Aktualizace | NAS | Synology

Synology uvádí systém DSM 7.0: Skvělá správa fotek, hodně levný cloud a halda dalších vylepšení

  • Známe datum uvedení finální verze DiskStation Manager 7.0
  • Synology rozšiřuje svoji cloudovou službu C2
  • Aktualizace se dočká i řada rozšiřujících balíčků

Po sedmi měsících veřejného testování Synology uvede 29. června finální verzi operačního systému DiskSatation Manager 7.0 pro NASy řady Plus, Value a J. Vývoj i následné testování bylo sice dlouhé, je však třeba si uvědomit, že nejde pouze o systém pro relativně jednoduché domácí NASy, ale i pro ohromná profesionální SAN úložiště s centrální správou.

Systém je navíc nyní výrazně propojen s cloudovými službami, což pro byznysovou sféru přináší zcela nové služby. Zatímco v systému 6 byly cloudové služby dodávány postupně formou různých a často vzájemně podobných aplikací, v sedmičce se s nimi počítá od začátku a došlo k řadě zjednodušení.

Nový, rychlejší, jednodušší

DSM 7 je především rychlejší, a to i na starších NASech. Rychlejší je úvodní načítání, přihlášení i celková práce. Zásadní změnou prošla správa úložiště, která nyní funguje přímočařeji. Především uživatelé začátečníci byli ve starší verzi systému zmateni vzájemnými vztahy mezi disky, fondy a svazky. Nová verze celou práci s úložištěm významně zjednodušuje. Až trojnásobně se zrychlil zpětný zápis do mezipaměti SSD a také je nyní elegantněji vyřešena výměna porouchaného disku a opětovné klonování.

Zásadně se také zlepšilo zabezpečení, kdy systém nově umožňuje dvoufázové zabezpečení přihlášení uživatelů.

Moments + Photo Station = Synology Photos

Uživatelé, kteří chtěli své fotky zálohovat a spravovat přímo na NASu, měli v rámci šesté verze k dispozici dvě aplikace: Moments a Photo Station. Zatímo některé funkce zvládal jen Photo Station, jiné (např. chytré prohledávání a tagování fotek) pouze aplikace Moments.

DSM 7 tuto dvojjakost ruší a přináší jedinou aplikaci Synology Photos. Ta sice v tuto chvíli ještě neumí všechny funkce (zejména automatické rozpoznání lidí a předmětů na fotografiích), nicméně vývoj se konečně upne pouze k jedné aplikaci, a o to bude rychlejší. Již nyní jsou k dispozici aplikace pro Android a Apple iOS. Aplikace se hodí pro přímou a rychlou zálohu fotografií z vašeho mobilu, i mobilů všech členů vaší domácnosti, na váš domácí NAS. To se může hodit zejména nyní, po zpoplatnění Google Fotek.

Řešení s cloudovou službou C2

Synology už dlouho nabízí vlastní cloudové úložiště C2, které je ve srovnání s ostatními službami poměrně levné. Například za 100 GB zaplatíte okolo 250 Kč za rok, 300 GB asi 650 Kč/rok a konečně rovný 1 TB můžete mít za necelých šestnáct stovek. Klidně si můžete naklikat i 10TB úložiště, a pokud vám nevadí, že vaše data budou v USA a nikoli v Německu, pak jsou ceny ještě nižší. Synology navíc brzy rozjede další úložiště na Tchaj-wanu.

Na vlastní cloud od Synology pak navazuje řada dalších zajímavých služeb, které ale využijí spíše společnosti než domácí uživatelé. Samozřejmostí je automatická záloha dat do cloudu včetně všech doprovodních funkcí, jako je šifrování, obnovení, ve vyšším tarifu pak hodinové zálohování, nastavení pravidel a deduplikace. Propojení lokálního úložiště s cloudem vyřeší typické nedostatky obou těchto řešení, pokud jsou použita zvlášť: cloud vyřeší kvalitní zálohu dat z lokálního NASu (požár, krádež), a pokud uživatel přistupuje často k velkým datům zvenčí, i rychlost. Naopak v případě práce v rámci lokální sítě má data rychleji nežli v cloudu.

Správci rozsáhlých úložišť ocení funkci Active Insight, která dokáže monitorovat více NASů současně. Centrálně lze také řídit uživatelské účty včetně oprávnění přístupu k datům. Přibudou také služby C2 Password pro bezpečnou centrální správu hesel, C2 Transfer pro sdílení dat a konečně C2 Backup pro efektivní zálohu koncových bodů.

Diskuze (22) Další článek: Pozor, YouTube mění pravidla. Některá starší videa nahraná před 1.1. 2017 mohou přestat fungovat

Témata článku: Google, Cloud, USA, Android, Operační systémy, SSD, Německo, Aktualizace, Úložiště, NAS, Synology, Fotka, Apple iOS, Synology Photos, Value, Finální verze, Cloudová služba, Halda, Data, DSM, Photo Station, Aplikace, Nastavení pravidel, San, Tchaj-wan, Pevné disky SSD na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru