Tablet PC pro Čechy? Zapomeňte

Na podzim bude uvedena řada zařízení na nové platformě Microsoft Tablet PC. V naší republice, přesněji v našem jazyce ale budeme mít několik let zpoždění.
Microsoft minulý týden představil téměř finální podobu Tablet PC a oznámil oficiální termín uvedení na trh. 7. listopadu. Mnozí se tak začali těšit, že budou moci využít všech možností Tablet PC již letos. Popravdě nikdo nedoufal, že rozpoznávání psané češtiny bude nějak úchvatné, na druhou stranu se moc nepředpokládalo, že by to nebylo vůbec použitelné pro jakékoli rozpoznávání psaného textu.

Table PC má několik základních funkcí. Tou nejzajímavější je možnost psaní poznámek rukou po obrazovce, přičemž je možné v těchto poznámkách vyhledávat stejně, jako v tradičních dokumentech. Prostě si prohledáte svůj stoh psaných poznámek a najdete všechna místa, kde jste se třeba zmiňovali o novém projektu. Text na obrazovce přitom zůstává stále v psané podobě, může být tedy volně kombinován s obrázky a schématy.

Pochopitelně Tablet PC umí také převádět psaný text do tištěné podoby a zadávat text do stávajících aplikací pomocí psaných textů.

Všechno je to na pohled moc kouzelné, problémem je ale způsob, jakým Tablet PC rozpoznává psaný text. Jede totiž striktně proti slovníku použitelných výrazů. Nemůžete jen tak napsat například kotrmelec, ačkoli neobsahuje žádné háčky a čárky, pro Tablet PC to není anglické slovo a nic z něj nepozná. Můžete sice Tablet PC natrénovat na jednotlivá slova, to ale nepřipadá pro celou slovní zásobu zrovna v úvahu.

Při svém uvedení bude Tablet PC dostupný pro angličtinu a tak zvané velké jazyky, tedy němčinu, španělštinu, čínštinu možná i francouzštinu. Teprve v druhé vlně, která přijde až zhruba v roce 2004 spolu s operačním systémem Longhorn, se plánují další jazyky. Plán pro češtinu tak bude v nejlepším případě v roce 2004, vzhledem ovšem k malému trhu (Tablet PC počítačů se u nás zrovna mnoho prodávat zřejmě nebude) to není vůbec jisté.

Podobnou zkušenost máme i s operačním systémem Windows CE, který také nebyl lokalizován, a tak se musely ujmout lokalizace prostředí jiné firmy. Stejný postup ale v případě Tablet PC moc jasný není, protože se přece jen jedná o komplexnější technologii rozpoznávání psaných textů s podporou diakritiky.

Pochopitelně můžete využít Tablet PC pro češtinu také, jen budete mít z počítače obyčejný textový poznámkový blok, kde si můžete malovat obrázky a ty následně posílat třeba e-mailem. Nedostanete možnost převodu psaného písma na tištěný text a možnost prohledávat rukou psané poznámky, tedy to nejzajímavější. V případě počítačů bez klávesnice, se kterými Tablet PC také počítá se jedná o skutečně výrazné omezení.

Diskuze (17) Další článek: Už se prodalo přes 1 miliardu počítačů

Témata článku: Microsoft, Windows, Čech, Rozpoznávání, Kotrmelec, Textová podoba, Velký háček, Tablety, Tablet PC, Tab, Anglické slovo, PC, Čechy


Určitě si přečtěte

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

** Rover pohání prehistorický čip PowerPC 750, prolétlo internetem ** Ve skutečnosti je to složitější, je to jeho kosmická verze ** Jmenuje se BAE RAD750 a příliš nezestárnul

Jakub Čížek | 17

Jakub Čížek
PerseveranceProcesory
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle