Tablet JooJoo: internetový elegán s Linuxem

Tenký 12" tablet ze všeho nejvíce připomíná přerostlý iPhone a je určen pouze pro snadný přístup na internet. Bude stát za to? +VIDEO

Nedávno jsme vás v článku „ICD Vega: tablet s Androidem 2.0 a platformou Nvidia Tegra“ informovali o chystaném tabletu, a na trhu se již brzy objeví další podobný tablet s názvem JooJoo od společnosti Fusion Garage. Původní název „CrunchPad“ byl nahrazen neobvyklým „JooJoo“, což v překladu znamená kouzelný či magický. Hlavní odlišností tohoto tabletu je zaměření pouze na internet a tedy i internetové aplikace. Razí tak filozofii představeného operačního systému Chrome OS, v tomto případě se však jedná o speciálně upravený Linux.

Web tablet JooJoo

Původní návrh a myšlenka levného dotykového tabletu „CrunchPad“ pochází od Michaela Arringtona (TechCrunch), nakonec se však společnost Fusion Garage rozhodla oficiálně uvést tento tablet bez Arringtona a to pod názvem JooJoo, což samozřejmě vyvolalo okamžitou žalobu. Právníci budou jistě nějakou dobu hledat, kde leží skutečná pravda, ale my se ale zatím podíváme na parametry.

Klepněte pro větší obrázek 

Tablet JooJoo a náhledy otevřených oken prohlížeče

Joojoo má stylově podobný tvar iPhonu s 12,1" displejem s rozlišením 1 366 × 768, který je samozřejmě dotykový a v tomto případě zde nenajdete žádný stylus jako u jiných tabletů, využívá totiž kapacitní technologie pro snadné ovládání pomocí prstů. Uvnitř se nachází úsporný Atom na frekvenci 1,6 GHz a 1 GB operační paměti, o použitém čipsetu zatím žádné informace uvedeny nebyly, dle ukázek zvládne tablet přehrávat i Full HD video, což vypadá pravděpodobně na Nvidia ION čipset. Výhodou by tak mohlo být i plynulé přehrávání flashového HD videa například na serveru Youtube, samozřejmě díky nové verzi flash playeru s GPU akcelerací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Tablet Joo Joo má integrovanou 1,3 MPix webkameru, jeden USB port, výstup na sluchátka a vstup na mikrofon. Žádné další porty ani sloty nejsou k dispozici, na tabletu nenajdete ani výstup na monitor. Jediným komunikačním prostředkem je WiFi, v budoucnu se počítá i s podporou 3G. Přístroj má pouze 4GB SSD flash paměť, na které je umístěn velmi ořezaný Linux.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek


Pouze prohlížeč, ale do 9 sekund

Přístroj naběhne za pouhých 9 sekund (to je rychleji než většina dnešních telefonů), kde vás uvítá plocha, která obsahuje velké ikony coby záložky různých internetových stránek. Jediné co uvidíte je tak prohlížeč s několika okny, mezi kterými můžete snadno procházet podobně jako při prohlížení fotek na dotykových telefonech. Poměrně podivným multitouch gestem se lze vrátit na úvodní obrazovku a zpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V tabletu je zabudován také gyroskop pro intuitivní otáčení obrazu na výšku či šířku. JooJoo neumožňuje spouštět žádné offline aplikace, díky 4GB SSD se však postará o případnou offline cache jako například používá technologie Google Gears a podobně (v HTML5 bude nativní podpora). Většinu dokumentů lze dnes bez problému přečíst i bez podpory v operačním systému, Gmail potažmo Google Docs zvládnou v prohlížeči otevřít i editovat základní kancelářské dokumenty jako PDF, Excel nebo Word.

Další reálné fotky si můžete prohlédnout díky serveru Gizmodo, kde je vidět i design klávesnice a dalších prvků:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Cena a výdrž

Podle oficiálních informací vydrží tablet JooJoo přibližně 5 hodin v provozu na baterie, a jeho koncová cena je stanovena na 499 USD (přibližně 11 500 Kč s DPH). Společnost Fusion Garage na svých stránkách TheJooJoo přijímá první předobjednávky, přičemž první sériové modely by měly být v prodeji přibližně za 10 týdnů.

Klepněte pro větší obrázek

Jak za chvíli jistě uvidíte z videa, vývojáři musí ještě zapracovat především na softwaru, některé přechody nejsou doladěné a občas se vyskytnou i chyby při zobrazení. Trh s moderními tablety se začíná pomalu rozšiřovat, příští rok by měl dle zvěstí uvést svůj tablet také Apple. Jak je ale vidět, o konkurenci však jistě nebude mít nouzi.

Video

Jedno z předváděcích videí přímo od CEO Chandra Rathakrishnana si můžete prohlédnout díky serveru Youtube:

Témata článku: Hardware, Linux, Tablety, Fusion, iPhone 3G, Sluchátka iphone, GPU Vega, Ořezaná GPU

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • clarkie 16. 12. 2009 17:59:01
    proč radši tohle než netbook? vždyť je to drahé a neumí to nic jiného než...
  • MrKnd 16. 12. 2009 11:00:23
    Nevime....on je to totiz opravdu kram :D
  • fhucho 16. 12. 2009 10:27:58
    Podle me je linuxova distribuce jadro + jeste standardni programy a...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 17

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

Dnes | Tomáš Holčík | 27

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?