macOS | Operační systémy | Betaverze

Tak vypadá MacOS 11 Big Sur: důraz na design a soukromí, ale zatím spousta chyb

Apple v rámci vývojářské konference WWDC vydal nový operační systém macOS 11 Big Sur, pojmenovaný po známém kalifornském pobřeží. Číslovka 11 navíc napovídá, že nepůjde zrovna o malé změny, jelikož čísla 10 se systém držel neuvěřitelných 19 let od OS X 10.0 Cheetah z března 2001. To je pro srovnání o několik měsíců dříve, než vyšlo legendární Windows XP.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
macOS 11 Big Sur je pojmenovaný po známém kalifornském pobřeží, které je zachyceno na nové dynamické tapetě systému.

Změny jsou tedy velké, ač ne vždy viditelné. Tou první je hlavně kompletní redesign. Systém si více hraje s barvami, má zaoblená okna, novou sadu ikon a průhlednější dock s aplikacemi. Do notifikačního centra přibyly také nové widgety z iOS 14, které jsou podporovány ve třech velikostech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Systém se dočkal nové zaoblenější a průhlednější grafiky, nové sady ikon a přepracovaných widgetů.

Novinkou je přepracované ovládací centrum, které grafikou rovněž vychází z mobilního systému. Najdete v něm rychlý přístup k nastavení sítě, zvuku, displeje, podsvícení klávesnice či AirPlay a dalším funkcím. Jen často duplikuje samostatné ikonky nastavení z horní lišty, a mnoho věcí rychleji obsloužíte pomocí klávesových zkratek či TouchBaru. Nicméně si lze ovládací panely velmi personalizovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Novinkou je oddělení ovládacího centra, které má nyní design z iOS a nabízí rychlý přístup k systémovému nastavení. Občas se se ale možnosti duplikují s ikonkami v horní liště, což lze poladit v nastavení.

Spousty změn se dočkal prohlížeč Safari, který by podle tvrzení Applu měl být ještě rychlejší a úspornější, což minimálně v první betě potvrdit rozhodně nemohu. Dostal také nový vzhled s možností přizpůsobení funkcí úvodní obrazovky včetně změny pozadí. Šikovné jsou také náhledy webových stránek, které se objeví po najetí myši na některý z otevřených panelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Safari nyní nabízí personalizaci vzhledu a funkcí úvodní obrazovky. Při najetí na některý z otevřených panelů nově vidíte také náhled stránky.

Velký důraz nové Safari klade na soukromí. Jeho součástí je totiž blokace webových trackerů včetně Google Analytics. Počet i seznam zablokovaných trackerů je u každého webu možné zobrazit v nové ikonce štítu vedle adresy webu. Z funkce budou mít radost všichni anonymní uživatelů, ale většinu provozovatelů webu zrovna nepotěší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Safari nyní blokuje veškeré sledování ze strany webových stránek včetně nástrojů Google Analytics.

Safari nově také hlídá sílu hesel a dokonce uživatele upozorní, pokud bylo heslo v rámci úniku nějakého známého webu kompromitováno. Radost budou mít i ti, kteří na na prohlížeč Applu přechází z Google Chrome, protože nově z něj Safari umí importovat i uložená hesla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
macOS 11 se dočkal plnohodnotných iMessegas včetně vylepšených skupinových konverzací, Animoji a MeMoji a možností připnout oblíbené konverzace.

Systém se po letech konečně dočkal plnohodnotné aplikace iMessage, která má konečně zelenou ikonu stejně jako na iOS a stejně jaké tyto systémy už nabízí skupinové konverzace s možností reakcí a odpovědí na zprávy. Ve zprávách lze konečně komplexněji vyhledávat a v seznamu zpráv si lze připnout až 9 oblíbených konverzací. Na macOS také konečně přichází Animoji Memoji, které nyní mohou mít i pokrývku hlavy, roušku, případně u nich lze měnit věk.

