Tablet Lenovo ThinkPad jde svou cestou

Nový tablet ThinkPad od Lenova jde trochu jiným směrem, než běžné tablety. Jeho segmentem jsou především podniky a pyšní se dokem, stylusem i dodatečnou klávesnicí.

Po uvedení prvního úspěšného dotykového tabletu iPad od Apple se i ostatní výrobci rozhodli tento nový trh využít a představili své verze dotykových tabletů. Jejich úspěch se ale zatím stále nedostavil. U většiny modelů je základem operační systém Android, který je už od verze 3.1 přizpůsoben právě pro tato zařízení. Na Android vsadilo i Lenovo a použila ho u dvou ze tří svých nových tabletů.

My se podrobně podíváme na model ThinkPad, který jako jediný vybočuje z plejády takřka stejných tabletů od různých výrobců.

Lenovo ThinkPad Tablet: chladný profesionál

Lenovo ThinkPad Tablet má kvalitní 10,1" displej s IPS technologií a vysokým rozlišením 1 280 × 800. Displej má automatickou úpravu jasu dle okolního světla (snímač na přední straně) a podporuje nejen multitouch, ale také stylus (N-trig). Ochranu proti poškození pak tvoří Gorilla Glass.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř tabletu je úsporná dvoujádrová ARM platforma od Nvidie – Tegra 2, která poskytuje i dostatečný výkon pro akceleraci Full HD videa a pomocí mini HDMI výstupu je schopná posílat i 1080p obraz na velkou obrazovku. Operační paměť má kapacitu 1 GB (DDR2) a operační systém Android 3.1 je předinstalovaný na interním flash disku s kapacitou 16 GB, 32 GB nebo 64 GB. Výběr kapacity je tak stejný jako v případě iPadu, což se odráží i na koncové ceně.

Klepněte pro větší obrázek

Na přední straně se nachází webkamera s rozlišením 2 MPix, na zadní pak kamera s vyšším rozlišením 5 MPix. Zadní kamera se hodí na fotografování a natáčení videa (720p), přední pak především na videokonference. Interní výbava zahrnuje akcelerometr pro snímání natočení tabletu, dále gyroskop či A-GPS. Nechybí WiFi, Bluetooth 2.0, jeden USB 2.0 port, micro USB port, čtečka paměťových karet 3v1 a u 3G verzí i slot pro SIM kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Dok i klávesnice s trackpointem

Lenovo ThinkPad Tablet má rozměry 26,04 × 18,17 × 1,4 cm a hmotnost s 3 250mAh (24,1 W) baterií je 715 g (730 g u 3 G verze). Pokud ale chcete tablet trochu rozšířit, máte na výběr dvě řešení.

Klepněte pro větší obrázek

Jedním je dokovací stanice (tablet je vybaven dokovacím konektorem) ThinkPad Tablet Dock, který tablet nejen nabíjí, ale nabízí vlastní porty v podobě micro USB, HDMI, USB 2.0, výstupu na sluchátka a vstupu na mikrofon. Konstrukce udrží tablet ve vertikální poloze, což je ideální pozice pro externí klávesnici, tablet podporuje nejen ThinkPad USB klávesnici, ale i bezdrátový set ThinkPad Edge s myší.

Klepněte pro větší obrázek

Druhým příslušenstvím je ThinkPad Keyboard Folio (USB), což není pouze klávesnice s typickým červeným tracpointem, ale i kompletní obal s možností udržení tabletu v přirozené pozici jako u otevřeného notebooku. To se pochopitelně hodí nejen coby ochrana při přenášení, ale hardwarová klávesnice usnadní psaní i delších textů.

Klepněte pro větší obrázek

  • Displej: 10,1" (1 280 × 800), LED, IPS, multitouch, N-trig, Gorilla Glass
  • Platforma: Nvidia Tegra 2 (dvoujádrový Cortex-A9 a GeForce ULV)
  • Operační paměť: 1 GB DDR2
  • Flash paměť: 16 GB, 32 GB, 64 GB
  • Výbava: WiFi, USB 2.0, micro USB, 2MPix/5Mpix webkamera, čtečka karet 3v1, mini HDMI, akcelerometr, A-GPS, gyroskop, snímač úrovně okolního světla,
  • Rozměry, hmotnost: 26,04 × 18,17 × 1,4 cm, 715 g (3G – 730 g)
  • Baterie, výdrž: 3 250 mAh (24,1 W), až 8 hodin
  • Předinstalovaný software: Documents To Go, MyScript Notes Mobile, USB Data Transfer Utility, Lenovo Launch Zone, Lenovo SocialTouch, Favorite Apps, User Data and SD card Encryption, WiFi Import or Export, FlexT9, McAfee Mobile Security, PrinterShare, Flash
  • Cena, OS: od 499 USD (přibližně 11 000 Kč s DPH), Android 3.1, srpen 2011

Zvládne dotyk prstu i stylus

Asi největší výhodou tabletu ThinkPadu od Lenovo je displej, který zvládne nejen klasické ovládání pomocí prstů, ale také přesné a jemné snímání pomocí stylusu (za příplatek). Díky tomu se hodí nejen na konzumaci obsahu, ale i na rychlý zápis a nákresy. Nejmenší 16GB verze by měl a být od srpna v prodeji za cenu podobnou iPadu, tedy kolem 500 dolarů, což bude na našem trhu asi jedenáct tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče ceny příslušenství, klávesnici s obalem lze pořídit za 99 dolarů (mírně přes dva tisíce korun), pokud chcete mít i zmíněný stylus s detekcí tlaku, připlatíte si asi 30 dolarů. Pro rychlý pohyb v systému Android lze využít i hardwarová tlačítka přímo na těle tabletu.

Video

Oficiální ukázku tabletu včetně procházení systému, některých aplikací a psaní stylusem (software podporuje i převod psaného textu) si můžete prohlédnout na tomto videu:

Témata článku: Hardware, Tablety, Lenovo, Gorilla Glass 4, Lenovo Thinkpad, iPad Mini, Gorilla, Hardwarová klávesnice, Klávesnice k tabletu, Dotyková čtečka, iPad Mini 3, Micro HDMI, Micro USB, Rychlý zápis, Tab, GPS Centrum, Thinkpad, Mini USB, Mini klávesnice, Rychlý pohyb, USB Wifi, USB klávesnice, Klávesnice Lenovo

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

Včera | Stanislav Janů | 85


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji