Systémy s Duronem - tipy a triky

10. září 2000
Krotitelem zvěře SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Tento článek vás provede hlavními úskalími, na které můžete narazit při stavbě systému s novými procesory AMD - Durony a Thunderbirdy. Snažili jsme se v něm obsáhnout všechny specialitky a "zákysy", na které můžete při stavbě / upgrade počítače "Duron Inside" narazit. Celý průvodce je psán pro ty, kteří již mají s hardware (například s Celerony, deskami BX...) jisté zkušeností.
Kapitoly článku

Je zcela běžné, že se na každou věc se můžete dívat z několika různých úhlů - stejně tak se pak mohou i lišit výsledná doporučení. Jednotlivé názory pak nejsou chybné, zohledňují jen jiný pohled na věc. I z tohoto důvodu jsme dnes na pomoc vzali tři externí redaktory:

  • Dr. Rozvážného - jeho heslem je: "vše je třeba řešit s chladnou hlavou"...
  • Mr. Šetřivého - je původem skot, nezajímá ho vždy výkon, ale hlavně nízká cena
  • Dj. Overclockera - jeho heslem je: přetaktuji všechno... včetně holícího strojku...

A nyní k věci:

Vzhledem k tomu, že nyní (záři 2000) je výběr čipsetů pro platformu Socket A silně omezený, můžeme vám pouze navrhnout desky s čipsetem KT133. Nejedná se o špatný čipset - KT133 je v zásadě jistým ekvivalentem (samozřejmě vzájemně nezaměnitelným) čipsetu VIA Apollo Pro 133A (čipset 694X) pro platformu Intel Celeron /PentiumIII.

Podpora AGP x4, USB a Ultra DMA /66 je zde samozřejmostí, South Bridge většinou doplňuje jednoduchý zvukový modul standardu Codec AC97. Desky podporují klasické DIMM moduly paměti SDRAM PC100 a PC133 - ty lze navíc provozovat nejenom na frekvenci 100Mhz, ale také asynchronně na vyšší frekvenci 133Mhz podle "schémata" FSB+PCI.

Tip č. 1: Pokud kupujete desku s čipsetem KT133, pořiďte si zároveň i SDRAMy PC133. Šetřivý: Cena těchto modulů je sice mírně vyšší ale musím uznat, že se tento nákup v případě KT133 vyplatí (pokud máte původní SDRAMy PC100, nic špatného se neděje).

Čipset a pamětí jsou tedy jasné... jaký ale vybrat typ či výrobce? Overclocker: Zde je odpověď jasná: pokud se alespoň trochu zajímáte o HW, kupte si desku s bohatými možnostmi nastavení. Šetřivý: Mě jistě stačí levnější či základní provedení desek... koupě "no-name" desek se však také nevyplatí - kvůli nízké podpoře (žádný update BIOSů atd.).

Rozvážný: Již od podzimu 2000 bude k dispozici pro Socket A také několik nových čipsetů (a také více levnějších desek). Trend bude dvojí:

  1. Podpora pamětí DDR SDRAM - ta si vyžádá nákup nových modulů pamětí, ale za to nabídne značný nárůst výkonu, (příští 2-3 roky budou ve znamení DDR SDRAMů)
  2. Trendem je také grafika integrovaná přímo na desce - toto řešení je však mířeno do levnějšího segmentu.

Situace se tedy bude pomalu měnit, během 2-3 měsíců lze očekávat větší výběr a mírně nižší ceny procesorů i desek. Nebude se však jednat o totální technologickou bouři - i současné desky a čipsety většinou zvládnou například i 1000Mhz procesory...


MSI K7T Pro: Socket A, čipset KT133, formát ATX (6xPCI, AGP x4, 4xUSB, 1.5GB RAM max, UltraATA /66)

V další části Vám nastíníme základní možnosti zvýšení frekvence procesorů. Pokud vás to nezajímá tak přejděte dále - na přehled základních desek či chlazení procesoru...

Témata článku: Hardware, Pace, Základní věc, Desky, Frekvence, Chlazení, Špatná věc, Efektivní frekvence, Základní deska, Past, Clock, Raid, Trik, Deska, Neověřená zpráva, Utrum, Eagle, Silný vliv, PS 2, Manual, Kvalitní čip, Základní takt, Základní nastavení, Nedostatečné chlazení, Kvalitní napájení


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

** Projekt iMyšlení představil 11 nových učebnic pro výuku informatiky ** Cílem je i ty nejmenší děti naučit programovat a logicky uvažovat ** Přichází odklon od současného konceptu učení toho, jak se počítač vůbec ovládá

Karel Javůrek | 104

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku