Systémy s Duronem - tipy a triky

10. září 2000
Krotitelem zvěře SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Tento článek vás provede hlavními úskalími, na které můžete narazit při stavbě systému s novými procesory AMD - Durony a Thunderbirdy. Snažili jsme se v něm obsáhnout všechny specialitky a "zákysy", na které můžete při stavbě / upgrade počítače "Duron Inside" narazit. Celý průvodce je psán pro ty, kteří již mají s hardware (například s Celerony, deskami BX...) jisté zkušeností.
Kapitoly článku

Je zcela běžné, že se na každou věc se můžete dívat z několika různých úhlů - stejně tak se pak mohou i lišit výsledná doporučení. Jednotlivé názory pak nejsou chybné, zohledňují jen jiný pohled na věc. I z tohoto důvodu jsme dnes na pomoc vzali tři externí redaktory:

  • Dr. Rozvážného - jeho heslem je: "vše je třeba řešit s chladnou hlavou"...
  • Mr. Šetřivého - je původem skot, nezajímá ho vždy výkon, ale hlavně nízká cena
  • Dj. Overclockera - jeho heslem je: přetaktuji všechno... včetně holícího strojku...

A nyní k věci:

Vzhledem k tomu, že nyní (záři 2000) je výběr čipsetů pro platformu Socket A silně omezený, můžeme vám pouze navrhnout desky s čipsetem KT133. Nejedná se o špatný čipset - KT133 je v zásadě jistým ekvivalentem (samozřejmě vzájemně nezaměnitelným) čipsetu VIA Apollo Pro 133A (čipset 694X) pro platformu Intel Celeron /PentiumIII.

Podpora AGP x4, USB a Ultra DMA /66 je zde samozřejmostí, South Bridge většinou doplňuje jednoduchý zvukový modul standardu Codec AC97. Desky podporují klasické DIMM moduly paměti SDRAM PC100 a PC133 - ty lze navíc provozovat nejenom na frekvenci 100Mhz, ale také asynchronně na vyšší frekvenci 133Mhz podle "schémata" FSB+PCI.

Tip č. 1: Pokud kupujete desku s čipsetem KT133, pořiďte si zároveň i SDRAMy PC133. Šetřivý: Cena těchto modulů je sice mírně vyšší ale musím uznat, že se tento nákup v případě KT133 vyplatí (pokud máte původní SDRAMy PC100, nic špatného se neděje).

Čipset a pamětí jsou tedy jasné... jaký ale vybrat typ či výrobce? Overclocker: Zde je odpověď jasná: pokud se alespoň trochu zajímáte o HW, kupte si desku s bohatými možnostmi nastavení. Šetřivý: Mě jistě stačí levnější či základní provedení desek... koupě "no-name" desek se však také nevyplatí - kvůli nízké podpoře (žádný update BIOSů atd.).

Rozvážný: Již od podzimu 2000 bude k dispozici pro Socket A také několik nových čipsetů (a také více levnějších desek). Trend bude dvojí:

  1. Podpora pamětí DDR SDRAM - ta si vyžádá nákup nových modulů pamětí, ale za to nabídne značný nárůst výkonu, (příští 2-3 roky budou ve znamení DDR SDRAMů)
  2. Trendem je také grafika integrovaná přímo na desce - toto řešení je však mířeno do levnějšího segmentu.

Situace se tedy bude pomalu měnit, během 2-3 měsíců lze očekávat větší výběr a mírně nižší ceny procesorů i desek. Nebude se však jednat o totální technologickou bouři - i současné desky a čipsety většinou zvládnou například i 1000Mhz procesory...


MSI K7T Pro: Socket A, čipset KT133, formát ATX (6xPCI, AGP x4, 4xUSB, 1.5GB RAM max, UltraATA /66)

V další části Vám nastíníme základní možnosti zvýšení frekvence procesorů. Pokud vás to nezajímá tak přejděte dále - na přehled základních desek či chlazení procesoru...

Témata článku: Hardware, Silný vliv, Základní frekvence, Chladič, Past, Základní takt, Trik, Raid, Pasta, Základní deska, Clock, Chlazení, Efektivní frekvence, Základní věc, Deska, Neověřená zpráva, PS 2, Základní nastavení, Pace, Desky, Eagle, Nedostatečné chlazení, Utrum, Základní desky, Kvalitní čip


Určitě si přečtěte

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 56Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí