Systémové nároky Windows Vista - nižší než jsme čekali

Efektní grafické rozhraní, živé náhledy na obsah souborů a oken, integrované vyhledávání a řada dalších funkcí. To mají nabídnout Windows Vista. Zvládne to váš počítač? Kde bude potřeba přidat? Napovědět může první oficiálnější specifikace Microsoftu.
Systémové nároky Windows Vista - nižší než jsme čekali

O hardwarových nárocích Windows Vista se debatuje již dlouho. Každému, kdo o chystaných funkcích nového systému slyšel (a zejména o grafickém rozhraní), je jasné, že pro svižnou práci nebude stačit několik let starý počítač. Minulý týden zveřejnil Microsoft vlastní specifikace hardwarových požadavků a poněkud tak rozptýlil nejasnosti. Kromě minimální konfigurace (se kterou si asi příliš legrace neužijete) existují dvě hardwarové úrovně, které musí daná sestava splňovat, aby se mohla chlubit příslušným logem.

  Minimální konfigurace Windows Vista Capable PC Windows Vista Premium Ready
procesor 800 MHz 32-bit (x86) či 64-bit (x64) minimálně 800 MHz 1 GHz 32-bit (x86) či 64-bit (x64)
paměť 512 MB 512 MB 1 GB
grafický adaptér SVGA (800x600) DirectX 9 (doporučena podpora WDDM) DirectX 9, WDDM, Pixel Shader 2.0
grafická paměť     128 MB
pevný disk 20 GB   40 GB
volné místo na disku 15 GB   15 GB
optická mechanika CD-ROM   DVD-ROM

Jak vidíte, minimální požadavky jsou opravdu velmi nízké a snad kromě 512 MB paměti odpovídají několik let starým sestavám. Na podobné sestavě ale budete jen těžko provozovat náročné aplikace, je to vlastně minimální konfigurace pro spuštění samotného systému, který však nebude reagovat zřejmě dvakrát nejsvižněji a na pokročilé efekty v uživatelské prostředí můžete pochopitelně zapomenout.

Windows Vista Capable PC je první úroveň, která bude mít své logo a tím tak mohou výrobci opatřit prodávané sestavy pro lepší přehled. Na rozdíl od minimální konfigurace je již vyžadován grafický adaptér s podporou DirectX 9, přičemž je doporučena podpora Windows Driver Display Model. Rovněž s touto sestavou můžete zapomenout na pokročilé grafické efekty rozhraní Aero Glass. Podobná konfigurace může zastávat roli běžného kancelářského počítače a Vista pak uživateli sice nenabídnou grafické orgie (rozhraní bude srovnatelné s Windows XP), ale to není v kanceláři celkem potřeba. Mnohem důležitější je vylepšená bezpečnost, stabilita, organizování času, vyhledávání informací a podobně. Alespoň tolik slibuje Microsoft.

Nejvyšší úrovní je pak Windows Vista Premium Ready PC. Gigabajt paměti je minimum a samozřejmě čím více, tím lépe. Velký důraz je zde kladen na grafický adaptér, jedině tak si budete moci vychutnat všechny nové "vychytávky" rozhraní Aero Glass (viz dále), takže je vyžadována nejen grafická karta s podporou DirectX 9 a WDDM, ale také s hardwarovou podporou Pixel Shaderů 2.0 a dostatečným množstvím paměti. To je závislé především na tom, v jakém rozlišení budete chtít pracovní plochu využívat. Pro rozlišení 1280 × 1024 bodů (resp. ekvivalentní rozlišení pro 1 310 720 bodů) na jednom monitoru budete potřebovat 64 MB, na 1920 × 1080 je třeba 128 MB a na vyšší rozlišení pak 256 MB.

Největším žroutem výkonu je...

Jaká z funkcí nového systému bude tedy největším žroutem výkonu? Novinek je celá řada a nejedná se v žádném případě jen o vizuální efekty nového rozhraní. V celém systému je integrováno vyhledávání a to téměř vždy a všude. Okna Průzkumníka budou zobrazovat kromě seznamu souborů celou řadu metainformací a také náhledy na obsah souboru. Díky tzv. živým ikonám vlastně uvidíte místo jednoduché ikony aplikace pro daný typ dokumentu náhled jeho obsahu. To platí nejen pro obrázky, ale i pro text, grafy atd.

Klepněte pro větší obrázek

Integrované hledání, živé ikony, virtuální složky
Zdroj: Microsoft

Součástí okna (nejen Průzkumníka, ale i dalších aplikací a nabídky Start) bude panel pro rychlé vyhledávání. Zobrazování výsledků hledání (v aktuálním okně) pak probíhá již v průběhu psaní. Všechny tyto nové vlastnosti samozřejmě budou stát nějaký ten výkon a paměť. Cílem je pak pochopitelně rychlejší orientace uživatele na pevném disku a snadnější nalezení konkrétního souboru. Stačí znát alespoň částečnou informaci (název souboru či nějaká metadata) a v zobrazených výsledcích byste pak díky "živým ikonám" měli snadno najít požadovaný dokument.

Výsledky hledání (resp. dotaz) je pak možno uložit jako Složku výsledků hledání. V této virtuální složce pak vždy najdete ty soubory, které odpovídají původnímu zadanému dotazu a pochopitelně jsou výsledky vždy aktuální. Vytvoříte-li tak nový dokument, který vyhovuje danému kritériu pro vyhledávání, najdete jej (resp. odkaz na jeho skutečné umístění) velmi rychle i v této "virtuální" složce.

Výše zmiňované funkce by měly být dostupné i v případě, že nemáte zrovna nejšpičkovější grafickou kartu. Pro rozhraní Aero ji však již potřebovat budete (viz kapitola o specifikaci). Určitě jste již viděli alespoň některý z náhledů nového rozhraní. Využívá některých pokročilejších funkcí grafických karet pro zobrazování průhlednosti oken, rozličných odlesků a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Průhlednost a další efekty rozhraní Aero
Zdroj: Microsoft

Některé efekty možná mohou být na první pohled zbytečné (záleží na individuálním vkusu uživatele), ale systém bude obsahovat i skutečně užitečné věci. Takovou funkcí jsou kupříkladu živé náhledy otevřených oken na hlavním panelu. Stačí podržet myš nad některou z aplikací na hlavní liště a ve formě "bublinové nápovědy" se ukáže živý zmenšený náhled daného okna a to bez ohledu na jeho obsah. Pokud tedy budete mít například v nějakém přehrávači puštěný film, v náhledu by mělo být vidět zmenšené (živé) video. Měla by se tím tak usnadnit orientace při větším množství otevřených oken.

Klepněte pro větší obrázek

Živé náhledy obsahu oken na hlavním panelu
Zdroj: Microsoft

Něco podobného se týká i rychlého přepínání aplikací klasickou klávesovou zkratkou Alt+Tab. Na rozdíl od současných Windows (pokud tedy nemáte doinstalováno nějaké rozšíření desktopu), kde vidíme jen ikonu dané aplikace či dokumentu, budou opět zobrazovány živé náhledy běžících aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Živé náhledy při přepínání Alt+Tab
Zdroj: Microsoft

Kromě tohoto klasického (byť graficky vylepšeného) způsobu přepínání mezi okny bude systém obsahovat i novinku v podobě funkce Flip 3D. Jedná se o možnost přepínat mezi otevřenými okny kolečkem myši, kdy si vybíráte z trojrozměrného pohledu na otevřená okna. Na rozdíl od miniatury jako v předchozím případě vidíte více detailů, protože náhled je podstatně větší a rychleji tak můžete nalézt to správné okno.

Klepněte pro větší obrázek

Flip 3D pro trojrozměrné přepínání aplikací
Zdroj: Microsoft

Co dále může zatížit počítač? Určité nároky na paměť si jistě vyžádá i funkce Přednačtení. Ta má sledovat, které aplikace využíváte nejčastěji, a předem je načítat do paměti. Tím by se měla zlepšit odezva systému například v situacích po přepnutí uživatelů a podobně. Technologie Přednačtení by měla jít dokonce tak daleko, že nejen pozná, které aplikace používáte nejčastěji a upřednostní je, ale dokonce i kdy je používáte (např. pracovní den, víkendy).

Paměti není nikdy dost

Jak vidíte z tohoto krátkého popisu, který obsahuje jen ty největší "žrouty" systémových prostředků, některé funkce jsou spíše na efekt, jiné však mohou podstatným způsobem urychlit práci uživatele. Tedy v tom případě, že jeho počítač bude schopen tyto nové funkce zvládat. Velkou roli zde bude hrát především dostatečné množství paměti (to je všeobecné pravidlo), pro pokročilejší funkce nového grafického rozhraní pak i moderní grafická karta.

Co se procesoru týče, bude hodně záležet zejména na tom, jaké aplikace budete provozovat. Pro systém samotný a běžné kancelářské aplikace žádný nadpozemský výkon potřeba určitě nebude. S 1 GHz bych byl sice možná opatrnější, nicméně pokud hodláte provozovat jen jednodušší záležitosti, raději se zřejmě vyplatí investovat do většího množství paměti, než do pár stovek MHz u rychlejšího procesoru. Jiná pravidla se samozřejmě týkají hráčů počítačových her, přehrávání HD videa a dalších věcí. Zde již samozřejmě procesor bude hrát roli, ale to platí již dnes.

Zdroj: Microsoft [1, 2, 3, 4]

Diskuze (185) Další článek: Kritická zranitelnost MS Wordu umožňuje spustit nebezpečný kód

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Virtuální procesor, Podobná konfigurace, Největší rozdíl, Okno, Podobný výsledek, Nové rozhraní, Flip, Minimální konfigurace, Hlavní role, První úroveň, Zmenšený náhled, Efekt, Aero, Ready, Všeobecná podoba, Grafický efekt, Hardwarová podpora, Kancelářské potřeby, Nový zdroj, Grafické rozhraní, Otevřené okno, Živý pohled

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší