Microsoft | Windows 10

Také ve Windows 10 bude nové výchozí písmo. Zlepší čitelnost

Zdroj: Microsoft
Také ve Windows 10 bude nové výchozí písmo. Zlepší čitelnost | Zdroj: Microsoft

Typografové v Microsoftu teď nejspíš dělají přesčasy. V Redmondu navrhli nové písmo pro vývojáře a vybírají z pěti alternativ, které by nahradily Calibri v MS Office. Nový nakonec bude i systémový font. Po Segoe UI dorazí Segoe UI Variable.

Microsoft jej testuje v aktuální sestavení Windows 10 Insider Preview Build 21376. Jak už je z názvu patrné, jde o úpravu současného písma. To bylo optimalizováno pro zobrazení o velikosti 9 pt (obrazových bodů), ale nehodilo se pro výrazně menší a ani větší formáty.

To změní Segoe UI Variable, který zlepší čitelnost i v jiných velikostech. U těch malých zvětší mezery, natáhne středovou výšku a tahy budou tlustší. U velkých se mezery naopak zmenší, prodlouží a zakulatí se konce tahů. Díky tomu bude mít Microsoft písmo, které půjde využít na počítačích, ale třeba také mobilech nebo Xboxech připojených k velkému televizoru.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka Segoe UI Variable (zdroj: Microsoft)

Původní Segoe navrhl Steve Matteson ze společnosti Monotype v roce 2004 a Microsoft si jej licencoval jako náhradu Tahomy. Poprvé se objevilo ve Windows Vista a MS Office 2007.

Diskuze (2) Další článek: Vyžeňte aligátory, přistává raketoplán. Od příštího roku se bude opět přistávat na jedné z nejdelších drah na světě

Témata článku: Software, Microsoft, Windows 10, Windows Vista, Redmond, Čitelnost, Písmo, MS Office, Calibri, Segoe UI, Monotyp, VelikostSledujte přímý přenos z herní konference Microsoftu a Bethesdy

Sledujte přímý přenos z herní konference Microsoftu a Bethesdy

Dvojice gigantů spojila síly a my se můžeme podívat na jejich očekávané pecky na jednom místě.

Doupě
VýstavaBethesdaMicrosoft
V chystaném DLC z Assassin

V chystaném DLC z Assassin's Creed Valhalla se vypravíte do Paříže

Vikingové neplundrovali pouze Anglii, ale rozpoutali peklo po celé Evropě. Ubisoft na E3 oznámil mnoho nového obsahu včetně DLC The Siege of Paris.

Vojtěch Matušinský
Assassin's Creed ValhallaVideoDLC
Riders Republic vypadá na adrenalinovou smršť, zahrajeme si v září

Riders Republic vypadá na adrenalinovou smršť, zahrajeme si v září

Po sněhovém Steepu se Ubisoft pouští do více univerzální adrenalinové zábavy.

Michal Maliarov
Riders RepublicVideo
Mario s králíky se vrací. V pokračování Sparks of Hope zachrání celou galaxii

Mario s králíky se vrací. V pokračování Sparks of Hope zachrání celou galaxii

Spolupráce Ubisoftu a Nintenda očividně zdárně pokračuje. Příští rok si budeme moci zahrát pokračování taktické akce v kombinaci se světy Maria a šílených králíků.

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeOznámeníNintendo Switch