Poskytovatelé internetu | T-Mobile | Připojení k internetu

T-Mobile má již 300 tisíc optických přípojek. Bude jich mít více než třikrát tolik

T-Mobile při oznamování výsledků hospodaření za první pololetí (detaily na Mobilmanii) prozradil i to, jakým způsobem se mu daří upevňovat pozici tržní trojky v poskytování pevného internetu.

Na konci června dodával připojení již pro 411 tisíc domácností a firem, o 8 % více než loni. Do toho počítá VDSL, fixní bezdrát i optiku. S poslední jmenovanou technologií si dal ambiciózní plán, že do konce roku 2025 chce síť rozšířit na milion adres. Momentálně je v necelé třetině, počet přípojek (ne všechny jsou aktivní) přesáhl 300 tisíc.

Část infrastruktury si T-Mobile staví sám, v některých případech kupuje regionální poskytovatele internetu. Před třemi lety například pohltil Planet A, provozovatele sítě AIM s 40 tisíci zákazníky. Donedávna Planet A vystupoval jako dceřiná firma, na konci června ale došlo k fúzi a původní firma zanikla a sloučila se s T-Mobilem.

Milion optických přípojek chce T-Mobile koupit nebo vybudovat po vlastní ose, zároveň ale spolupracuje s největšími rivaly na výstavbě a sdílení v místech, kdy by se to jednotlivým firmám jinak nevyplatilo. Před dvěma lety se domluvil na vybudování více než 100 tisíc přípojek s Cetinem, letos pak slíbil milion přípojek s Vodafonem.

Diskuze (24) Další článek: Harvardský profesor chce ze dna oceánu vyzvednout kousky údajného mimozemského artefaktu

Témata článku: Technologie, Internet, Poskytovatelé internetu, T-Mobile, Připojení k internetu, Optické kabely, VDSL, Vodafone, Planeta, Výstavba, CETIN, Konec června, Přípojka, Optické síťové kabely na Heureka.cz