Tak on ten SmellBlaster bude snad skutečností!

Když jsem na aprílové vydání Živě připravil seznámení se SmellBlasterem, kartou produkující pachy, vůbec jsem netušil, že za půl roku se tohoto bláznivého nápadu ujmou dva američani a začnou na tom vážně pracovat.
Když jsem na aprílové vydání Živě připravil seznámení se SmellBlasterem, kartou produkující pachy, vůbec jsem netušil, že za půl roku se tohoto bláznivého nápadu ujmou dva američani a začnou na tom vážně pracovat.

Dexster Smith a Joel Lloyd Bellenson založili před nedávnem společnost DigiScents, která se zabývá právě rozvojem zařízení, vyluzujícím různé pachy podle zadaných kritérií. Když jsme s Tomem Baránkem v roce 1993 vymysleli první ideu SmellBlasteru, brali jsme to jako báječný námět na mystifikaci. Vymysleli jsme si, jak by to asi mohlo pracovat, jaké požadavky budou na zařízení a ovladače, letos jsem to téma rozvinul a doplnil další požadavky na systém. Když jsem si pročítal na webu DigiScentu jejich specifikace, v němém úžasu jsem zjistil, že se trefili přesně do toho, co jsme si vymysleli již dávno. Bude vytvořen jakýsi referenční registr pachů, který bude přístupný vývojářům, a ti podle toho budou přizpůsobovat své programy. V plánu je rozšíření webových stránek o podporu pachů (že by byl zaveden nový tag třeba <BGSCENT SRC="forest.sct"> ?). Novými produkty jsou iSmell – rozšiřující karta do počítače s externím generátorem pachů, ScentStream - program pro ovládání iSmellu, nástroje pro vytváření ScentTracks – posloupností pachů, vrcholem je Snortal – web server pro všechny zájemce o pachy.

Na první pohled to vypadá skutečně jako monstrózní habaďůra na investory, kterak z nich dokonalou mystifikací vytáhnout balíky peněz a na závěr prohlásit projekt za neúspěšný. Web je plný marketingových nadšených frází o tom, jak jsou ty pachy mimořádně potřebné a co vše bude s iSmellem možné. Velký důraz je na podporu v e-komerci a online životě vůbec. Protože je to až příliš podobné našemu aprílovému žertíku, dívám se na to osobně skepticky. Zatím jim to ale prochází, časopis Wired v listopadovém vydání bude mít firmu DigiScent jako svou cover story, čímž se výrazně tento fenomén zpropaguje. Ve změti obecných optimistických vět jsem ale nenašel jedinou konkrétnější technickou vlastnost, jediný komentář omezení generátoru pachů a podobně. Pach má totiž proti obrazu či zvuku velkou setrvačnost, prostě to okolo vás smrdí ještě dlouho poté, co zdroj pachu přestane. Problémem tak je vzájemné překrývání pachů, stejně tak náš čich není prostorový, necítíme, že něco smrdí z levé strany a voní z pravé. No shrnu to, DigiScents budeme dále pečlivě sledovat, první produkty chtějí vrhnout na jaře příštího roku, první betaverze snad v prosinci. Jestli je to pravda, tak to bude vážně bomba.

Diskuze (9) Další článek: Defragmentace Windows NT zadarmo

Témata článku: Online život, Bude, Cover, Smith, SKU, První komentář, První karta, Lloyd, Bomb, SkutečnostRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce