Grafické karty | Nvidia | Hacking

Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

  • Hackeři zaútočili na Nvidii
  • Získali tajná data i zdrojové kódy
  • Na internetu se začínají objevovat plány budoucích grafických karet
Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

Hackeři z celého světa neustále útočí na různé firmy, avšak tentokrát se skupina s označením Lapsus zaměřila na obra v oblasti grafických karet a dalších řešení – Nvidii. K odhalení skupiny vedly informace od spolku Vx-underground, který se zaměřuje na analýzu malwaru a virů.

Nvidia se totiž stala 23. února terčem útoku pomocí ransomwaru a napadené byly interní servery s důležitými a tajnými informacemi.

Přes 1 TB dat a protiútok Nvidie

Dle informací se útočníkům podařilo ze serverů Nvidie stáhnout více než 1 TB dat, což by mohlo znamenat opravdu velké množství důležitých materiálů. Útok byl postaven na získání přístupu k e-mailovým účtům zaměstnanců Nvidie.

I když se jedná o neověřenou informaci, Nvidia však nejspíše na takovou situaci byla připravena a provedla protiútok se snahou „hacknout hackery“ a opětovně zašifrovat ukradená data na počítačích hackerů. To se však nakonec minulo účinkem, protože prý hackeři tato data měli ve virtualizovaných počítačích, u kterých už měli zálohu, takže se snadno dostanou i do doby, kdy ještě data nebyla opět zašifrována.

Nvidia už potvrdila, že se útok vyšetřuje a podrobnosti o něm zveřejnil i web Bloomberg, který získal další informace od vlastních nejmenovaných zdrojů. Nvidia dle tvrzení funguje normálně a útok nezasáhl běžné provozní aktivity.

Vyhrožování hackerů

Vzhledem k tomu, že se hackerům podařilo získat přístup k různým systémům v síti, začala skupina krátce po útoku vyhrožovat zveřejněním klíčových informací. Mezi nimi mají být zdrojové kódy k ovladačům, schémata, firmwary a další.

Pro těžaře je zajímavá i výhružka, že už hackeři nabízí k prodeji algoritmus a potřebné informace k odstranění blokace těžebního výkonu na grafických kartách LHR (Limited Hash Rate) a to pro řadu modelů s čipy GA102 a GA104. Je jasné, že taková nabídka by byla rozhodně finančně zajímavá pro velké těžaře, kteří těží kryptoměny pomocí tisíců grafických karet a vzhledem k omezenému výkonu se jim v současnosti nevyplatí kupovat tyto grafiky a musí složitě získávat dražší nebo starší modely.

Skupina vyhrožuje, že bude postupně zveřejňovat získané informace volně na internet, ale samozřejmě záleží, o jaká data přesně jde a zda vlastně mají nějakou hodnotu. Zatím to vypadá, že některá data jsou poměrně tajná.

První uniklá data

Hackeři už se zveřejňováním začali, ale začneme zajímavým informacemi. Například jedna z chystaných generacích grafických karet má být pojmenována po matematikovi Davidu Haroldovi Blackwellovi – Blackwell. Chystané čipy mají mít označení Blackwell GB100 a GB102. Tato generace má být určená pro datacentra a superpočítače. Pro stejnou oblast mají být připravené i výpočetní grafické karty „Hopper“ s čipy GH100 a GH202, avšak může jít i o profesionální grafiky. Produktové detaily nejsou k dispozici, takže se jedná stále o spekulace.

Klasické herní grafické karty budou mít architekturu s označením „Ada“ a prodávat se budou dle předpokladů jako GeForce RTX 4000 nebo podobně. V nabídce čipů se zatím počítá s AD102, AD103, AD104, AD106, AD107 a AD10B. Objevily se i první bližší informace v podobě počtu cuda jader, přičemž nejvyšší model s čipem AD102 má mít 144 jader cuda. To je poměrně velký skok, když vezmeme v potaz, že nejvyšší Ampere v podobě GA102 jich má jen 84.

Klepněte pro větší obrázek

Grafické karty nové generace mají přijít i s mnohem větší L2 cache pamětí (až 96 MB), což má být jakási forma konkurence proti Infinity Cache, kterou má v grafických čipech AMD. Současná řada GeForce RTX 3000 s architekturou „Ampere“ má L2 cache pouze o velikosti jednotek MB (GA102 má 6 MB).

Zveřejněné kódy k DLSS

Vývoj populární technologie DLSS znamenal jistě několik let náročné práce a stál Nvidia nejspíše hodně peněz. Nelze se tak moc diviti tomu, že když Nvidia přišla jako první s podobným řešením pro optimalizaci obrazu zvýšení výkonu, udělala z něho uzavřenou věc. Naopak AMD už s FSR a Intel s XeSS museli přistoupit na otevřené řešení.

Klepněte pro větší obrázek

Podle informací webu TechPowerUp ale nyní hackeři zveřejnili zdrojové kódy k DLSS, které už tak není uzavřeným řešením, respektive „všichni“ se teď mohou podívat, jak vlastně funguje. Je ale nutné upozornit na to, že jakákoli manipulace s těmito daty je nelegální, takže se raději nesnažte nic stahovat a zkoumat.

Uniklé zdrojové by měly přitom být k nejnovější verzi DLSS 2.2 i s podrobnou dokumentací pro vývojáře. Díky tomu by mohlo dojít k následné optimalizaci ovladačů pro Linux, na který Nvidia tak trochu kašle.

Co bude dál?

Lze předpokládat, že toto ještě není vše a postupně se ještě budou objevovat další informace. Pro nás to může znamenat to, že budou informace o budoucích produktech unikat o něco dříve a možná i s bližšími detaily, než tomu bylo dříve.

Zda se ale objeví něco tak zásadního jako zveřejněné kódy k DLSS, zatím není jasné. Záleží, co vše bylo v ukradeném balíku dat. Jak se k tomu Nvidia postaví a zda bude DLSS například nakonec open source, to teprve uvidíme.

Diskuze (5) Další článek: Nejdřív kybernetická, pak skutečná válka. Malware FoxBlade zaútočil na Ukrajinu několik hodin před invazí

Témata článku: Linux, AMD, Internet, Intel, Bezpečnost, Grafické karty, Nvidia, Hacking, Ransomware, Materiál, Únik dat, GeForce RTX 4000, Bloomberg, DLSS, Infinitum Cache, Data, Grafika, GeForce, Hacker, Grafická karta, LHR, Lapsus, Ada, Zdrojový kód, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět