Tablet JooJoo: internetový elegán s Linuxem

Tenký 12" tablet ze všeho nejvíce připomíná přerostlý iPhone a je určen pouze pro snadný přístup na internet. Bude stát za to? +VIDEO

Nedávno jsme vás v článku „ICD Vega: tablet s Androidem 2.0 a platformou Nvidia Tegra“ informovali o chystaném tabletu, a na trhu se již brzy objeví další podobný tablet s názvem JooJoo od společnosti Fusion Garage. Původní název „CrunchPad“ byl nahrazen neobvyklým „JooJoo“, což v překladu znamená kouzelný či magický. Hlavní odlišností tohoto tabletu je zaměření pouze na internet a tedy i internetové aplikace. Razí tak filozofii představeného operačního systému Chrome OS, v tomto případě se však jedná o speciálně upravený Linux.

Web tablet JooJoo

Původní návrh a myšlenka levného dotykového tabletu „CrunchPad“ pochází od Michaela Arringtona (TechCrunch), nakonec se však společnost Fusion Garage rozhodla oficiálně uvést tento tablet bez Arringtona a to pod názvem JooJoo, což samozřejmě vyvolalo okamžitou žalobu. Právníci budou jistě nějakou dobu hledat, kde leží skutečná pravda, ale my se ale zatím podíváme na parametry.

Klepněte pro větší obrázek 

Tablet JooJoo a náhledy otevřených oken prohlížeče

Joojoo má stylově podobný tvar iPhonu s 12,1" displejem s rozlišením 1 366 × 768, který je samozřejmě dotykový a v tomto případě zde nenajdete žádný stylus jako u jiných tabletů, využívá totiž kapacitní technologie pro snadné ovládání pomocí prstů. Uvnitř se nachází úsporný Atom na frekvenci 1,6 GHz a 1 GB operační paměti, o použitém čipsetu zatím žádné informace uvedeny nebyly, dle ukázek zvládne tablet přehrávat i Full HD video, což vypadá pravděpodobně na Nvidia ION čipset. Výhodou by tak mohlo být i plynulé přehrávání flashového HD videa například na serveru Youtube, samozřejmě díky nové verzi flash playeru s GPU akcelerací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Tablet Joo Joo má integrovanou 1,3 MPix webkameru, jeden USB port, výstup na sluchátka a vstup na mikrofon. Žádné další porty ani sloty nejsou k dispozici, na tabletu nenajdete ani výstup na monitor. Jediným komunikačním prostředkem je WiFi, v budoucnu se počítá i s podporou 3G. Přístroj má pouze 4GB SSD flash paměť, na které je umístěn velmi ořezaný Linux.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek


Pouze prohlížeč, ale do 9 sekund

Přístroj naběhne za pouhých 9 sekund (to je rychleji než většina dnešních telefonů), kde vás uvítá plocha, která obsahuje velké ikony coby záložky různých internetových stránek. Jediné co uvidíte je tak prohlížeč s několika okny, mezi kterými můžete snadno procházet podobně jako při prohlížení fotek na dotykových telefonech. Poměrně podivným multitouch gestem se lze vrátit na úvodní obrazovku a zpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V tabletu je zabudován také gyroskop pro intuitivní otáčení obrazu na výšku či šířku. JooJoo neumožňuje spouštět žádné offline aplikace, díky 4GB SSD se však postará o případnou offline cache jako například používá technologie Google Gears a podobně (v HTML5 bude nativní podpora). Většinu dokumentů lze dnes bez problému přečíst i bez podpory v operačním systému, Gmail potažmo Google Docs zvládnou v prohlížeči otevřít i editovat základní kancelářské dokumenty jako PDF, Excel nebo Word.

Další reálné fotky si můžete prohlédnout díky serveru Gizmodo, kde je vidět i design klávesnice a dalších prvků:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Cena a výdrž

Podle oficiálních informací vydrží tablet JooJoo přibližně 5 hodin v provozu na baterie, a jeho koncová cena je stanovena na 499 USD (přibližně 11 500 Kč s DPH). Společnost Fusion Garage na svých stránkách TheJooJoo přijímá první předobjednávky, přičemž první sériové modely by měly být v prodeji přibližně za 10 týdnů.

Klepněte pro větší obrázek

Jak za chvíli jistě uvidíte z videa, vývojáři musí ještě zapracovat především na softwaru, některé přechody nejsou doladěné a občas se vyskytnou i chyby při zobrazení. Trh s moderními tablety se začíná pomalu rozšiřovat, příští rok by měl dle zvěstí uvést svůj tablet také Apple. Jak je ale vidět, o konkurenci však jistě nebude mít nouzi.

Video

Jedno z předváděcích videí přímo od CEO Chandra Rathakrishnana si můžete prohlédnout díky serveru Youtube:

Diskuze (35) Další článek: NetBeans IDE 6.8: vývojové prostředí ve finální verzi

Témata článku: Hardware, Linux, Tab, Tablety, Lin, Sluchátka iphone, Chandra, Fusion, Ořezaná GPU, GPU Vega, iPhone 3G, Podobný tvar, Původní název, Tablet na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11