Symbian chce jít na burzu a stát se hrozivou silou

Firma očekává, že její kapitalizace rychle vyskočí na 7,5 miliardy dolarů!
Sdružení Symbian, zaměřené na vytvoření platformy (operační systém & spol.) pro mobilní zařízení, si po počátečních váhavých krocích začíná silně troufat. V Symbianu mají podíly firmy Psion, Nokia, Motorola, Ericsson a Matsushita, a jejich místy i protichůdné (konkurenční) zájmy vzbuzovaly v prvních měsících hodně obav ohledně toho, zda bude společnost vůbec životaschopná. Dnes se zdá, že ano: drží některé vynikající, nesmírně nadějné technologie, jako je např. Bluetooth (bezdrátová technologie využívající krátkovlnného spojení), a její členské firmy ji začínají stále více podporovat.

Pokud Symbian úspěšně vstoupí na burzu, přinese to hned několik zajímavých věcí. Především bude firma více nezávislá než nyní: veřejně kotovaná společnost je už něco jiného než „zájmové sdružení“, které si několik firem vytvořilo pro své účely. Podle toho, kolik akcií zakladatelé obětují na získání nového kapitálu, se rozmělní i jejich podíly, takže nezávislost bude i faktická – podíly jednotlivých firem už nebudou kontrolní, ale pouze investiční. Symbian tak přestane být „zakázanou“ firmou pro další konkurenty výše uvedených společností – ostatně jeho akcie si bude moci koupit každý, třeba Palm Computing…

Získá-li Symbian vysokou kapitalizaci (představitelé firmy hovoří o 7-8 mld. USD), stane se silným protivníkem nejen Palmu, ale i Microsoftu. To opět pomůže celému oboru: vypjatá, ostrá konkurence vede k tomu, že firmy více investují do vývoje a také do zákazníka lepší nabídkou, nehledí na vlastní zisk, ale na získání trhu a zákazníka. Mohl by tím získat hlavně Psion, který – i když dnes profituje – je stále malou firmou se spíše lokálním zaměřením (některé evropské země). Jeho příjmy a zisky nejsou tak vysoké, aby firma mohla dostatečně rychle inovovat. Psion má ostatně v Symbianu největší podíl (skoro 30 %), protože do něj poskytl to nejcennější – svoje know-how.

Symbian by také měl přijít do půl roku na trh s konkrétními komerčními produkty, které mají zatím trošku zpoždění. Na začátku roku 2001 by se měl už v produktech objevit systém „ER 6.0“, v druhém pololetí pak daleko více očekávaný vysokorychlostní „ER 6.1“. Členské firmy Symbianu hodlají přijít na trh s produkty využívající tento systém (kapesní počítače s vysokorychlostním bezdrátovým přístupem k Internetu) také v druhé polovině příštího roku.

Diskuze (1) Další článek: Olympus C-3030Z - Konstrukce a ovládání

Témata článku: Era, Symbian, Stát, Vysoký podíl, Kontrolní systém

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů