů Microsoftu, kteří budou nová Windows předinstalovávat na své počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Krabice, v níž budou Windows Vista dodávána

Ten tvrdí to a ten zas tohle

Windows Vista mají na svém startu podobné startovací podmínky, jaké měla Windows XP před pěti lety. Mnozí na ně nadšeně čekají jako na opravdovou revoluci mezi operačními systémy Microsoftu. Počet zájemců je tentokrát ve skutečnosti mnohem vyšší. Prudký rozvoj internetu totiž způsobil, že k testovacím verzím Windows Vista se dostaly miliony uživatelů.

Jiní je však zatracují. Kvůli domněle vysoké hardwarové náročnosti, kvůli systému zabudovaných ochran, kvůli povinnému ověření pravosti a módu omezené funkčnosti či prostě jen kvůli osobnímu postoji vůči tomuto systému. V průběhu příštích dvou týdnů se všem skeptikům pokusíme v šesti dílech dokázat, že Windows Vista nejsou jen „přelakovanými“ Windows XP, ale že jde o moderní operační systém, který si právem zaslouží své místo na slunci.

Taková jsou Windows Vista, díl první

V prvním díle se nebudeme vracet k technologickým novinkám systému. Ty jsme si představovali v desítkách článků v průběhu uplynulého roku a vrátíme se k nim v dalších dílech formou tematických boxíků a odkazů. Místo toho se zaměříme na souhrn poměrně nových informací o Windows Vista, jejich jednotlivých edicích, dostupnosti na trhu včetně lokalizace, možnostech upgradu, pořizovací ceně i licenční politice.

Klepněte pro větší obrázek

Taková jsou Windows Vista: Nejviditelnější novinka, moderní grafické rozhraní Aero

Vista je výhled, sled událostí i perspektiva

Windows Vista, Windows verze 6.0. Od první verze uvedené v roce 1986 jsou již sedmnáctým operačním systémem pro PC (i když několik prvních verzí si toto označení nezaslouží) toho jména v řadě. Microsoft vrhl Windows Vista, konkrétně pak sestavení 6000.16386 do výroby osmého listopadu tohoto roku. Velkým oslavám, které budou spuštěny na přelomu listopadu a prosince u příležitosti uvedení Windows Vista na trh (pro velké odběratele), však předcházelo pět let vývoje, který poznamenaly mnohé zvraty, změny projektu i dalekosáhlé odklady. Windows codename Longhorn, finálně Windows Vista jsou však konečně tady.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Vista, verze 6.0, sestavení 6000

Výhled, sled událostí i perspektiva jsou všechno české ekvivalenty anglického slůvka Vista. Potom, co jsme pět let „zažívali“ Windows eXPerience nám Microsoft nabízí zcela jinou dimenzi uživatelského prožitku. Windows Vista jsou výhledem na nové technologie, vyšší produktivitu i moderní a líbivé uživatelské rozhraní. Zároveň jsou výhledem na zcela novou a převratnou verzi Windows známou pod kódovým názvem Vienna (dříve Blackcomb), která má vyjít na přelomu dekád a přinést mimo jiné i vlastnosti, které byly z Windows Vista vypuštěny.

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows Vista, Windows 7 Ultimate, Vista, Blackcomb, Premium, Poplatek, Starter, Ultimate, Pohled, Windows 7 Home Premium, 4 Home, Basic, Windows 7 Professional, Vienna, Sled, Home, Ready, První verze, Výroba, Upgrade

400 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Anicka z rise reality 8. 3. 2008 13:50:04
    MS ma v tomhle strasny neporadek. Maji spoustu souboru instalovanych...
  • Tommy 18. 2. 2008 1:45:59
    technicky vzato muze se jednat o stejny pripad jako u tech 100 problemu s...
  • masserr 9. 5. 2007 9:27:46
    Visty sou sedmigigovej vir kterej vám totálně zaseká počítač a už se ho...
Určitě si přečtěte

Co mohou USA poslat Japonsku a Jižní Koreji proti Kimovi?

Co mohou USA poslat Japonsku a Jižní Koreji proti Kimovi?

** Donald Trump nedávno zatweetoval, že USA nabídnou Japonsku a Jižní Koreji podstatně větší množství výzbroje ** Postavit nové lodě, letadla nebo rakety ale zabere hodně dlouhou dobu ** Pokud to USA myslí s pomocí vážně, tak Američané zřejmě sáhnou do vlastních zásob

13.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 2

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

Včera | David Polesný | 44

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

BlueBorne ovládne váš mobil a počítač za deset sekund. Stačí mít zapnuté Bluetooth

BlueBorne ovládne váš mobil a počítač za deset sekund. Stačí mít zapnuté Bluetooth

** Může útočit až na 5 miliard zařízení s Bluetooth ** V ohrožení je hlavně Android a Linux ** Microsoft už vydal záplatu, oprava Androidu bude složitá

13.  9.  2017 | Jakub Čížek | 40


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky