System Information 1.8: Chcete vědět podrobnosti o svém počítači?

System Information 1.8 je utilitka pro analýzu systému a hardware vašeho počítače.
System Information 1.8 je utilitka pro analýzu systému a hardware vašeho počítače. Například modul CPU vám může prozradit, zda váš procesor 200 MHz MMX skutečně běží na frekvenci 200 MHz a zda se skutečně zvládá instrukce MMX. Přemýšlíte o upgradu? Možná byste se měli jako první podívat na zoubek grafické kartě – víte, kolik má paměti a jaké jsou její schopnosti?

Po vcelku standardní instalaci najdete v menu Programy novou složku nazvanou System Information 1.8 obsahující čtyři ikony, z nichž je pochopitelně nejdůležitější zástupce programu. Po jeho spuštění musíte nejprve potvrdit dialogové okno zobrazující počet dnů do konce zkušebního období a pak se již před vámi objeví panel s osmnácti položkami. Stručně si vysvětlíme jejich význam

 • CPU - zde by měly být informace o procesoru, ovšem na Intelu Celeron 366 MHz způsobila aktivace této volby zamrznutí celé aplikace.
 • Display - podrobné informace o grafických kartách (podporuje i více než jednu grafickou kartu v počítači). Kromě výrobce a osazeném čipsetu se dozvíte velikost paměti, aktuální rozlišení obrazovky a barevnou hloubku, jakož i informace o volných systémových prostředcích. Dále lze zjistit, jakými grafickými schopnostmi karta disponuje, a obnovovací frekvence, jichž lze dosáhnout při různém nastavení rozlišení a barevné hloubky.
 • Drives - informace o typu pevného disku, souborovém systému, celkové velikosti, využitém a volném místě. Bohužel program není schopen při použití souborového systému FAT32 zjistit počet sektorů v jednom clusteru, velikost sektoru v bajtech, celkový a volný počet clusterů.
 • Environment - hodnoty systémových proměnných (důležité systémové složky, způsob zobrazení promptu, nastavení zvukové karty pro režim MS DOS atp.)
 • Joystick - informace o nainstalovaném pákovém ovladači
 • Installed devices - výčet všech nainstalovaných zařízení, bohužel však chybí možnost zobrazení podrobností.
 • Installed software - přehled nainstalovaných programů (odpovídá výpisu, který můžete získat v Ovládacích panelech pod položkou Přidat/odebrat programy).
 • Keyboard - typ klávesnice, zobrazení času prodlevy před opakováním znaku při stisknuté klávese a rychlost opakování, kódová stránka a počet funkčních kláves.
 • MCI devices - podrobné vlastnosti všech multimediálních zařízení
 • Memory - celková velikost fyzické operační paměti, volná operační paměť, maximální a použitá velikost stránkovacího souboru.
 • Miscellaneous - výrobce, datum a verze BIOSu, jméno počítače, jméno uživatele, typ myši, rychlost dvojkliku, počet portů, nastavení spořiče obrazovky atp.
 • Mixer - nastavení zvukové karty
 • Operating system - operační systém, jeho verze a build, licenční číslo, verze DirectX, jméno uživatele a organizace, na něž jsou Windows registrována, doba běhu systému od posledního restartu nebo spuštění.
 • Printer - podrobné vlastnosti a možnosti tiskárny
 • Running processes - zobrazení všech běžících procesů včetně skrytých, které neuvidíte ve správci úloh. Možná by bylo dobré, kdyby šlo jednotlivé úlohy pozastavovat a ukončovat.
 • Shared files - výpis sdílených systémových souborů, jejich verzí a velikosti
 • Sound - parametry všech nainstalovaných zvukových zařízení
 • System metrics - zobrazení všech nastavených rozměrů, jako je šířka rámečku okna, velikost kurzoru, velikost ikon atp.
Zajímavou součástí je Server Monitor, který v sedmi sloupcových grafech zobrazuje využití procesoru, operační paměti, stránkovacího souboru, místa na pevném disku a volných zdrojů. Dále můžete sledovat dobu, po kterou je spuštěn operační systém, data přenesená přes TCP/IP, rychlost stahování a rychlost zápisu a čtení z pevného disku.

Celkově jde o jednoduchý, ale užitečný produkt, který v poněkud spartánštějším rozhraní nabízí užitečné informace, jež byste jinak zjišťovali jen velmi obtížně v manuálech nebo po rozebrání počítače.

Výhrady mám k odinstalaci, která zapomněla odstranit celou složku programu se souborem Rsrc16.dll.

Minimální požadavky: procesor 486 nebo lepší, 8 MB RAM (doporučeno 16 MB), 6 MB volného místa na disku, grafika ve 256 barvách.

Shareware, registrační poplatek je 13 USD

Webová stránka: http://stevens.hypermart.net

Download, velikost: 2,17 MB

Diskuze (1) Další článek: Koláče bez práce

Témata článku: Hardware, Systémový disk, Přenesené číslo, Running, Podrobnost, Obnovovací frekvence, RSR, Mixer, Zástupce programu, Celková velikost, Velikost, Využitý režim, Operační paměť, SVE, Atp, Volná frekvence, Systémový programNetušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

** Uživatelé Samsungů se konečně dočkali ** V Česku je čerstvě dostupná aplikace Good Lock ** Otevírají se tak zcela nové možnosti úpravy vzhledu a funkcí systému

Martin Chroust
Good LockOne UIUživatelské prostředí
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace