System Information 1.8: Chcete vědět podrobnosti o svém počítači?

System Information 1.8 je utilitka pro analýzu systému a hardware vašeho počítače.
System Information 1.8 je utilitka pro analýzu systému a hardware vašeho počítače. Například modul CPU vám může prozradit, zda váš procesor 200 MHz MMX skutečně běží na frekvenci 200 MHz a zda se skutečně zvládá instrukce MMX. Přemýšlíte o upgradu? Možná byste se měli jako první podívat na zoubek grafické kartě – víte, kolik má paměti a jaké jsou její schopnosti?

Po vcelku standardní instalaci najdete v menu Programy novou složku nazvanou System Information 1.8 obsahující čtyři ikony, z nichž je pochopitelně nejdůležitější zástupce programu. Po jeho spuštění musíte nejprve potvrdit dialogové okno zobrazující počet dnů do konce zkušebního období a pak se již před vámi objeví panel s osmnácti položkami. Stručně si vysvětlíme jejich význam:

 • CPU - zde by měly být informace o procesoru, ovšem na Intelu Celeron 366 MHz způsobila aktivace této volby zamrznutí celé aplikace.
 • Display - podrobné informace o grafických kartách (podporuje i více než jednu grafickou kartu v počítači). Kromě informace o výrobci a osazeném čipsetu se dozvíte velikost paměti, aktuální rozlišení obrazovky a barevnou hloubku, stejně jako informace o volných systémových prostředcích. Dále lze zjistit, jakými grafickými schopnostmi karta disponuje, a jaké jsou obnovovací frekvence, jichž lze dosáhnout při různém nastavení rozlišení a barevné hloubky.
 • Drives - informace o typu pevného disku, souborovém systému, celkové velikosti, využitém a volném místě. Bohužel program není schopen při použití souborového systému FAT32 zjistit počet sektorů v jednom clusteru, velikost sektoru v bajtech, celkový a volný počet clusterů.
 • Environment - hodnoty systémových proměnných (důležité systémové složky, způsob zobrazení promptu, nastavení zvukové karty pro režim MS DOS atp.).
 • Joystick - informace o nainstalovaném pákovém ovladači.
 • Installed devices - výčet všech nainstalovaných zařízení, bohužel však chybí možnost zobrazení podrobností.
 • Installed software - přehled nainstalovaných programů (odpovídá výpisu, který můžete získat v Ovládacích panelech pod položkou Přidat/odebrat programy).
 • Keyboard - typ klávesnice, zobrazení času prodlevy před opakováním znaku při stisknuté klávese a rychlost opakování, kódová stránka a počet funkčních kláves.
 • MCI devices - podrobné vlastnosti všech multimediálních zařízení.
 • Memory - celková velikost fyzické operační paměti, volná operační paměť, maximální a použitá velikost stránkovacího souboru.
 • Miscellaneous - výrobce, datum a verze BIOSu, jméno počítače, jméno uživatele, typ myši, rychlost dvojkliku, počet portů, nastavení spořiče obrazovky atp.
 • Mixer - nastavení zvukové karty.
 • Operating system - operační systém, jeho verze a build, licenční číslo, verze DirectX, jméno uživatele a organizace, na něž jsou Windows registrována, doba běhu systému od posledního restartu nebo spuštění.
 • Printer - podrobné vlastnosti a možnosti tiskárny.
 • Running processes - zobrazení všech běžících procesů včetně skrytých, které neuvidíte ve správci úloh. Možná by bylo dobré, kdyby šlo jednotlivé úlohy pozastavovat a ukončovat.
 • Shared files - výpis sdílených systémových souborů, jejich verzí a velikosti.
 • Sound - parametry všech nainstalovaných zvukových zařízení.
 • System metrics - zobrazení všech nastavených rozměrů, jako je šířka rámečku okna, velikost kurzoru, velikost ikon atp.
Zajímavou součástí je Server Monitor, který v sedmi sloupcových grafech zobrazuje využití procesoru, operační paměti, stránkovacího souboru, místa na pevném disku a volných zdrojů. Dále můžete sledovat dobu, po kterou je spuštěn operační systém, data přenesená přes TCP/IP, rychlost stahování a rychlost zápisu a čtení z pevného disku.

Celkově jde o jednoduchý, ale užitečný produkt, který v poněkud spartánštějším rozhraní nabízí užitečné informace, které byste jinak zjišťovali jen velmi obtížně v manuálech nebo po rozebrání počítače.

Výhrady mám k odinstalaci, která zapomněla odstranit celou složku programu se souborem Rsrc16.dll.

Minimální požadavky: procesor 486 nebo lepší, 8 MB RAM (doporučeno 16 MB), 6 MB volného místa na disku, grafika ve 256 barvách.

Shareware, registrační poplatek je 13 USD

Webová stránka: http://stevens.hypermart.net

Download, velikost: 2,17 MB

Váš názor Další článek: MicroScan E75: Ladič pian

Témata článku: Hardware, Atp, Zástupce programu, Velikost, Přenesené číslo, Mixer, Obnovovací frekvence, Systémový program, Operační paměť, Podrobnost, Running, Volná frekvence, Celková velikost, Systémový disk


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5