Windows 10 | Windows 11 | Design

Takhle by vypadaly průsvitné kontextové nabídky ve Windows 10/11 s vrstvou Acrylic

V rámci redesignu Windows 10 před několika lety Microsoft představil průsvitnou vrstvu Acrylic. Používají ji některé aplikace v záhlaví nebo v postranních panelech s příkazy. Ve Windows 11 ji pak používá Edge v kontextových nabídkách.

Jak by vypadaly (téměř) všechny letité kontextové nabídky, kdyby vyměnily klasické pevné pozadí za průsvitnou vrstvu, ukazuje experimentální program AcrylicMenus. Ani jemu se nedaří zasáhnout všechny nabídky, například vynechává Správce úloh. Windows se skládá z mnoha částí, které vedle sebe koexistují v průběhu času.

Je to ostatně jeden z důvodů, proč Microsoft není schopný rychle provést redesign a mnoho starších prvků s novým vzhledem neladí. K nejuniverzálnějším prvkům uživatelského prostředí patří záhlaví oken, která byla ve Windows XP tmavě modrá, ve Vistě průhledná apod.

Akrylický experiment

Ale zpátky k AcrylicMenus. Nepočítejte s tím, že byste tohle řešení provozovali nastálo. Průhlednost je aplikována v momentě, kdy necháte otevřenou konzoli. Řešení přiznaně není dobře optimalizované, takže nabídky v mnoha případech nevypadají nejlépe. Někdy se na nich špatně vykresluje písmo, navíc různě problikávají při otevření.

Vývojář poskytuje také verzi pro Windows 11. Poslední vydání programu pochází z listopadu, takže vývoj neprobíhá zrovna dynamicky. Akrylická vrstva se neaplikuje na některé nabídky, zejména na tu na ploše. Sám autor nedoporučuje, abyste s AcrylicMenus experimentovali mimo virtuální stroje.

Ukazuje ale, že akrylická vrstva působí pěkně a je možné ji využít i na běžné kontextové nabídky. Program prozatím neslouží k aktivnímu používání, takže se raději na pár příkladů proměny podívejte na našich obrázcích. Chtěli byste, aby Microsoft použil průsvitnou vrstvu plošně na kontextové nabídky, jako to ukazuje experimentální řešení jednoho nadšence?

Zdroje: AcrylicMenus na Githubu

Diskuze (7) Další článek: Organické látky slavného meteoritu z Marsu nevznikly biologicky. Žádné bakterie, žádný mimozenský život

Témata článku: Microsoft, Windows, Edge, Windows 10, Windows 11, GitHub, Design, Acrylic, Vrstva, ProgramSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Seagate chce co nejdříve dohnat WD. Uvede vlastní 22TB pevný disk
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android