Syncplicity: O generaci lepší DropBox

DropBox pro snadnou archivaci souboru a sychronizaci mezi více počítači získal silného konkurenta. Syncplicity si dokonce poradí i se synchronizací Google Docs kanceláře.

Microsoft minulý týden povýšil svou zálohovací službu Live Mesh do fáze betatestování, uběhlo ale pouze několik dnů a řadu funkčně téměř identických programů rozšiřuje další – Syncplicity. Nejedná se o blesk z čistého nebe, první betaverzi jste si mohli vyzkoušet už v dubnu, před pár dny ale byla ohlášeno spuštění ostrého komerčního provozu. Stejný osud potkal nedávno i DropBox, který je ale naštěstí v nejnižším tarifu zdarma i nadále a pokud jste si účet registrovali dříve, nic se pro vás nemění.

A co vlastně Syncplicity umí? Pokud jste si přečetli recenzi na Live Mesh a připadá vám tento nástroj pro zálohu a synchronizaci souborů a složek příliš komplexní, vězte, že Syncplicity se podobá spíše jednoduššímu DropBoxu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Průvodce nastavením a přehledná a především jednoduchá administrace s výběrem složek

Samotná filozofie práce je ale naprosto stejná jako u DropBoxu nebo Meshe. Zaregistrujete se a nainstalujete si drobný prográmek, který bude na pozadí synchronizovat obsah libovolných adresářů s webovým úložištěm. Zdarma získáte 2 GB, tedy stejně jako u DropBoxu (Mesh má 5GB kapacitu), a za baťovský roční paušál 99 dolarů budete moci využívat celých 50 GB. Na základní zálohu dokumentů z Wordu nicméně 2 GB budou bohatě stačit. Pokud by vám přesto bezplatná 2GB kapacita nevyhovovala , lze další posbírat pomocí pozvánek, které rozešlete přátelům. Za každou novou ovečku takto získáte další 1 GB prostoru.

O generaci lepší DropBox

Když se začtete od vlastností Syncplicty, budete mít skutečně pocit, že jste je už někde viděli. Syncplicity přebírá většinu dobrých funkcí DropBoxu a přidává i některé zkušenosti z Meshe. Osobně se mi líbí především historie dokumentu, Syncplicity si totiž stejně jako DropBox pamatuje všechny verze souboru. Pokud ho tedy na počítači změníte, na webu budou archivované všechny jeho předchozí podoby, které můžete kdykoliv obnovit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Syncplicity samozřejmě nabízí možnost nastavení priority vytížení linky při stahování a nahrávání souborů
Aktuální stav synchronizace získáte v administraci nebo v doplňku, který se usadí v oznamovací oblasti

Z Meshe si Syncplicity vypůjčil integraci do kontextového menu Windows a podporu pro libovolné složky na počítači. V DropBoxu samozřejmě můžete také archivovat více složek, všechny se ale musí nacházet v základním kořenovém adresáři, který vyberete při nastavování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  
Položky v kontextovém menu složky se prakticky neliší od Live Mesh
A již nastavená složka se stavovou ikonou, která napovídá, že jsou všechny soubory synchronizované a aktuální

Propojení s webovými službami včetně Google Docs

Syncplicity umí synchronizovat nejen soubory mezi počítačem a úložištěm (případně více počítači a úložištěm – to záleží pouze na tom, na kolik počítačů nahrajete klienta pod jedním uživatelem), ale dokonce soubory mezi počítačem, úložištěm a některými webovými službami. Pokud má tedy Microsoft svůj systém Office Live Workspace, pomocí něhož můžete ukládat dokumenty přímo z MS Office 2007 na speciální 5GB úložiště, pak lze podobným způsobem použít se Syncplicity i Google Docs. Na webu jednoduše propojíte svůj účet s webovou kanceláří od Googlu a podporované dokumenty se pak budou synchronizovat i s Docs.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Dva různé pohledy na synchronizovaný adresář na webu, přehled verzí dokumentu a integrace s prohlížečem Scribd

Dokumenty od Googlu ale nejsou jediné, Syncplicity si rozumí také s Facebookem (synchronizace fotografií), Picknikem (webový bitmapový editor) a výborným online prohlížečem elektronických dokumentů Scribd, ve kterém můžete přímo z webu zobrazit libovolný podporovaný dokument a listovat jím.

Samozřejmě nechybí sdílení složek s ostatními

Pokud už mluvíme o webovém rozhraní, stojí za to připomenout, že je celé napsané ve Flashi, působí tedy kompaktně, je rychlé a interaktivní. Důležitá informace na závěr – nikde nenarazíte na sebemenší náznak reklamy.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sdílení složky s ostatními a veřejný odkaz k vybranému dokumentu

Nakonec ještě jedna oblíbená funkce. Samozřejmě i tato služba podporuje sdílení složek s dalšími uživateli, takže se hodí pro jednoduchou týmovou práci, přičemž můžete určit, jestli budou mít ostatní právo obsah složky pouze číst nebo i měnit.  Zároveň si stejně jako v případě DropBoxu můžete vygenerovat veřejnou adresu pro každý ze souborů, pak si jej bude moci z webu stáhnout libovolný návštěvník.

Služba Syncplicity je bezpečná, všechny informace se přenáší šifrovaně pomocí SSL a soubory na datovém úložišti jsou šifrované 128bitovou metodou AES. K dispozici je zatím pouze klient pro Windows XP a Vista, který bude vyžadovat Microsoft .NET Framework, autoři ale slibují, že se brzy objeví i klient pro Mac OS X. O podpoře Linuxu se na webu zatím nepíše, takže lze pouze doufat.

Syncplicity nenabízí tolik funkcí jako Live Mesh, to ale nemusí být vůbec na škodu, je totiž skutečně jednoduchý a bezproblémový. Hlavním rivalem tedy bude trošku jednodušší DropBox. Obě služby bezplatně nabízí stejnou kapacitu, uživatelské rozhraní Syncplicity je ale mnohem atraktivnější a propojení s webovými službami, jejichž počet by se měl do budoucna rozšiřovat (snad se dočkáme podpory pro Flickr a Picasu), je v současné době prakticky bezkonkurenční.

 

Syncplicity
Synchronizace souborů s webovým úložištěm
Zdarma 2 GB kapacita (50 GB za roční paušál)
http://www.syncplicity.com
Klepněte pro větší obrázek

- slušná integrace do systému
- pamatuje si všechny verze souboru
- podpora webových služeb
- základní tarif zdarma

Klepněte pro větší obrázek

- žádné mínus mě na první pohled nenapadá

 

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (5) Další článek: Seznam.cz brzy opět zamíchá s výsledky hledání

Témata článku: Software, Web, Internet, Dropbox, Libovolný soubor, Sync, Syn, Čisté nebe, Hlavní rival, Podporovaný prohlížeč, LEP, Webové úložiště, Libovolný adresář, Oblíbená funkce, Area 51, Gen, Google Docs, Area, Jednoduché sdílení, Veřejný odkaz, Sebemenší náznak, Nejprodávanější počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 2

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 56

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11