Syncplicity: O generaci lepší DropBox

DropBox pro snadnou archivaci souboru a sychronizaci mezi více počítači získal silného konkurenta. Syncplicity si dokonce poradí i se synchronizací Google Docs kanceláře.

Microsoft minulý týden povýšil svou zálohovací službu Live Mesh do fáze betatestování, uběhlo ale pouze několik dnů a řadu funkčně téměř identických programů rozšiřuje další – Syncplicity. Nejedná se o blesk z čistého nebe, první betaverzi jste si mohli vyzkoušet už v dubnu, před pár dny ale byla ohlášeno spuštění ostrého komerčního provozu. Stejný osud potkal nedávno i DropBox, který je ale naštěstí v nejnižším tarifu zdarma i nadále a pokud jste si účet registrovali dříve, nic se pro vás nemění.

A co vlastně Syncplicity umí? Pokud jste si přečetli recenzi na Live Mesh a připadá vám tento nástroj pro zálohu a synchronizaci souborů a složek příliš komplexní, vězte, že Syncplicity se podobá spíše jednoduššímu DropBoxu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Průvodce nastavením a přehledná a především jednoduchá administrace s výběrem složek

Samotná filozofie práce je ale naprosto stejná jako u DropBoxu nebo Meshe. Zaregistrujete se a nainstalujete si drobný prográmek, který bude na pozadí synchronizovat obsah libovolných adresářů s webovým úložištěm. Zdarma získáte 2 GB, tedy stejně jako u DropBoxu (Mesh má 5GB kapacitu), a za baťovský roční paušál 99 dolarů budete moci využívat celých 50 GB. Na základní zálohu dokumentů z Wordu nicméně 2 GB budou bohatě stačit. Pokud by vám přesto bezplatná 2GB kapacita nevyhovovala , lze další posbírat pomocí pozvánek, které rozešlete přátelům. Za každou novou ovečku takto získáte další 1 GB prostoru.

O generaci lepší DropBox

Když se začtete od vlastností Syncplicty, budete mít skutečně pocit, že jste je už někde viděli. Syncplicity přebírá většinu dobrých funkcí DropBoxu a přidává i některé zkušenosti z Meshe. Osobně se mi líbí především historie dokumentu, Syncplicity si totiž stejně jako DropBox pamatuje všechny verze souboru. Pokud ho tedy na počítači změníte, na webu budou archivované všechny jeho předchozí podoby, které můžete kdykoliv obnovit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Syncplicity samozřejmě nabízí možnost nastavení priority vytížení linky při stahování a nahrávání souborů
Aktuální stav synchronizace získáte v administraci nebo v doplňku, který se usadí v oznamovací oblasti

Z Meshe si Syncplicity vypůjčil integraci do kontextového menu Windows a podporu pro libovolné složky na počítači. V DropBoxu samozřejmě můžete také archivovat více složek, všechny se ale musí nacházet v základním kořenovém adresáři, který vyberete při nastavování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  
Položky v kontextovém menu složky se prakticky neliší od Live Mesh
A již nastavená složka se stavovou ikonou, která napovídá, že jsou všechny soubory synchronizované a aktuální

Propojení s webovými službami včetně Google Docs

Syncplicity umí synchronizovat nejen soubory mezi počítačem a úložištěm (případně více počítači a úložištěm – to záleží pouze na tom, na kolik počítačů nahrajete klienta pod jedním uživatelem), ale dokonce soubory mezi počítačem, úložištěm a některými webovými službami. Pokud má tedy Microsoft svůj systém Office Live Workspace, pomocí něhož můžete ukládat dokumenty přímo z MS Office 2007 na speciální 5GB úložiště, pak lze podobným způsobem použít se Syncplicity i Google Docs. Na webu jednoduše propojíte svůj účet s webovou kanceláří od Googlu a podporované dokumenty se pak budou synchronizovat i s Docs.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Dva různé pohledy na synchronizovaný adresář na webu, přehled verzí dokumentu a integrace s prohlížečem Scribd

Dokumenty od Googlu ale nejsou jediné, Syncplicity si rozumí také s Facebookem (synchronizace fotografií), Picknikem (webový bitmapový editor) a výborným online prohlížečem elektronických dokumentů Scribd, ve kterém můžete přímo z webu zobrazit libovolný podporovaný dokument a listovat jím.

Samozřejmě nechybí sdílení složek s ostatními

Pokud už mluvíme o webovém rozhraní, stojí za to připomenout, že je celé napsané ve Flashi, působí tedy kompaktně, je rychlé a interaktivní. Důležitá informace na závěr – nikde nenarazíte na sebemenší náznak reklamy.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sdílení složky s ostatními a veřejný odkaz k vybranému dokumentu

Nakonec ještě jedna oblíbená funkce. Samozřejmě i tato služba podporuje sdílení složek s dalšími uživateli, takže se hodí pro jednoduchou týmovou práci, přičemž můžete určit, jestli budou mít ostatní právo obsah složky pouze číst nebo i měnit.  Zároveň si stejně jako v případě DropBoxu můžete vygenerovat veřejnou adresu pro každý ze souborů, pak si jej bude moci z webu stáhnout libovolný návštěvník.

Služba Syncplicity je bezpečná, všechny informace se přenáší šifrovaně pomocí SSL a soubory na datovém úložišti jsou šifrované 128bitovou metodou AES. K dispozici je zatím pouze klient pro Windows XP a Vista, který bude vyžadovat Microsoft .NET Framework, autoři ale slibují, že se brzy objeví i klient pro Mac OS X. O podpoře Linuxu se na webu zatím nepíše, takže lze pouze doufat.

Syncplicity nenabízí tolik funkcí jako Live Mesh, to ale nemusí být vůbec na škodu, je totiž skutečně jednoduchý a bezproblémový. Hlavním rivalem tedy bude trošku jednodušší DropBox. Obě služby bezplatně nabízí stejnou kapacitu, uživatelské rozhraní Syncplicity je ale mnohem atraktivnější a propojení s webovými službami, jejichž počet by se měl do budoucna rozšiřovat (snad se dočkáme podpory pro Flickr a Picasu), je v současné době prakticky bezkonkurenční.

 

Syncplicity
Synchronizace souborů s webovým úložištěm
Zdarma 2 GB kapacita (50 GB za roční paušál)
http://www.syncplicity.com
Klepněte pro větší obrázek

- slušná integrace do systému
- pamatuje si všechny verze souboru
- podpora webových služeb
- základní tarif zdarma

Klepněte pro větší obrázek

- žádné mínus mě na první pohled nenapadá

 

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (5) Další článek: Seznam.cz brzy opět zamíchá s výsledky hledání

Témata článku: Software, Web, Internet, Dropbox, Libovolný soubor, Jednoduché sdílení, Libovolný adresář, Area 51, Google Docs, Podporovaný prohlížeč, Webové úložiště, Hlavní rival, Veřejný odkaz, Sebemenší náznak, Syn, Čisté nebe, Sync, Oblíbená funkce, Area, Gen, Nejprodávanější počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky