Systémy s Duronem - tipy a triky

10. září 2000
Krotitelem zvěře SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Tento článek vás provede hlavními úskalími, na které můžete narazit při stavbě systému s novými procesory AMD - Durony a Thunderbirdy. Snažili jsme se v něm obsáhnout všechny specialitky a "zákysy", na které můžete při stavbě / upgrade počítače "Duron Inside" narazit. Celý průvodce je psán pro ty, kteří již mají s hardware (například s Celerony, deskami BX...) jisté zkušeností.
Kapitoly článku

Je zcela běžné, že se na každou věc se můžete dívat z několika různých úhlů - stejně tak se pak mohou i lišit výsledná doporučení. Jednotlivé názory pak nejsou chybné, zohledňují jen jiný pohled na věc. I z tohoto důvodu jsme dnes na pomoc vzali tři externí redaktory:

  • Dr. Rozvážného - jeho heslem je: "vše je třeba řešit s chladnou hlavou"...
  • Mr. Šetřivého - je původem skot, nezajímá ho vždy výkon, ale hlavně nízká cena
  • Dj. Overclockera - jeho heslem je: přetaktuji všechno... včetně holícího strojku...

A nyní k věci:

Vzhledem k tomu, že nyní (záři 2000) je výběr čipsetů pro platformu Socket A silně omezený, můžeme vám pouze navrhnout desky s čipsetem KT133. Nejedná se o špatný čipset - KT133 je v zásadě jistým ekvivalentem (samozřejmě vzájemně nezaměnitelným) čipsetu VIA Apollo Pro 133A (čipset 694X) pro platformu Intel Celeron /PentiumIII.

Podpora AGP x4, USB a Ultra DMA /66 je zde samozřejmostí, South Bridge většinou doplňuje jednoduchý zvukový modul standardu Codec AC97. Desky podporují klasické DIMM moduly paměti SDRAM PC100 a PC133 - ty lze navíc provozovat nejenom na frekvenci 100Mhz, ale také asynchronně na vyšší frekvenci 133Mhz podle "schémata" FSB+PCI.

Tip č. 1: Pokud kupujete desku s čipsetem KT133, pořiďte si zároveň i SDRAMy PC133. Šetřivý: Cena těchto modulů je sice mírně vyšší ale musím uznat, že se tento nákup v případě KT133 vyplatí (pokud máte původní SDRAMy PC100, nic špatného se neděje).

Čipset a pamětí jsou tedy jasné... jaký ale vybrat typ či výrobce? Overclocker: Zde je odpověď jasná: pokud se alespoň trochu zajímáte o HW, kupte si desku s bohatými možnostmi nastavení. Šetřivý: Mě jistě stačí levnější či základní provedení desek... koupě "no-name" desek se však také nevyplatí - kvůli nízké podpoře (žádný update BIOSů atd.).

Rozvážný: Již od podzimu 2000 bude k dispozici pro Socket A také několik nových čipsetů (a také více levnějších desek). Trend bude dvojí:

  1. Podpora pamětí DDR SDRAM - ta si vyžádá nákup nových modulů pamětí, ale za to nabídne značný nárůst výkonu, (příští 2-3 roky budou ve znamení DDR SDRAMů)
  2. Trendem je také grafika integrovaná přímo na desce - toto řešení je však mířeno do levnějšího segmentu.

Situace se tedy bude pomalu měnit, během 2-3 měsíců lze očekávat větší výběr a mírně nižší ceny procesorů i desek. Nebude se však jednat o totální technologickou bouři - i současné desky a čipsety většinou zvládnou například i 1000Mhz procesory...


MSI K7T Pro: Socket A, čipset KT133, formát ATX (6xPCI, AGP x4, 4xUSB, 1.5GB RAM max, UltraATA /66)

V další části Vám nastíníme základní možnosti zvýšení frekvence procesorů. Pokud vás to nezajímá tak přejděte dále - na přehled základních desek či chlazení procesoru...

Témata článku: Hardware, Efektivní frekvence, Pasta, Základní věc, TRI, Základní desky, PS 2, Pace, Clock, Frekvence, Základní frekvence, Silný vliv, Chladič, Deska, Kvalitní napájení, Trik, Neověřená zpráva, Kvalitní čip, Základní takt, Utrum, Špatná věc, Základní nastavení, Desky, Manual, Chlazení


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky