Tajné informace o Windows 8: konečně revoluce?

Unikly nové informace o nástupci Windows 7. Připravovaný operační systém Microsoftu přinese vazbu programů na uživatelský účet a další revoluční novinky.

Ačkoli se premiéra stávající verze operačního systému Windows odehrála teprve minulý rok, Microsoft už pochopitelně pracuje na verzi další. Zatím se jí obecně říká Windows 8 a už jsme se od jednoho ze zaměstnanců Microsoftu dozvěděli, že to bude velmi odlišný systém od toho současného. Konkrétních informací o Windows 8 ale zatím není příliš k dispozici, mluvilo se například o podpoře 128 bitů. Nyní jsme se však dočkali porce konkrétnějších informací, které pochází z interní prezentace klíčových vlastností nového systému. Prezentace se nejprve objevila na nyní nedostupném blogu Francisca Martina, rychle se však rozšířila médii a jeden z prvních podrobnějších rozborů přinesl MicrosoftKitchen.com. My se na důležité informace z prezentace podíváme po svém, ovšem musíme upozornit, že se jedná zatím o návrhy připravovaných funkcí a nemusí se ve finálním systému objevit.

Rychlé starty

Vývojáři Windows 8 se zaměří na rychlý start systému. Ten by měl být mnohem kratší než ve Windows 7, stejně tak by se mělo rapidně zrychlit přecházení do/z režimu spánku. To navíc bude doplněno o automatiku, která prostřednictvím webové kamery bude sledovat přítomnost uživatele před počítačem. Pokud se vzdálí, tak se počítač automaticky uspí, po příchodu uživatele se zase probudí, případně se přepne uživatelský účet, pokud se před počítačem objeví jiný člověk. Pochopitelně můžeme očekávat ošetření možných problémů, jako je běh aplikací bez přítomnosti uživatele, či práce v noci bez osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z tajné prezentace: počítač pozná, zda jsem u něj a podle toho mě automaticky přihlásí

Rychlost startu je jednou z priorit a Microsoft proto bude blíže spolupracovat s výrobci počítačů, aby zajistili lepší optimalizaci běhu svého systému na konkrétním hardwaru. V uvolněných interních materiálech byl k vidění i prototyp all-in-one počítače určený pro Windows 8. Inspirace konkurenčním Applem se nezapře, jak v pojetí stolního počítače, tak ve snaze lepšího provázání konkrétního hardwaru se softwarem. Počítač by měl být nabízen s dotykovými displeji s úhlopříčkou 17 až 30 palců.

Klepněte pro větší obrázek
Prototyp stolního počítače s Windows 8

Zajímavý je také jeden ze slajdů poukazující na typy počítačů, na kterých Windows 8 poběží a pro které musí být systém přizpůsoben. Jsou tu zmíněny tři typy – tablety, notebooky a stolní all-in-one počítače. S klasickým skládaným počítačem ve skříni jakoby se nepočítalo. Určitě do roku 2012 nevymizí, ale optimalizaci systému bude Microsoft bezesporu cílit na konkrétní „hotové“ počítače partnerských výrobců.

Klepněte pro větší obrázek
Kde jsou klasické skříňové počítače? Na ty by se optimalizovalo těžko...

Microsoft si hodně slibuje od kategorie tabletů. Windows 8 má být pro nasazení v tabletech bez klávesnice vyladěn a pro možnost nasazení tohoto systému v zařízeních chce Microsoft zavést pro výrobce podobná pravidla jako v případě nového mobilního systému Windows Phone 7. Tablet bude muset splnit několik podmínek hardwarové výbavy, teprve potom Microsoft výrobci uvolí možnost nasazení Windows 8.

Inspirace vane od Applu

Jeden ze slajdů uvolněné prezentace se zabývá otázkou „Jak to Apple dělá“ a domyslíme si, že se chce Microsoft z úspěchu Applu poučit a inspirovat. Chce například nabídnout vlastní online obchod s aplikacemi a jít dokonce ještě dál než Apple, protože „Windows Store“ by měl být katalog programů nejen pro mobilní zařízení, ale pro počítačový systém Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Jak to dělá Apple... aneb to je něco, za co lidé budou platit!

Obchod s aplikacemi Windows Store bude nabízet jen ověřené programy, u kterých bude zajištěna plná kompatibilita. Mělo by to být výhodné řešení jak pro uživatele, tak pro vývojáře, kterým Microsoft slibuje transparentní podmínky schvalování aplikací a slibné odměny z prodeje.

Klepněte pro větší obrázek
Náčrtek podoby Windows Store

Windows Store bude univerzální katalog aplikací, který budou moci využívat i partneři. Bude tak moci vzniknout například „HP Store powered by Windows“, tedy online obchod s aplikacemi v barvách HP, kde může HP například upřednostnit programy partnerů atp.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Store z pohledu vývojáře. Hned vidíte, jak se program stahuje a kolik vám vydělal

Programy včetně nastavení na ID

Nejzajímavější na obchodu je však provázanost s ID uživatele. Mělo by to být podobné jako v App Storu Applu, kde je jedno zaplacená aplikace zkrátka vaše. Když reinstalujete počítač nebo si koupíte nový, nebo aplikaci na čas odinstalujete, tak pokud už bude jednou zaplacena, vždy si její nejnovější verzi můžete zdarma stáhnout z Windows Store a znovu instalovat. Pochopitelně můžeme čekat nutnost provázání ID uživatele s nějakou identifikací konkrétního počítače, aby nemohlo docházet ke zneužívání.

Na uživatelský účet by měl být dále navázán jakýsi cloud, neboli webový prostor, kde se budou uchovávat data uživatele a nastavení systému a programů. Když si tedy uživatel koupí nový počítač, nebo se z nějakého důvodu rozhodne reinstalovat systém, z Windows Store si obnoví své aplikace a ze svého Windows cloudu jejich nastavení a svá data.

Klepněte pro větší obrázek
Správa účtu - pro každý počítač můžete vést zvláštní sesznam aplikací

A Microsoft jde ještě dál, nastavení aplikací a průběžně ukládaná data by měla být sdílena skrze ID na všech počítačích uživatele. Ať už budete u svého stolního PC, notebooku či tabletu, všude budete mít svá data a stejné nastavení programů.

Že by konečně revoluce?

Windows 8 budou pochopitelně podporovat nejnovější standardy, kterými budou USB 3.0, Bluetooth 3.0 či 3D zobrazení. Hodně jsme zvědaví na úpravy uživatelského prostředí. Ale už samotné úzké provázání systému s uživatelským účtem, cloudem a Windows Store je značně revoluční krok oproti Windows 7.

Veřejná betaverze Windows 8 by se měla objevit už příští rok, oficiální uvedení se pak chystá na rok 2012. Že je to zbytečně brzy za současného úspěchu Windows 7? Není, pokud se do té doby podaří vše doladit. Od Vist a následně od Sedmiček se očekávala revoluce a hromada inovací. Nebylo jich málo, ale mnoho ze slíbeného se neuskutečnilo a Windows 7 jsou v jádru stále jen mírnou evolucí. Windows 8 by nás konečně měla přimět říci „wow“ i bez reklamní kampaně. Uvidíme.

Diskuze (287) Další článek: WarMouse: osmnáct tlačítek musí stačit každému

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 8, Finální systém, Microsoft Store, Mobilní katalog, Win +, Windows +, Slíbená podpora, Taj, Store, Revoluce, Náčrtek, Klasický cloud, All-in-one počítač, Apple ID, Window, Plná kompatibilita, Odlišný systém, Nové notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači