Tak kolik budeme opravdu platit příští rok za telefon a Internet?

Zdražení nejpoužívanějšího paušálu a vznik nového internetového s volnými hodinami na Internetu. Počítat bude muset nyní každý.
Tak kolik budeme opravdu platit příští rok za telefon a Internet?
První nástin mantinelů, ve kterých se budeme pohybovat s cenami za telefonování příští rok, jsme zveřejnili již v úterý. Český Telecom nyní připravil finální podobu cen, které vstoupí v platnost od února 2002. K dispozici je přehled nových cen přímo na stránkách Telecomu.

Telecom v novém ceníku udělal takový vítr, že se dá říci – všechno je jinak. Změnily se paušály, ceny za volání, přibyly služby, všech se kompletně překopalo a výsledkem je maximální zmatení současných volajících. Pojďme to tedy postupně rozmotávat.

Paušály

Zdražení, zdražení a zdražení. Paušály se budou zvedat a dostanete za to jen málo zpět. Největší zdražení je u nejrozšířenějšího Standardu – na 299 Kč. Zásadní doporučení – utečte na jiné tarify, tento tarif se vyplatí pomalu jen těm, kteří nemají mobil, nechodí po modemu na Internet a současně provolají spousty minut. Tarif Home Mini bude stát 190 Kč měsíčně a bude mít stejně jako Standard 90korunový kredit na volání. Volání je sice dražší, ale pro majitele mobilů to není tak bolestné. Těch 90 Kč je zhruba to, co provoláte při nízkém používání telefonu. Tarify Home Maxi (499 Kč) a Home Maxi Plus (799 Kč) jsou pro extrémisty. Volný kredit je 280 respektive 500 Kč, takže se vyplatí velmi volajícím. Pro mnohé jistě lákavým tarifem bude Home Internet. Ten za cenu 399 Kč nabízí 13 hodin internetování mimo špičku (nově to bude 18:00 – 6:00). Ceny za jiné volání jsou stejné jako u Standardu a interneťákům ani tak nebude vadit, že v ceně nemají i kredit na běžná volání.

Drtivý dopad cen je i u ISDN. Tam se zvedá tarif Standard na 699 Kč (doposud 450), přičemž v ceně je 200 Kč na volání. Nový je ISDN Basic s paušálem 599 Kč, kreditem 100 Kč a mírně lepším Internetem mimo špičku. Proti Standardu jsou mírně vyšší ceny za meziměsto a mezistátní volání. Basic tedy bude pro mnohé jasnou volbou pro změnu ze Standardu. Další ISDN programy zvyšují paušál, přidávají volné minuty a haléřově upravují ceny volání.

Ceny za volání

V jednotlivých tarifních programech cena za volání mírně poklesla. Ve špičce to je 1,40 Kč a mimo špičku 0,70 Kč, tedy podle specifikací ČTÚ. Home Mini má povoleny ceny nejvýše dvojnásobné, takže jsou dvojnásobné – 2,80 Kč ve špičce a 1,40 Kč mimo špičku. V různých tarifních programech cena jde někdy i níž, pod 1,33 ve špičce se ale nedostane. Do mobilní sítě je volání nejčastěji mezi 6,50 a 6,80 za minutu, pro Home Mini to je 9,40 Kč. Jediné, co to tedy říká – pořiďte si mobil, když někomu chcete volat na mobil. Volat z mobilu na mobil je také výhodnější pro meziměstská volání, klasický telefon bude jen pro místní hovory.

Ceny za Internet

Internet 2002 není sice úplně ideální, ale už je tu docela dost možností, jak doladit nejlépe náklady na připojení k Internetu. Nejvýraznější změnou je striktní rozdělení jen na dvě pásma: mimo špičku a špičku. Špička je od 6 hodin do 18 hodin, mimo špičku je to ostatní, takže aspoň něco je jednodušší. Na druhou stranu, když si porovnáme ceny za připojení k Internetu za nějaké pevné časové jednotky je to někdy víc, někdy míň:

Internet 2001 Špička Slabé pásmo Nejslabší pásmo
2 minuty připojení 2,60 Kč 2,60 Kč 2,60 Kč
10 minut připojení 13,00 Kč 7,80 Kč 5,20 Kč
30 minut připojení 28,60 Kč 15,60 Kč 10,40 Kč
60 minut připojení 54,60 Kč 26,00 Kč 15,60 Kč

 

Internet 2002 Špička Mimo špičku
2 minuty připojení 2,80 Kč 1,10 Kč
10 minut připojení 14,00 Kč 5,50 Kč
30 minut připojení 29,00 Kč 10,10 Kč
60 minut připojení 51,50 Kč 17,00 Kč

Tato čísla vycházejí z hodnot pro tarif Home Internet, který budou zřejmě interneťáci nejvíce využívat. Tarif ISDN Standard je pro internetování méně výhodný, zde lze doporučit Basic, který má ceny jak v tabulce.

Na pohled se tedy jedná o zdražení, nelze ale tak jednoduše říci, že se to zdražilo. Současně jsou totiž dostupné i doplňkové programy. Jeden typ zvýhodňuje různá časová pásma, kde opět zavádí čas od 22 do 5 hodin jako vlastní pásmo, a druhý typ tvoří programy, které dávají více volných hodin. Docela zajímavý je takový doplňkový program i-Surf, který nabídne 25 hodin Internetu mimo špičku za 360 Kč. U Home Internet jde o úsporu 65 Kč. Nabízí se zkombinování také s Home Mini, tento tarif ale nelze kombinovat s žádným doplňkovým tarifem.

PříTel

Novou doplňkovou službou je obdoba toho, co dobře známe od mobilních operátorů. Můžete si vybrat tři čísla v síti Českého Telecomu a na ně budete volat ve špičce o 15 procent levněji a mimo špičku o 10 procent levněji.

Čas na rozmyšlenou

Nové ceny začnou platit od února 2002. Do té doby má každý čas na rozmyšlení, jaký cenový program pro něj bude nejvýhodnější, a kterou cestou se vydá. V řadě případů bude změna tarifu nutná, ceny se příliš zvedly a je třeba hledat rezervy. Interneťáci si nejspíše zvolí Home Internet za 399 nebo Home Mini+i-Surf za 550, kde dostanou více volných hodin zdarma. Většina majitelů mobilních telefonů zvolí Home Mini, nebo odhlásí pevnou linku úplně. 300 Kč měsíčně za něco, co využíváte minimálně, se moc nevyplatí. Chopte se kalkulaček, vezměte výpisy z Telecomu za poslední měsíce a začněte počítat.
Diskuze (248) Další článek: Service Pack 2 pro Corel Draw 10

Témata článku: Internet, Mini, Telefon, Surf, Mine, Home, 4 Home, Home Max, Plát, První nástin, Zdražení, Používání telefonu, Tel, Basic, Mobilní telefony mini, Bude


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5