Výzkum | Medicína | Orgány

Taková hra tu ještě nebyla: spolkněte kapsli s mikropočítačem a vyhrajte závod střev

Už vás nebaví klasické hry, k jejichž ovládání se používá klávesnice nebo joystick? Australští vědci z Royal Melbourne Institute of Technology vytvořili novou „hru“, kterou nazvali Guts Game („hra vnitřností“). Její součástí je neobvyklý polykatelný biosenzor. O novince informoval magazín New Scientist.

Nutno konstatovat, že nápad vypadá na první pohled spíše jako pokus o recesi, nicméně po podrobnějším prostudování se jeví jako vcelku zajímavá výzkumná metoda. Zhuying Li z RMIT řekl pro Digital Trends: „Na trhu již existuje mnoho senzorů, které dokážou měřit tělesnou teplotu, hodnotu pH, tlak nebo fungovat jako endoskopický nástroj. Jenže pro mnoho pacientů je spolknutí takového předmětu těžko překonatelným problémem. “

Právě s tím mají pomoci nové herní prvky, jejichž cílem je motivovat uživatele k požití snímače a zlepšit celkovou zkušenost s léčbou.

Souboj střev, muž proti muži

Guts Game je postavena na souboji dvou hráčů, kteří na začátku spolknou kapsli CorTemp. Je velká jen něco málo přes dva centimetry a je vyrobena z epoxidu potaženého silikonem.

Klepněte pro větší obrázek
Kapsle CoreTemp

Uvnitř je de facto mikropočítač. Kromě sady snímačů obsahuje hardware pro bezdrátovou komunikaci. Základní funkcí je měření teploty při průchodu trávícím traktem, přičemž deklarovaná přesnost je ± 0,1 ° C. Signál snímače na frekvenci 262 kHz nebo 300 kHz prochází neškodně tělem do vnějšího záznamového přístroje.

Úkolem obou hráčů je plnit úkoly v podobě změny teploty, kterou mohou ovlivňovat například konzumací různých potravin a nápojů, cvičením a dalšími aktivitami. Cílem je zbavit se „virtuálního parazita“ v průběhu 24 až 36 hodin.

A vítězem o nejrychlejší střeva se stává...

Hra končí v okamžiku, kdy je kapsle vyloučena z těla. Vítězem se pak stává hráč, který nasbíral více bodů. Snímač je z pochopitelných důvodů určen jen k jednorázovému použití.

Zhuying Li se pochlubil studií, provedenou na čtrnácti účastnících. Výsledky prý ukázaly, že se Guts Game líbila a hráči oceňovali především svobodu, kterou jim snímač poskytuje. Putování kapsle nabité elektronikou údajně vůbec nijak fyzicky nevnímali.

Vědci se domnívají, že hraní hry by jednou mohlo být využito při léčbě pacientů. Zajistilo by, že lidé budou dodržovat léčebné postupy díky tomu, že je promění na příjemnější a záživnější herní zážitky.

Diskuze (11) Další článek: Průvodce džunglí robotických vysavačů. Jak vybrat ten správný?

Témata článku: Věda, Výzkum, Léky, Medicína, Orgány, Core H, Melbourne, Trakt, Jednorázové použití, Základní funkce, Endoskop, New Scientist, Bezdrátová komunikace, Australský vědec, Léčba, Léčebný postup, Parazit, Klasická hra, Trávící trakt, Kapsle, Snímač, Str, První pohled, Digital Trends, Teplota


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Japonci začali OLED panely tisknout ve velkém. Monitory zlevní a bude jich více
Lukáš Václavík
OLEDJaponskoMonitory
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce | 114

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2021 ** Článek postupně aktualizujeme ** Pokud sami nějaký objevíte, podělte se v komentářích

Lukáš Václavík | 23

Lukáš Václavík
AprílBulvár a vtípky
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 17

Karel Kilián
WebkameraMobilní telefonMobilní aplikace
Jak udělat otisk obrazovky (print screen) na notebooku
Ondřej Králík
Tipy