Také CAD aplikace mohou být zdarma

V tomto článku se podrobněji seznámíme s některými free 2D CAD systémy. Výběr popisovaných CAD systémů vycházel víceméně ze dvou kritérií. Za prvé budí dojem, že mohou být použitelné v praxi. Za druhé jejich komerční verze v Čechách a na Slovensku nikdo neprodává. A proč o těchto aplikacích vůbec píšeme? Přestože jsou zdarma, jedná se často o poměrně kvalitní nástroje. I v těchto oborech tak existuje alternativa zdarma jako argument proti softwarovému pirátství.

Blíže se podíváme na Free 2D CAD systémy, které lze najít na http://www.freecad.cz. Následující charakteristiky představují subjektivní dojem z CADu, který si člověk stáhne a věnuje mu pár hodin na obeznámení a posouzení. A buď ho osloví, nebo ne.

Protože se CAD program celkem těžko ovládá a učí, tak i když může být skutečně dobrý, málokdo dokáže ocenit jeho kvality. Nebudeme zde popisovat konkrétní možnosti a funkce, ale celkový dojem, na základě kterého se můžete rozhodnout, zda má pro vás smysl produkt si stáhnout, vyzkoušet a používat.

APM Graph LV

Jedná se o 2D parametrický CAD program. Jediné omezení spočívá v absenci databáze obsahující ruské standardy. Free verze je určena pro vzdělávací účely a pro státní organizace.

Přiznám se, že tento program jsem si vybral na vyzkoušení spíše ze zvědavosti. V podstatě nemá žádná omezení oproti komerční verzi, autorem je ruská společnost APM Ltd. Ale jak se říká, že „všechno špatné pochází z Ameriky“,  tak já jsem byl zase zvědavý na to, co pochází z Ruska.

Klepněte pro větší obrázek

Zmiňovaný CAD patří k těm systémům, na kterých uděláte pár čar, oblouků, kót, šrafů, a už tušíte, že to není celkem ono. Kreslení je relativně pohodlné. Co se však týká parametričnosti, musím konstatovat, že tu sice je, ale editace a změna je poměrně nepohodlná a místy i zbytečně komplikovaná. Parametricky můžete řídit téměř vše, co není třeba (například umístění textu kóty), ale jak parametricky změnit hodnotu kóty, jsem nezjistil.

V tomto případě to však není důležité, protože tyto změny se dělají jen přes dialogové panely zakrývající půl obrazovky. A při práci v tomto panelu se průběžně zobrazují potřebné informace na výkresu. Škoda jen, že výkres nevidíte, a tak přesouváte panel z jedné strany na druhou. Vazby potřebné pro definování vztahů v podstatě neexistují a celá parametrizace je reálně nanic.

I když jsem napsal, že kreslení je v podstatě pohodlné, o editaci to platí jen částečně. Nezavrhl bych ho  však úplně. Na 2D kreslení ho se sem tam použitelnou parametrizací bude možné používat (má i export do DXF). Jen budete potřebovat víc času na učení, přestože jste třeba zkušený uživatel jiných CAD systémů.

Hlavní výhoda tohoto programu však nespočívá v jeho možném využití v praxi, ale ve sbírání dobrých nápadů, které se tu i jinde objeví. A kterých by si mohli všimnout případní vývojáři jiných systémů nebo  nadstaveb.

FelixCAD LT

FREE pro první milion registrovaných uživatelů!

FelixCAD LT je výkonný entry level CAD systém s více jak 300 profesionálními 2D funkcemi. Obsahuje soubory DWG® (R2.5 - R2002), DXF® a FLX®. FelixCAD LT je rychlý a lehce se lze naučit. Uživatel má možnost výběru stylu prostředí FelixCAD nebo AutoCAD®.

Po instalaci tohoto CAD systému od společnosti GiveMePower GmbH z Berlína můžete software používat měsíc bezplatně. Potom se musíte zaregistrovat a můžete ho zdarma používat už natrvalo.

Klepněte pro větší obrázek

Jedná se o klasický 2D CAD systém, s nímž drtivá většina CAD uživatelů nebude mít žádné problémy při používání. Disponuje všemi standardními kreslícími a editačními funkcemi. Nechybí ani práce s bloky a externími referencemi. Chybějí zde však filtry bodů a také uzlové body by se někdy hodily. Způsob práce je podobný AutoCADu. Prostředí už velmi podobné není, ale je celkem příjemné a není problém si na něj zvyknout.

Co se týká kompatibility s DWG soubory, musím konstatovat, že dokáže korektně načítat i problémové výkresy. Při psaní textů FelixCAD používá svoje fonty *.FSH, ale také fonty AutoCADu *.SHX a True Type fonty Windowsu. Zároveň má soubory typu čar *.LIN a soubor šrafů *.PAT – přesně jako AutoCAD. Bezplatná verze však neumožňuje ukládat soubory do DWG a DXF. Dokonce tu fungují i názvy některých systémových proměnných AutoCADu (ltscale...).

Musím konstatovat, že mě tento CAD překvapil tím, že je reálně použitelný na profesionální a každodenní kreslení. To, že nelze ukládat do formátů DWG a DXF, ho sice odsouvá stranou, ale díky tomu, že vzpomínané formáty načítá korektně v případě, že vaše výkresy už nikdo jiný nepoužívá, vám bude určitě úplně stačit.

AllyCAD

AllyCAD, profesionální 2D CAD, je známý svým výkonem a jednoduchým používáním. AllyCAD je hodnocený jako jeden z nejrychlejších dostupných Windows CAD. Je 10-20krát rychlejší než konkurence při překreslování nebo načítání výkresů. Co se týká kompatibility, AllyCAD plně podporuje čtení a zápis AutoCADovských formátů DWG a DXF, Caddie CEX a Arcview SHP.

Tato freeware verze nabízí plnou funkčnost AllyCADu s jediným omezením, a to velikosti souboru. Jeho velikost může dosahovat maximálně 150 kB. Tento software má však velmi úsporné ukládání – mohlo by to tedy na menší 2D projekty stačit. (Výkres na obrázku má právě takovou velikost.)

Klepněte pro větší obrázek

Po jeho instalaci a vyzkoušení je však potřeba připravit se na to, že s AutoCADem nemá společné vůbec nic. Na práci si musíte dost dlouho zvykat a argument, že se jedná o jeden z nejrychlejších CAD systémů (čímž vyvolal moji zvědavost), se nedá podle mě vyvážit ne velmi uživatelsky příjemnými funkcemi, i když prostředí působí dobrým dojmem.

AllyCAD je použitelný na každodenní kreslení – ale jen pro toho, kdo mu věnuje skutečně dostatek času. Mě však zaujala jedna vlastnost a to import HPGL (*.PLT) souboru, který spolu s možností ukládat do DWG by umožnil používat tento program, když ne na kreslení, tak aspoň na vzpomínanou konverzi. Importované PLT soubory však byly skutečně nanic a nepoužitelné.

Osobně jsem tomuto programu nepřišel na chuť a ani jsem nenašel žádný důvod na další testování nebo na jiné využití. Je-li však velikost ukládaného souboru omezená – nepředpokládám, že se najde běžný CAD uživatel, který se ho bude měsíc učit bez toho, aby věděl, co mu dokáže tento CAD přinést. A to se mi zjistit nepodařilo.

A9CAD

A9CAD je 2D CAD program, který podporuje standardní výkresové formáty DWG a DXF do verze AutoCADu 2000. Umožňuje 2D kreslení, prohlížení a editaci. Má standardní uživatelské rozhraní Windowsu, příkazové okno pro zadávání souřadnic a editace atributů entit je vykonávána přes okno vlastností. Standardní verze A9CAD je plně funkční produkt poskytovaný jako freeware. Pro ty, kteří požadují doplňující vlastnosti, jako jsou tvorba a vkládání bloků, výkresový prostor nebo SHX fonty, je k dispozici placená verze.

Po spuštění A9CADu budete mít nejprve dojem, že se „nacházíte“ v produktu velmi podobném AutoCADu. Tento dojem však postupně upadá a až natrefíte na různé, ne celkem šťastné vlastnosti, tak se váš pohled na něj trochu zreální. Program pracuje nativně s DWG a DXF soubory a nemá potíže načítat i problémové výkresy. Pokud nejsou v bezplatné verzi fonty SHX a ostatní drobnosti, nemusí váš výkres načtený do tohoto CADu vypadat celkem správně.

Klepněte pro větší obrázek

Práce s tímto programem je však poměrně jednoduchá, bezproblémová a podobná práci s AutoCADem. Rád bych řekl, že se hodí pro každodenní profesionální používání, ale raději to netvrdím. Konkrétně šrafování má řešené dost netradičně, a právě to jej odsouvá spíš do pozice nástroje vhodného pro hobby, nebo menší nenáročné projekty.

Ačkoli se jedná o použitelný CAD, nemá dořešené některé praktické drobnosti, díky kterým není na profesionální používání velmi vhodný. Ovšem v případě nouze použitelný je.

Závěr

Z představovaných 2D CADů jednoznačně vychází jako vítěz FelixCAD LT. Jako bezplatný 2D CAD je vhodný i na profesionální používání. Uživatel, pokud není začátečník, je s ním schopný okamžitě, bez jakékoli ztráty času, začít pracovat a může ho bez problémů denně využívat.

Na stránkách http://www.freecad.cz se nacházejí i ostatní bezplatné 2D nebo 3D systémy. Stačí si jen  vybrat a vyzkoušet. To zkoušení sice zabere někdy dost času, ale výsledkem může být skutečnost, že tak, jak jsme našli schopný bezplatný 2D CAD, můžeme objevit i schopný bezplatný 3D CAD, vizualizační nástroj, který vám ušetří desetitisíce korun.

Autor je provozovatelem serveru FreeCAD.cz.

Diskuze (62) Další článek: Časopis Connect! pro profesionály celý rok zdarma

Témata článku: Software, Download, Zdarma, LTSC, Databáze obsahující, APL, Editace, Editační funkce, Dobrý dojem, Podobný systém, Apm, Čad, Funkční produkt, Ally, Nejrychlejší typ, Jediné omezení, Standardní verze, Hobby, Pohodlná práce, CAD, Vhodný uživatel, Autocad Lt, Dojem, Profesionální verze, Podobná velikost, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť