Autonomní vůz | Cyklistika

Tajný sen lenochů: Autonomní kolo z GitHubu, které samo vyrazí na výlet

Začalo jaro a někteří z vás možná z garáží a sklepů opět vytáhnou kolo. Máme pro vás dobrou zprávu, tento čínský vývojář si postavil experimentální autonomní cyklosystém XUAN, jehož části vystavil veřejně na GitHubu.

Geekové si tak mohou postavit robobicykl, který v neděli sám vyrazí na výlet, zatímco oni mohou zůstat v posteli a koukat na Týden Živě.

Nadstavba na kolo se skládá z modelářské lithiové baterie, výkonného serva, které otáčí řídítky, čelní stereokamery a lidaru pro vyhýbání se překážkám. Dále nechybí řídící jednotka a hlavně setrvačníkmotorem.

O balanc se stará setrvačník

Setrvačník – těžký gyroskop – se vlastní rotací postará o to, aby kolo stálo jako přibité, i když na řidítka položíte tašku s nákupem. Rotaci setrvačníku ovládá populární mikrokontroler ESP32, k němuž je připojený neméně oblíbené šestiosé MPU (gyroskop+akcelerometr) MPU6050. Už jsme si jej před pár lety představili v našem seriálu Pojďme programovat elektroniku.

Klepněte pro větší obrázek
Programátor si nejprve vše namodeloval v cadu

Když se tedy kolo nakloní, MPU6050 rychle změří úhel a ESP32 adekvátně upraví rotací setrvačníku, aby kolo stále drželo balanc.

To vše zastřešuje hlavní minipočítač na bázi Atlas 200 DK AI Developer Kit od Huaweie, který vše integruje dohromady a zpracovává také data z čelní kamery a pomocí ROS (Robot Operating System) a lidaru vytváří model okolí. O detekci objektů před kolem se postará neuronka.

Autor se výsledkem pochlubil ve videu na YouTube a popisuje všechny etapy vývoje. Video je sice v čínštině, YouTube nicméně dodá alespoň trošku srozumitelný anglický strojový překlad.

Pokud vás úvodní technická omáčka nezajímá, demonstrace udržení stability začíná v čase 7:49 a v čase 8:35 se bicykl konečně sám rozjede po silnici. Tak šťastnou cestu.

Diskuze (7) Další článek: Postavte si z Lega DeLorean. Novou stavebnici musí mít každý fanoušek trilogie Návrat do budoucnosti

Témata článku: YouTube, Programování, Huawei, Autonomní vůz, GitHub, Cyklistika, DIY, Robot Operating Systém, Kolo, Geeková, Lenoch, Výlet, XUAN, MPU, Atlas, Setrvačník, Rosa, Tajný sen, Cyklistika na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru