Hacking | Rusko

Tajemná sovětská frekvence UWB-76 začala vysílat Gangnam Style, trolící postavičky a maskota Anonymous

Každý radioamatér a fanoušek SDR zná signál UVB-76. Má přezdívku „The Buzzer“ a (nejméně) posledních čtyřicet let pípá na krátkých vlnách 4,625 MHz, které se díky odrazům od ionosféry šíří na ohromné vzdálenosti.

Pípání čas od času přeruší hlasová zpráva v ruštině, protože se jedná o rádiový maják tamních ozbrojených sil. I z toho důvodu je signál opředený hromadou mnohdy až konspiračních teorií, k čemu všemu vlastně může sloužit.

Poslechněte si signál UWB-76 živě na YouTube:

Nutno podotknout, že podobných krátkovlnných vojenských vysílačů existuje více a provozují je samozřejmě i ozbrojené síly USA.  Existence The Buzzeru tedy nijak nevystupuje z řady a vysvětlení jeho funkce bude nejspíše docela prozaické.

Samotné periodické pípání má například sloužit jako upozornění pro ostatní, že je tato frekvence obsazená, nebo ke snadnému doladění (slyším pípání = přijímám čistý signál a mohu dekódovat nějaká hypotetická a snad i zajímavější data na tomto kmitočtu). 

Místo pípání maska Anonymous

Signál si díky komunitnímu streamu poslechnete i živě na YouTube, a právě tamní fanoušci před pár dny zaznamenali docela povedený vtípek. V grafické reprezentaci analogového signálu se totiž začaly vykreslovat nejrůznější postavičky, maskot Anonymous a různé textové zprávy. Někdo zároveň signál moduloval tak, že hrál melodií Gangnam Style.

Autorem vtípku přitom asi nebyl samotný ruský operátor signálu, který by měl sídlit kdesi v Petrohradě, ale útočníci, kteří vysílali na stejné frekvenci a hojně sledovaný kmitočet UWB-76 jednoduše přehlušili vlastním zábavným šumem.

Nedošlo tedy k hacknutí vysílače v pravém slova smyslu, ale spíše jeho nosné frekvence. Těžko říci, proč k tomu došlo, už se ale objevují spekulace, že vše souvisí s aktuální vyostřenou situací na ukrajinské východní frontě.  

Diskuze (15) Další článek: Mimořádný rok 2021. AMD jsme zase utekli, říká šéf Intelu Pat Gelsinger

Témata článku: YouTube, Bezpečnost, Anonymous, USA, Hacking, Rusko, Odposlech, Rádio, Frekvence, Vysílač, SDR, Pípání, Gangnam Style, Signál, Petrohrad, Maskot, Postavička