Novinky, které nevyužijeme

Letošní macOS je specifický i množstvím novinek, které v Česku bohužel nevyužijeme. Chybí zde například překladač cizích jazyků integrovaný do prohlížeče Safari. Ten totiž zatím umí pouze 11 jazyků, přičemž čeština chybí, takže se Apple rozhodl funkci povolit jen ve vybraných zemích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přepracované mapy včetně navigace pro cyklisty a režimu průvodce si užijí pouze uživatelé v několika vybraných městech

Apple se s macOS Big Sur chlubí i vylepšenými mapami, které nově nabízí průvodce vybranými městy, podporuje plánování tras pro cyklisty či elektromobily. Bohužel ani tyto novinky v ČR zatím nejsou dostupné. Vylepšena byla také Siri, která je nyní o něco schopnější a lépe vyhledává na webu, nicméně česky se dosud nenaučila.

Ty hlavní změny nevidíte

Apple macOS 11 Big Sur rozhodně neoznačil za novou kapitolu macOS jen kvůli změněnému designu a pár novým funkcím. Změny jsou obrovské, nicméně většina z nich proběhla na pozadí, kam běžný uživatel nevidí. Systém totiž jako první nabízí podporu, jak aplikací pro Intelovské x86-64 procesory, tak pro ARM v rámci chystaných procesorů Apple Silicon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Universal 2 a Rosetta 2 jsou klíčové, ale neviditelné funkce macOS 11, které umožní spouštět stejné aplikace na Macích s procesory Intel i Apple Silicon.

K tomu slouží nové funkce macOS zvané Universal 2 a Rosetta 2. První zmíněná  nabízí vytváření univerzální binární kódu v rámci Xcode. Takže aplikace pro nové Macy s Apple Silicon budou fungovat i na těch s Intelem bez nutnosti vytvářet druhou verzi aplikace. 

Rosetta 2 je pak druhou generací nástroje, kterou Apple před lety použil při přechodu z PowerPC na Intel. Nyní ji použije k překladu aplikací napsaných pro Intel pro bezproblémový chod i na počítačích s Apple Silicon. Narozdíl od Universal 2 však tyto aplikace nepoběží nativně, ale jde o emulaci.

Další novinkou macOS je i systémová virtualizace. S Big Sur tak pro spuštění Linuxu či Windows nebudou muset pokročilí uživatelé instalovat aplikace třetích stran jako je VirtualBox, VMWare či Parallels Desktop, ale bude možné je spouštět přímo skrze systémovou aplikace. Bohužel tento nástroj zatím není součástí první bety.

Vyplatí se nainstalovat už teď?

Pokud vyvíjíte aplikace pro Apple, tak určitě a betu pravděpodobně už máte, jelikož přináší klíčové změny do budoucna. V ostatních případech bych však s instalací bety (minimálně té vývojářské) rozhodně počkal. Stabilita systému se sice bude lišit podle konkrétního zařízení, ale například na mém MacBooku Air (2020), je používání první bety zkouškou nervů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pády aplikací, zamrznutí systému, mizející obsah či chyby v zobrazení textu, to jsou jen některé z mnoha problémů první bety macOS 11.

Systém totiž velmi často zamrzá, aplikace hodně padají a tvrdé restarty počítače jsou tedy na denním pořádku. Osobně nemohu MacBook ani zaklapnout, jelikož po otevření počítače přestane fungovat trackpad i klávesnice. Navíc se mi počítač s novým systémem více hřeje, což má negativní vliv na výdrž baterie. Chyby cítíte i napříč systémem, kdy se občas v rámci otevřených oken neobjeví žádný obsah a setkal jsem se i se situacemi, kdy se texty ikonek překrývají a jsou nečitelné.

Pokud vás tedy nový macOS 11 zajímá a chcete si novinky vyzkoušet, určitě jej neinstalujte na svůj primární počítač, jelikož byste toho mohli rychle litovat. Chybu určitě neuděláte ani když počkáte pár dní/týdnů na veřejnou betu, která by mohla některé dosavadní problémy z 1. vývojářské bety opravit. Spíše ale doporučím počkat až na podzim na vydání finální verze.

Diskuze (46) Další článek: Kolik obyvatel by měla mít kolonie na Marsu? Francouzský informatik se to pokusil vypočítat

Témata článku: Testy, Apple, Windows, Linux, Intel, Počítače, macOS, Operační systémy, Safari, Aktualizace, iMac, Design, ARM, Windows XP, Betaverze, MacBook, WWDC, Siri, Česká republika, Google Analytics, MacBook Air, VirtualBox, Parallels desktop, Aplikace, DESI, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz