System Information 1.8: Chcete vědět podrobnosti o svém počítači?

System Information 1.8 je utilitka pro analýzu systému a hardware vašeho počítače.
System Information 1.8 je utilitka pro analýzu systému a hardware vašeho počítače. Například modul CPU vám může prozradit, zda váš procesor 200 MHz MMX skutečně běží na frekvenci 200 MHz a zda se skutečně zvládá instrukce MMX. Přemýšlíte o upgradu? Možná byste se měli jako první podívat na zoubek grafické kartě – víte, kolik má paměti a jaké jsou její schopnosti?

Po vcelku standardní instalaci najdete v menu Programy novou složku nazvanou System Information 1.8 obsahující čtyři ikony, z nichž je pochopitelně nejdůležitější zástupce programu. Po jeho spuštění musíte nejprve potvrdit dialogové okno zobrazující počet dnů do konce zkušebního období a pak se již před vámi objeví panel s osmnácti položkami. Stručně si vysvětlíme jejich význam:

 • CPU - zde by měly být informace o procesoru, ovšem na Intelu Celeron 366 MHz způsobila aktivace této volby zamrznutí celé aplikace.
 • Display - podrobné informace o grafických kartách (podporuje i více než jednu grafickou kartu v počítači). Kromě informace o výrobci a osazeném čipsetu se dozvíte velikost paměti, aktuální rozlišení obrazovky a barevnou hloubku, stejně jako informace o volných systémových prostředcích. Dále lze zjistit, jakými grafickými schopnostmi karta disponuje, a jaké jsou obnovovací frekvence, jichž lze dosáhnout při různém nastavení rozlišení a barevné hloubky.
 • Drives - informace o typu pevného disku, souborovém systému, celkové velikosti, využitém a volném místě. Bohužel program není schopen při použití souborového systému FAT32 zjistit počet sektorů v jednom clusteru, velikost sektoru v bajtech, celkový a volný počet clusterů.
 • Environment - hodnoty systémových proměnných (důležité systémové složky, způsob zobrazení promptu, nastavení zvukové karty pro režim MS DOS atp.).
 • Joystick - informace o nainstalovaném pákovém ovladači.
 • Installed devices - výčet všech nainstalovaných zařízení, bohužel však chybí možnost zobrazení podrobností.
 • Installed software - přehled nainstalovaných programů (odpovídá výpisu, který můžete získat v Ovládacích panelech pod položkou Přidat/odebrat programy).
 • Keyboard - typ klávesnice, zobrazení času prodlevy před opakováním znaku při stisknuté klávese a rychlost opakování, kódová stránka a počet funkčních kláves.
 • MCI devices - podrobné vlastnosti všech multimediálních zařízení.
 • Memory - celková velikost fyzické operační paměti, volná operační paměť, maximální a použitá velikost stránkovacího souboru.
 • Miscellaneous - výrobce, datum a verze BIOSu, jméno počítače, jméno uživatele, typ myši, rychlost dvojkliku, počet portů, nastavení spořiče obrazovky atp.
 • Mixer - nastavení zvukové karty.
 • Operating system - operační systém, jeho verze a build, licenční číslo, verze DirectX, jméno uživatele a organizace, na něž jsou Windows registrována, doba běhu systému od posledního restartu nebo spuštění.
 • Printer - podrobné vlastnosti a možnosti tiskárny.
 • Running processes - zobrazení všech běžících procesů včetně skrytých, které neuvidíte ve správci úloh. Možná by bylo dobré, kdyby šlo jednotlivé úlohy pozastavovat a ukončovat.
 • Shared files - výpis sdílených systémových souborů, jejich verzí a velikosti.
 • Sound - parametry všech nainstalovaných zvukových zařízení.
 • System metrics - zobrazení všech nastavených rozměrů, jako je šířka rámečku okna, velikost kurzoru, velikost ikon atp.
Zajímavou součástí je Server Monitor, který v sedmi sloupcových grafech zobrazuje využití procesoru, operační paměti, stránkovacího souboru, místa na pevném disku a volných zdrojů. Dále můžete sledovat dobu, po kterou je spuštěn operační systém, data přenesená přes TCP/IP, rychlost stahování a rychlost zápisu a čtení z pevného disku.

Celkově jde o jednoduchý, ale užitečný produkt, který v poněkud spartánštějším rozhraní nabízí užitečné informace, které byste jinak zjišťovali jen velmi obtížně v manuálech nebo po rozebrání počítače.

Výhrady mám k odinstalaci, která zapomněla odstranit celou složku programu se souborem Rsrc16.dll.

Minimální požadavky: procesor 486 nebo lepší, 8 MB RAM (doporučeno 16 MB), 6 MB volného místa na disku, grafika ve 256 barvách.

Shareware, registrační poplatek je 13 USD

Webová stránka: http://stevens.hypermart.net

Download, velikost: 2,17 MB

Váš názor Další článek: MicroScan E75: Ladič pian

Témata článku: Hardware, Zástupce programu, Volná frekvence, Celková velikost, RSR, Systémový program, SVE, Podrobnost, Přenesené číslo, Systémový disk, Mixer, Velikost, Running, Atp, Obnovovací frekvence, Operační paměťSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Xiaomi 12T Pro. Přichází mistr detailu s 200MPx foťákem a obřím výkonem

Xiaomi 12T Pro. Přichází mistr detailu s 200MPx foťákem a obřím výkonem

** První telefon s 200Mpx fotoaparátem pro detailní snímky od Xiaomi ** Těšit se můžeme na špičkovou výbavu a lákavou cenu ** Nižší model pak nabízí skvělý poměr ceny/výbavy

Martin Miksa
200 MpxPreviewVideo
Scarlet Deer Inn je nová česká adventura s vyšívanou grafikou. Inspiruje se slovanským folklórem

Scarlet Deer Inn je nová česká adventura s vyšívanou grafikou. Inspiruje se slovanským folklórem

Dvojčlenné studio Attu Games nám představilo svoji novinku v prvním videu.

Martin Nahodil
Scarlet Deer InnOznámeníVideo
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony