Taiwanský gigant tvrdí, že je už třetí na světě

Prodej továrny je pro SNI přiznáním neúspěchu.
Ve velmi překvapivém oznámení sdělily firmy Acer a Siemens Nixdorf Informationssysteme (SNI), že se dohodly na odkoupení augsburgského výrobního centra Siemensu firmou Acer, která tak bude nadále vyrábět počítače pro SNI. Továrna v Augsburgu je schopna roční produkce 2 mil. počítačů a patří k největším i nejmodernějším na světě. Acer má po světě už osm velkých továren na počítače (Taiwan, Texas, Nizozemí, dvě v Číně, Filipíny, Mexiko) a loni vyprodukoval 6 mil. počítačů, letos očekává osm.

Firma tvrdí, že je z tohoto pohledu třetím největším výrobcem počítačů na světě. SNI ujišťuje své zákazníky, že se jich to nijak nedotkne, ba právě naopak- že to bude znamenat zrychlení dodávek a zkvalitnění služeb, a že to pomůže při plánované expanzi SNI na trhy třetího světa. Cena za koupi této továrny zatím nebyla oznámena, smlouva se má podepsat v druhém čtvrtletí letošního roku.

Siemens AG současně dramaticky reorganizuje všechna svá počítačová oddělení. Ze třech divizí (Siemens privátní sítě, Siemens veřejné sítě a SNI) vytváří novou obří "nad-divizi" s názvem IuK (Information und Kommunikation), do které se časem začlení i bývalé oddělení SNI.

Živě komentuje: jedna z mála věcí, která se gigantickému koncernu Siemens dlouhodobě nepříliš daří, je právě produkce osobních počítačů. Jeho obří a nákladná fabrika v Augsburgu jede už mnoho let na půl plynu, a firma má stále určité potíže s rychlostí dodávek počítačů - výsledkem je, že počítače SNI jsou už na vstupu drahé (továrna zaměstnává dva tisíce zaměstnanců, což při německých mzdách znamená obrovskou zátěž) a tudíž na výstupu patří k nejdražší počítačové značce v Německu.

I když SNI slušně zvyšuje počty vyrobených počítačů (1996 - 700 000 ks, 1997 - 1.1 mil. ks, 1998 - odhad 1.4 mil. ks), není to tempo, kterým by se firma mohla dostat rychle na přední místa světových žebříčků (a to Siemens chce). Prodej továrny je pro SNI nepochybným přiznáním toho, že v úsilí za vyšší efektivitu výroby už bylo nutné zvolit jinou cestu, i když to ve vlastním vyjádření firma takto nekomentuje; pro Acer to pak je docela riskantní krok, protože akvizice určitě nebyla levná (šéf firmy se odmítá vyjádřit k ceně) a musí se nějak zaplatit, i když se rýsuje jisté nefinanční řešení. Acer bude v továrně vyrábět jak počítače, na které na výstupu nalepí štítek Siemens-Nixdorf, tak stroje, které dostanou označení Acer; to by nemělo být problematické, protože Acer už je dlouholetým OEM partnerem Siemensu. Acer se tímto krokem dostává okamžitě do popředí evropského počítačového byznysu, který nepatřil k jeho nejsilnějším; určitě bude schopen továrnu lépe vytížit než předtím SNI. Nicméně vzpomeňme na odkup notebookové divize od Texas Instruments Acerem před více než rokem, který se ukázal jako neúspěšný a který vedl k propadu prodeje této značky.

K reorganizaci Siemensu: na schopnosti firmy v komunikacích se dnes dá stavět úspěch v počítačích - pokud se dá někde nalézt přidaná hodnota či konkurenční výhoda, tak je to právě zde. Pokud se Siemensu podaří sdílet technologie v reorganizované divizi IuK (ta se podle některých spekulací může stát časem i samostatnou firmou, protože spojením se Siemensem může nastat u zákazníka konflikt zájmů), mohou zde vznikat počítače s vyspělými komunikačními schopnostmi a tudíž s vysokou atraktivitou pro zákazníka.

Váš názor Další článek: Active Channel Bar nezrušen, ale je nepovinný

Témata článku: Třetí svět, Největší potíž, Drahý stroj, Svět, Německý stroj, Neúspěšný počítač, Překvapivá cena, TV +, Siemens AG, Siemens, Riskantní krok, Německá značka, Obrovský krok, Největší akvizice, Gigant, Texas, Roční produkce, Taiwan, Třetí firma, Augsburg


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5