Syncplicity: O generaci lepší DropBox

DropBox pro snadnou archivaci souboru a sychronizaci mezi více počítači získal silného konkurenta. Syncplicity si dokonce poradí i se synchronizací Google Docs kanceláře.

Microsoft minulý týden povýšil svou zálohovací službu Live Mesh do fáze betatestování, uběhlo ale pouze několik dnů a řadu funkčně téměř identických programů rozšiřuje další – Syncplicity. Nejedná se o blesk z čistého nebe, první betaverzi jste si mohli vyzkoušet už v dubnu, před pár dny ale byla ohlášeno spuštění ostrého komerčního provozu. Stejný osud potkal nedávno i DropBox, který je ale naštěstí v nejnižším tarifu zdarma i nadále a pokud jste si účet registrovali dříve, nic se pro vás nemění.

A co vlastně Syncplicity umí? Pokud jste si přečetli recenzi na Live Mesh a připadá vám tento nástroj pro zálohu a synchronizaci souborů a složek příliš komplexní, vězte, že Syncplicity se podobá spíše jednoduššímu DropBoxu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Průvodce nastavením a přehledná a především jednoduchá administrace s výběrem složek

Samotná filozofie práce je ale naprosto stejná jako u DropBoxu nebo Meshe. Zaregistrujete se a nainstalujete si drobný prográmek, který bude na pozadí synchronizovat obsah libovolných adresářů s webovým úložištěm. Zdarma získáte 2 GB, tedy stejně jako u DropBoxu (Mesh má 5GB kapacitu), a za baťovský roční paušál 99 dolarů budete moci využívat celých 50 GB. Na základní zálohu dokumentů z Wordu nicméně 2 GB budou bohatě stačit. Pokud by vám přesto bezplatná 2GB kapacita nevyhovovala , lze další posbírat pomocí pozvánek, které rozešlete přátelům. Za každou novou ovečku takto získáte další 1 GB prostoru.

O generaci lepší DropBox

Když se začtete od vlastností Syncplicty, budete mít skutečně pocit, že jste je už někde viděli. Syncplicity přebírá většinu dobrých funkcí DropBoxu a přidává i některé zkušenosti z Meshe. Osobně se mi líbí především historie dokumentu, Syncplicity si totiž stejně jako DropBox pamatuje všechny verze souboru. Pokud ho tedy na počítači změníte, na webu budou archivované všechny jeho předchozí podoby, které můžete kdykoliv obnovit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Syncplicity samozřejmě nabízí možnost nastavení priority vytížení linky při stahování a nahrávání souborů
Aktuální stav synchronizace získáte v administraci nebo v doplňku, který se usadí v oznamovací oblasti

Z Meshe si Syncplicity vypůjčil integraci do kontextového menu Windows a podporu pro libovolné složky na počítači. V DropBoxu samozřejmě můžete také archivovat více složek, všechny se ale musí nacházet v základním kořenovém adresáři, který vyberete při nastavování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  
Položky v kontextovém menu složky se prakticky neliší od Live Mesh
A již nastavená složka se stavovou ikonou, která napovídá, že jsou všechny soubory synchronizované a aktuální

Propojení s webovými službami včetně Google Docs

Syncplicity umí synchronizovat nejen soubory mezi počítačem a úložištěm (případně více počítači a úložištěm – to záleží pouze na tom, na kolik počítačů nahrajete klienta pod jedním uživatelem), ale dokonce soubory mezi počítačem, úložištěm a některými webovými službami. Pokud má tedy Microsoft svůj systém Office Live Workspace, pomocí něhož můžete ukládat dokumenty přímo z MS Office 2007 na speciální 5GB úložiště, pak lze podobným způsobem použít se Syncplicity i Google Docs. Na webu jednoduše propojíte svůj účet s webovou kanceláří od Googlu a podporované dokumenty se pak budou synchronizovat i s Docs.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Dva různé pohledy na synchronizovaný adresář na webu, přehled verzí dokumentu a integrace s prohlížečem Scribd

Dokumenty od Googlu ale nejsou jediné, Syncplicity si rozumí také s Facebookem (synchronizace fotografií), Picknikem (webový bitmapový editor) a výborným online prohlížečem elektronických dokumentů Scribd, ve kterém můžete přímo z webu zobrazit libovolný podporovaný dokument a listovat jím.

Samozřejmě nechybí sdílení složek s ostatními

Pokud už mluvíme o webovém rozhraní, stojí za to připomenout, že je celé napsané ve Flashi, působí tedy kompaktně, je rychlé a interaktivní. Důležitá informace na závěr – nikde nenarazíte na sebemenší náznak reklamy.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sdílení složky s ostatními a veřejný odkaz k vybranému dokumentu

Nakonec ještě jedna oblíbená funkce. Samozřejmě i tato služba podporuje sdílení složek s dalšími uživateli, takže se hodí pro jednoduchou týmovou práci, přičemž můžete určit, jestli budou mít ostatní právo obsah složky pouze číst nebo i měnit.  Zároveň si stejně jako v případě DropBoxu můžete vygenerovat veřejnou adresu pro každý ze souborů, pak si jej bude moci z webu stáhnout libovolný návštěvník.

Služba Syncplicity je bezpečná, všechny informace se přenáší šifrovaně pomocí SSL a soubory na datovém úložišti jsou šifrované 128bitovou metodou AES. K dispozici je zatím pouze klient pro Windows XP a Vista, který bude vyžadovat Microsoft .NET Framework, autoři ale slibují, že se brzy objeví i klient pro Mac OS X. O podpoře Linuxu se na webu zatím nepíše, takže lze pouze doufat.

Syncplicity nenabízí tolik funkcí jako Live Mesh, to ale nemusí být vůbec na škodu, je totiž skutečně jednoduchý a bezproblémový. Hlavním rivalem tedy bude trošku jednodušší DropBox. Obě služby bezplatně nabízí stejnou kapacitu, uživatelské rozhraní Syncplicity je ale mnohem atraktivnější a propojení s webovými službami, jejichž počet by se měl do budoucna rozšiřovat (snad se dočkáme podpory pro Flickr a Picasu), je v současné době prakticky bezkonkurenční.

 

Syncplicity
Synchronizace souborů s webovým úložištěm
Zdarma 2 GB kapacita (50 GB za roční paušál)
http://www.syncplicity.com
Klepněte pro větší obrázek

- slušná integrace do systému
- pamatuje si všechny verze souboru
- podpora webových služeb
- základní tarif zdarma

Klepněte pro větší obrázek

- žádné mínus mě na první pohled nenapadá

 

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Web, Internet, Dropbox, Area 51, Syn, Jednoduché sdílení, Veřejný odkaz, Webové úložiště, Libovolný adresář, Hlavní rival, Area, Google Docs, Podporovaný prohlížeč, Sync, Oblíbená funkce, Gen, Libovolný soubor

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji