Umělá inteligence | Sport | Fotbal

Tak byl to ofsajd, nebo nebyl? Na MS ve fotbale bude hlídat hráče, čáry i míč umělá inteligence

Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) oznámila, že na letošním mistrovství světa ve fotbale, začínajícím 21. listopadu, bude používat kamery s umělou inteligencí. Jejich úkolem bude pomáhat rozhodčím při rozhodování o ofsajdech.

Poloautomatický systém se skládá ze senzoru v míči, který 500krát za sekundu přenáší informace o jeho pozici na hřišti, a dvanácti monitorovacích kamer umístěných pod střechou stadionů, které pomocí strojového učení mají sledovat 29 bodů na tělech hráčů.

AI upozorní na ofsajd

Software bude získané údaje kombinovat a generovat automatická upozornění, když se hráči dopustí přestupku proti pravidlům. Upozornění budou zasílána rozhodčím v nedaleké řídicí místnosti, kteří v případě potvrzení porušení pravidel předají informaci svým kolegům na hřišti.

FIFA tvrdí, že celý proces proběhne „během několika vteřin a znamená, že rozhodnutí o ofsajdu bude možné učinit rychleji a přesněji.“ Údaje generované kamerami a míčem budou rovněž použity k automatickému vytvoření 3D animací, jež bude možné přehrávat na obrazovkách na stadionu a v televizních přenosech, „aby co nejjasněji informovaly všechny diváky“ o tom, proč došlo k danému rozhodnutí.

Je to nejnovější příklad toho, jak jsou ve sportu využívány automatizované technologie, které pomáhají rozhodčím při rozhodování. FIFA již na mistrovství světa ve fotbale v roce 2018 zavedla systém VAR neboli videoasistenta rozhodčího, jež sudím umožňuje přezkoumávat rozhodnutí pomocí videozáznamů u postranní čáry.

Workflow poloautomatické ofsajdové technologie a technologie propojeného míče již byly úspěšně vyzkoušeny na mnoha testovacích akcích a v přímém přenosu na turnajích FIFA, včetně Arabského poháru FIFA 2021 a Mistrovství světa klubů FIFA 2021.

Na podzim to uvidíme v praxi

Předseda Výboru rozhodčích FIFA Pierluigi Collina v tiskovém prohlášení uvedl, že nový systém umožní rozhodčím činit „rychlejší a přesnější rozhodnutí“. Takřka jedním dechem ale zdůraznil, že hru stále budou řídit lidé, nikoli „roboti“. „Vím, že to někdo označuje jako robotický ofsajd, ale není to tak,“ řekl Collina. „Zodpovědnost za rozhodnutí na hřišti je stále na rozhodčím a jeho asistentech.“

Prezident FIFA Gianni Infantino řekl: „Tato technologie je vyvrcholením tříletého výzkumu a testování s cílem poskytnout týmům, hráčům a fanouškům to nejlepší [...] a FIFA je na tuto práci hrdá, protože se těšíme, že svět uvidí výhody poloautomatické ofsajdové technologie na mistrovství světa ve fotbale 2022.“

Mistrovství světa ve fotbale 2022 se bude konat v Kataru, a stane se tak prvním mistrovstvím světa, jež se bude konat v arabské zemi. Kvůli horkům se turnaj nebude odehrávat v létě, jak je tradicí, ale od listopadu do prosince.

Rozhodnutí uspořádat mistrovství světa v Kataru podléhalo velké kritice. Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti totiž zjistilo, že vrcholní představitelé FIFA byli podplaceni, aby turnaj získal tento arabský stát, který v boji o pořadatelství těsně porazil samotné USA.

Váš názor Další článek: Čip Apple M2 je ve hře Shadow of the Tomb Raider výkonnější než mobilní hybrid AMD Ryzen 7 6800U

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,