Tak už i FCC Folprecht…

V oblasti informačních systémů a služeb už mnoho významných českých subjektů nezbývá - poslední český gigant se prodal britské firmě.
Prosinec je zřejmě tím pravým měsícem pro akvizice: přesně před rokem byl totiž ohlášen první velký vstup zahraniční firmy (nepočítaje-li distributory) do české společnosti v oblasti výpočetní techniky, a to amerického rizikového kapitálu do firmy APP Group. Je dobré si přečíst podrobnosti; podobné události se nestávají každý den a výrazně ovlivní situaci na tomto trhu u nás. Po této investici následoval prodej brněnského PC-DIRu společnosti Fujitsu/ICL, a rovněž prodej strádajícího Digitisu firmě Minerva (Minerva nemá vlastní web, neboť si tuto značku registrovala paní Holanová ze soukromého gymnázia Minerva. To se samozřejmě stane; nicméně registrace je platná už hodně dlouhou dobu, aniž se zmíněné gymnázium uráčilo, resp. uschopnilo dát na titulní stránku tohoto webu jedinou větičku, aspoň ve znění: „milí návštěvníci, totálně na vás kašleme, ale aspoň jsme to jiným úspěšně zablokovali a když nám vysolí půl melounu, tak jim doménu laskavě přepustíme“.).

FCC Folprecht tak byl posledním velkým subjektem, který si na české scéně udržoval samostatnost – až do půlky letošního prosince, kdy byl kompletně prodán britské firmě Logica. Ta patří k největším britským firmám působícím v informačních systémech, byť v nadnárodním měřítku mezi největší nepatří – obrat celé skupiny činil za loňský fiskální rok přes 470 mil. liber, tj. asi 800 miliardy dolarů. Logica je však firmou, která si naordinovala růst pomocí akvizicí – jen ve druhé polovině letošního roku například pohltila americkou firmu Carnegie Group, skupinu Synectics a belgickou firmu Administra/CIM-Hardi, a samozřejmě český FCC Folprecht. Mimochodem, zpráva o pohlcení této české firmy se objevila na všech webech firmy jako „headline“, můžete zkusit i zde. Logica měla dosud v Čechách sedmdesát zaměstnanců, ale příliš známá nebyla; nyní přidá dalších 270 pracovníků FCC Folprechtu a hlavně zázemí této firmy.

Na celé bezpochyby velevýznamné akvizici je zajímavých několik věcí. První je cena – snad poprvé bylo řečeno, kolik peněz bylo za českou firmu zaplaceno, a částka se rovná 315 mil. Kč ve dvou splátkách, 140 mil. při přepisu akcií a 175 mil. v roce 2000. Je přitom řečeno, že platba je „earnings neutral“, tedy neovlivní finanční výsledky Logicy. Pokud se pamatuji, nebylo zatím nikdy uvedeno, kolik peněz zaplatil cizí vlastník českým majitelům firmy, a samozřejmě se vzhledem k situaci, která u nás panuje, ani moc nedivím.

Je to částka malá, velká nebo odpovídající? FCC Folprecht (neprodávají se všechny divize, FCC Public a FCC Průmyslové systémy zůstanou mimo zájem investora) měl obrat 551 mil. Kč a zisk 16 mil. Kč, na letošní rok byl plánovaný obrat 680 mil. Kč a hrubý zisk 60 mil. Kč. Prudký nárůst zisků za oba roky samozřejmě každého udeří do očí, nedovolím si jej ale komentovat. Při podobných akvizicích na Západě se obvykle počítá cena firmy z pěti- až osminásobku ročního zisku, ovšem s předpokládaným nárůstem – a FCC Folprecht měl v minulých letech nárůst v mnoha desítkách procent ročně a nepochybně jej pro investora předložil i do budoucna. V normálních, západních podmínkách by tedy spíše odpovídala cena dvojnásobná, takže podle západních měřítek se FCC Folprecht prodal lacino. Ale, jak zřejmě tušíte, nežijeme v Západní Evropě, avšak v Evropě silně východní – poznamenané silnou recesí a nejistotou do příštích let, ekonomikami, které si vybírají směr spíše mezi Tureckem a Ukrajinou, než mezi Německem a Francií. Cena za FCC Folprecht je prostě cenou tržní – pro Logicu se jedná o poměrně výhodnou koupi (za firmu srovnatelnou počtem zaměstnanců v USA zaplatila Logica pětinásobek), na druhou stranu není jisté, zda by mohl FCC Folprecht i nadále růst v konkurenci především nadnárodních firem (kromě již výše zmíněných to jsou samozřejmě světoví giganti jako Arthur Andersen a Andersen Consulting, Deloitte&Touche atd.), a zda by vůbec přežil nějakou svou chybu, kterou každá firma občas během svého života vyrobí.

Shrnuto: zájem investorů o firmy v IT, jak jsem ostatně před rokem ve svém článku předpovídal, trvá a vyústil zhruba v pět poměrně významných akvizicí v roce 1998. Pravděpodobně se nejedná o akvizice a investice „za světové ceny“: v některých případech (u Digitisu?) se jednalo spíše o záchranu, v jiných, jako u FCC Folprechtu a APP Group, o nevynucenou, oboustranně „hrdou“ transakci.

Závěrem je dobré zmínit pozici FCC Folprechtu – pardon, dnes již firmy Logica, protože jméno FCC Folprecht zanikne – po akvizici. Firma sama uvádí, že nemá v českých podmínkách obdobného konkurenta, ale to je trošku nadnesené – nepochybně bojuje u svých zákazníků právě s firmami, jako je PC-DIR nebo APP Group. Akvizice byla rovněž provedena s cílem expanze na zahraniční trhy, tedy směrem na východ: ovšem přesně stejné cíle má například už zmíněná firma APP Group, kde ovšem byla slíbena investice řádově vyšší – 60 mil. USD, tj. dvě miliardy Kč.

Váš názor Další článek: FCC - Logica: Akvizice desetiletí

Témata článku: Minerva, Česká cena, Podobná investice, Silná doména, Velká expanze, Velký zisk, Letošní rok, Firma

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost