Windows | Operační systémy | Bill Gates

Tak už i Gates. Otec zakladatel přešel na Android a potvrdil tak smrt Lumií

  • Bill Gates přešel na Android, pochlubil se v rozhovoru pro Fox News
  • A jak se daří telefonům s Windows?
  • Nijak, jejich trh téměř zmizel

Vzpomínáte si ještě na mobilní Windows? S trochou nadsázky připomenu zejména mladším čtenářům, že se jednalo o operační systém, kterým chtěli redmondští stratégové zaútočit na Android a iPhone. Bohužel se však ukázalo, že miliardy dolarů investované do marketingu nepřinesly kýžené ovoce a tržby z prodeje telefonů s logem Microsoftu rok od roku klesaly.

Jak moc? Stačí prošmejdit výsledky hospodaření Microsoftu a zejména pak závěrečné zprávy 10-Q (čtvrtletní) a 10-K (výroční), které americké akciovky s železnou pravidelností posílají federální komisi pro cenné papíry SEC a nesmí v nich zatajit žádný průšvih.

Tržby se během dvou let propadly z 1,4 miliard dolarů na pár milionů

Zpočátku to vypadalo skvěle. Ve fiskálním roce 2014 prodal Microsoft telefony za 1,985 miliard dolarů a následující rok tržby dosáhly dokonce 7,524 miliard. Jenže rok 2015 byl zároveň zlomový a ukončil redmondský sen o tom, že by snad Microsoft ještě mohl zvrátit boj o telefon.

Přesuňme se nyní do jara 2015 a třetího čtvrtletí Microsoftu (fiskální rok softwarové korporace začíná v létě, jeho Q3 tedy odpovídá kalendářnímu 1. čtvrtletí – lednu až březnu). Microsoft to jaro prodal mobily za 1,4 miliard dolarů. Ve srovnání s Applem nebo těmi největšími výrobci telefonů s Androidem to sice nebyla nikterak závratná cifra, ale alespoň rostla.

Klepněte pro větší obrázek

Jenže se zároveň jednalo o poslední jaro, které za to stálo. O rok později jsme se v závěrečné zprávě 10-Q už jen dočetli, že tržby z prodeje telefonů padly o 662 milionů!

Takže si to spočítejme: 1 400 milionů – 662 milionů = 738 milionů dolarů.

A to se už konečně dostáváme k letošnímu jaru, kdy se podle zprávy 10-Q meziroční propad tržeb ještě zvýšil až na 730 milionů dolarů.

Opět vezměte do rukou kalkulačku: 738 milionů – 730 milionů = 8 milionů!

Během pouhých dvou let se tedy jarní tržby z prodeje telefonů Microsoftu propadly z 1,4 miliard dolarů na jednotky milionů dolarů. Možná opravdu jen těch osm.

Tichý odchod ze scény

Není se čemu divit, poslední rok jsme sice na jednu stranu slýchávali zkazky o tom, že se v Redmondu připravuje Surface Phone, který nelichotivá čísla zvrátí, případně o tom, že nové procesory ARM zvládnou emulovat instrukce desktopových procesorů x86, a vrátí tak do hry prostředí Continuum, které slibovalo, že budeme po připojení klávesnice, myši a monitoru používat mobil jako desktop, jenže žádný zázrak se nakonec nekonal.

Prodeje chytrých telefonů v 1. čtvrtletí 2017 a 2016 podle OS. Mobilní Windows jsou v kolonce „Ostatní“ (Zdroj: Gartner)

OS 1Q17 (miliardy) 1Q17 (%) 1Q16 (miliardy) 1Q16 (%)
Android 327,16 86,1 292,75 84,1
iOS 51,99 13,7 51,63 14,8
Ostatní 0,82 0,2 3,85 1,1
Celkem 379,98 100,0 348,22 100,0

Microsoft namísto toho v relativní tichosti uzavíral twitterové účty pro telefony Lumia a další kanály podpory svých telefonů, propouštěl inženýry, prodal zbytky mobilní divize Foxconnu a čas od času prolétla médii zprávička o vyprodání zásob lumií, které však už nikdo nedoplnil.

Suma sumárum, mobilní Windows fakticky v tichosti odešly z trhu a z lumií se tak trochu stal sběratelský exemplář. Pokud máte nějakou doma, starejte se o ni jako o rodinné stříbro.

Lumia a Continuum v akci:

Bill Gates: Přešel jsem na Android

Symbolickou tečkou budiž čerstvý rozhovor zakladatele Microsoftu Billa Gatese pro Fox News, ve kterém okomentoval příchod nového iPhonu. Gates pochválil Apple za inovace, kterými přispěl, vzpomněl na Steva Jobse, se kterým jej pojilo zvláštní a rivalské přátelství, ale nakonec prohlásil, že v kapse iPhone nenosí, přešel totiž na Android.

Leckdo by si možná pomyslel něco o kudle vražené do zad, jenže tak tomu není. S příchodem nového šéfa redmondské korporace totiž padlo mnoho někdejších tabu. Satya Nadella skoncoval s mantrou svého předchůdce Steva Ballmera, podle kterého byl Linux rakovina, a namísto toho jej integroval jako volitelnou součást přímo do Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek
Zatímco před lety byl Linux dle tehdejšího šéfa rakovina, ten nynější dostal linuxový terminál přímo na Windows jako volitelnou součást. A tak na vás vybafne dříve téměř nemyslitelný podpis: Linux version 4.4.0-43-Microsoft

A stejně tak se zcela proměnil pohled na mobilní telefonii. Když redmondští stratégové zjistili, že lidé přes veškerou snahu namísto lumií houfně kupují pětipalcová pádla s Androidem a jablečné iPhony, přičemž nepomohla ani zajímavá proměna cenové politiky, přizpůsobili se a Microsoft začal chrlit jednu svoji aplikaci pro Android a iOS za druhou.

Microsoft možná vůbec neprohrál

Dnes má Microsoft jen na Play Storu několik desítek aplikací, kterými se snaží vzdorovat ekosystému Googlu přímo na jeho kolbišti, a řadí se tak k největším softwarovým producentům pro Android. S tímto přístupem jen málokoho překvapilo, když nakonec jako investor vstoupil do Cyanogenu, někdejší nejpopulárnější alternativní ROM pro Android, a my si položili otázku, jestli náhodou nechce namísto mobilních Windows raději vlastní Android, jak to před ním udělal třeba Amazon.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft je jedním z největších softwarových producentů pro Android

Dobrodružství s Cyanogenem sice nedopadlo podle představ, ale přinejmenším ukázalo, že i zdánlivě rigidní korporace může být poměrně flexibilní a během několika let proměnit svůj byznys.

A ten se opravdu mění. Hlavním pilířem Microsoftu byly odjakživa podniky, nikoliv mobilní telefony. A jelikož se firmy pomalu stěhují do cloudu, i z Microsoftu se stává skrze jeho Azure spíše cloudový poskytovatel infrastruktury jako Amazon a jeho AWS, které s trochou nadsázky pohání polovinu internetu. Proměnu filozofie v posledních letech dokresluje i nové motto.

Někdejší „Our strategy is to build best-in-class platforms and productivity services for a mobile-first, cloud-first World,“ které bylo několik let součástí výročních zpráv 10-K, se tak proměnilo v letošní „Our strategy is to build best-in-class platforms and productivity services for an intelligent cloud and an intelligent edge infused with artificial intelligence (AI).

Klepněte pro větší obrázek
Nové motto Microsoftu: Chce investovat hlavně do inteligentního cloudu

Kosmetický detail a práce marketingového oddělení? Možná, nicméně reflektuje přesně to, do čeho Microsoft nyní investuje a v co se pomaličku mění. Jinými slovy, bitvu o mobil jako koncový produkt s nízkou marží možná prohrál, ale někdo musí všem těch mobilním aplikacím nabídnout cloudovou infrastrukturu, což je z obchodního hlediska mnohem zajímavější a také stabilnější zdroj peněz bez přílišných sezonních výkyvů. Zdá se, že právě v tom by mohl být zlatý důl a hlavní přidaná hodnota příštích let.

Azure a jeho služby tak dnes využívají mnohé mobilní aplikace a služby nehledě na to, jestli jsou určené pro Android, nebo iPhone a v této bitvě mezi Amazonem, Googlem a Microsoftem má redmondská korporace úplně odlišnou pozici než před lety, když se naivně domnívala, že se stane novým Applem na spotřebních telefonech, k čemuž ji nejspíše nepomůže ani onen mnohými vysněný Surface Phone.

Diskuze (46) Další článek: Úřad vlády v bezpečí, chrání jej anti-DDOS štít od ČD-Telematiky

Témata článku: Google, Microsoft, Byznys, Windows, Apple, Amazon, Operační systémy, Windows 10, Android, iPhone, Linux, Bill Gates, Mobilní aplikace, Mobilní telefon, Play Store, Steve Jobs, Mobility, ARM, IT Osobnosti, Steve Ballmer, Gartner, Redmond, Satya Nadella, Lumia, Continuum, Microsoft surface pro 2 na Mall.cz


Určitě si přečtěte

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor