Hardware | SSD

Tak už i malé SSD do slotu M.2 dostávají vodní chlazení. Prvenství patří disku od Team Group

Už i malé NVMe SSD do slotu M.2 dostalo vodní chlazení. Jedná se o disk od Team Group T-Force Cardea Liquid M.2 PCIe SSD. Tento SSD disk je unikátní konstrukcí svého chladiče, která je hodně podobná konstrukci klasického vodního bloku, jaký se používá v případě stavěného vodního chlazení. Vůči němu ale nemá závity na fitinky, jedná se tedy o uzavřený okruh.

I přesto výrobce slibuje o 10°C nižší teploty, než by měl disk bez tohoto chladiče, a to díky vnitřní cirkulaci velmi podobné té, která probíhá v heatpipe trubičkách u chladičů na procesor nebo grafické kartě. Kapalina se však bude muset dolévat, protože se bude časem odpařovat. K tomuto účelu je chladič z boku opatřen plnícím otvorem.

Parametry disku jsou na dnešní poměry celkem typické, rychlost čtení dosahuje až na 3400 MB/s a 3000 MB/s pro zápis, avšak v případě, že disk zapojíte do nové desky s čipsetem X570 od AMD, lze díky podpoře PCIe 4.0 navýšit rychlost na 3800 MB/s pro čtení a 3200 MB/s pro zápis. Disk bude dostupný v kapacitách 256 GB, 512 GB a 1 TB. Cenu výrobce ještě neprozradil.

Diskuze (5) Další článek: Google nás sleduje na každém kroku: Proč to dělá a jak mu v tom můžete zabránit?

Témata článku: Hardware, AMD, SSD, Pevné disky, Úložiště, vodní chlazení, TeamGroup, Disk, Prvenství, Chlazení, Team Group, Slot, Chladič, Disko, HardwareLuxx

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5