System Information 1.8: Chcete vědět podrobnosti o svém počítači?

System Information 1.8 je utilitka pro analýzu systému a hardware vašeho počítače.
System Information 1.8 je utilitka pro analýzu systému a hardware vašeho počítače. Například modul CPU vám může prozradit, zda váš procesor 200 MHz MMX skutečně běží na frekvenci 200 MHz a zda se skutečně zvládá instrukce MMX. Přemýšlíte o upgradu? Možná byste se měli jako první podívat na zoubek grafické kartě – víte, kolik má paměti a jaké jsou její schopnosti?

Po vcelku standardní instalaci najdete v menu Programy novou složku nazvanou System Information 1.8 obsahující čtyři ikony, z nichž je pochopitelně nejdůležitější zástupce programu. Po jeho spuštění musíte nejprve potvrdit dialogové okno zobrazující počet dnů do konce zkušebního období a pak se již před vámi objeví panel s osmnácti položkami. Stručně si vysvětlíme jejich význam

 • CPU - zde by měly být informace o procesoru, ovšem na Intelu Celeron 366 MHz způsobila aktivace této volby zamrznutí celé aplikace.
 • Display - podrobné informace o grafických kartách (podporuje i více než jednu grafickou kartu v počítači). Kromě výrobce a osazeném čipsetu se dozvíte velikost paměti, aktuální rozlišení obrazovky a barevnou hloubku, jakož i informace o volných systémových prostředcích. Dále lze zjistit, jakými grafickými schopnostmi karta disponuje, a obnovovací frekvence, jichž lze dosáhnout při různém nastavení rozlišení a barevné hloubky.
 • Drives - informace o typu pevného disku, souborovém systému, celkové velikosti, využitém a volném místě. Bohužel program není schopen při použití souborového systému FAT32 zjistit počet sektorů v jednom clusteru, velikost sektoru v bajtech, celkový a volný počet clusterů.
 • Environment - hodnoty systémových proměnných (důležité systémové složky, způsob zobrazení promptu, nastavení zvukové karty pro režim MS DOS atp.)
 • Joystick - informace o nainstalovaném pákovém ovladači
 • Installed devices - výčet všech nainstalovaných zařízení, bohužel však chybí možnost zobrazení podrobností.
 • Installed software - přehled nainstalovaných programů (odpovídá výpisu, který můžete získat v Ovládacích panelech pod položkou Přidat/odebrat programy).
 • Keyboard - typ klávesnice, zobrazení času prodlevy před opakováním znaku při stisknuté klávese a rychlost opakování, kódová stránka a počet funkčních kláves.
 • MCI devices - podrobné vlastnosti všech multimediálních zařízení
 • Memory - celková velikost fyzické operační paměti, volná operační paměť, maximální a použitá velikost stránkovacího souboru.
 • Miscellaneous - výrobce, datum a verze BIOSu, jméno počítače, jméno uživatele, typ myši, rychlost dvojkliku, počet portů, nastavení spořiče obrazovky atp.
 • Mixer - nastavení zvukové karty
 • Operating system - operační systém, jeho verze a build, licenční číslo, verze DirectX, jméno uživatele a organizace, na něž jsou Windows registrována, doba běhu systému od posledního restartu nebo spuštění.
 • Printer - podrobné vlastnosti a možnosti tiskárny
 • Running processes - zobrazení všech běžících procesů včetně skrytých, které neuvidíte ve správci úloh. Možná by bylo dobré, kdyby šlo jednotlivé úlohy pozastavovat a ukončovat.
 • Shared files - výpis sdílených systémových souborů, jejich verzí a velikosti
 • Sound - parametry všech nainstalovaných zvukových zařízení
 • System metrics - zobrazení všech nastavených rozměrů, jako je šířka rámečku okna, velikost kurzoru, velikost ikon atp.
Zajímavou součástí je Server Monitor, který v sedmi sloupcových grafech zobrazuje využití procesoru, operační paměti, stránkovacího souboru, místa na pevném disku a volných zdrojů. Dále můžete sledovat dobu, po kterou je spuštěn operační systém, data přenesená přes TCP/IP, rychlost stahování a rychlost zápisu a čtení z pevného disku.

Celkově jde o jednoduchý, ale užitečný produkt, který v poněkud spartánštějším rozhraní nabízí užitečné informace, jež byste jinak zjišťovali jen velmi obtížně v manuálech nebo po rozebrání počítače.

Výhrady mám k odinstalaci, která zapomněla odstranit celou složku programu se souborem Rsrc16.dll.

Minimální požadavky: procesor 486 nebo lepší, 8 MB RAM (doporučeno 16 MB), 6 MB volného místa na disku, grafika ve 256 barvách.

Shareware, registrační poplatek je 13 USD

Webová stránka: http://stevens.hypermart.net

Download, velikost: 2,17 MB

Diskuze (1) Další článek: Koláče bez práce

Témata článku: Hardware, Obnovovací frekvence, Mixer, Running, Přenesené číslo, Využitý režim, Velikost, Celková velikost, Podrobnost, Atp, Zástupce programu, Systémový program, Volná frekvence, Operační paměť, Systémový disk


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5