Symbian chce jít na burzu a stát se hrozivou silou

Firma očekává, že její kapitalizace rychle vyskočí na 7,5 miliardy dolarů!
Sdružení Symbian, zaměřené na vytvoření platformy (operační systém & spol.) pro mobilní zařízení, si po počátečních váhavých krocích začíná silně troufat. V Symbianu mají podíly firmy Psion, Nokia, Motorola, Ericsson a Matsushita, a jejich místy i protichůdné (konkurenční) zájmy vzbuzovaly v prvních měsících hodně obav ohledně toho, zda bude společnost vůbec životaschopná. Dnes se zdá, že ano: drží některé vynikající, nesmírně nadějné technologie, jako je např. Bluetooth (bezdrátová technologie využívající krátkovlnného spojení), a její členské firmy ji začínají stále více podporovat.

Pokud Symbian úspěšně vstoupí na burzu, přinese to hned několik zajímavých věcí. Především bude firma více nezávislá než nyní: veřejně kotovaná společnost je už něco jiného než „zájmové sdružení“, které si několik firem vytvořilo pro své účely. Podle toho, kolik akcií zakladatelé obětují na získání nového kapitálu, se rozmělní i jejich podíly, takže nezávislost bude i faktická – podíly jednotlivých firem už nebudou kontrolní, ale pouze investiční. Symbian tak přestane být „zakázanou“ firmou pro další konkurenty výše uvedených společností – ostatně jeho akcie si bude moci koupit každý, třeba Palm Computing…

Získá-li Symbian vysokou kapitalizaci (představitelé firmy hovoří o 7-8 mld. USD), stane se silným protivníkem nejen Palmu, ale i Microsoftu. To opět pomůže celému oboru: vypjatá, ostrá konkurence vede k tomu, že firmy více investují do vývoje a také do zákazníka lepší nabídkou, nehledí na vlastní zisk, ale na získání trhu a zákazníka. Mohl by tím získat hlavně Psion, který – i když dnes profituje – je stále malou firmou se spíše lokálním zaměřením (některé evropské země). Jeho příjmy a zisky nejsou tak vysoké, aby firma mohla dostatečně rychle inovovat. Psion má ostatně v Symbianu největší podíl (skoro 30 %), protože do něj poskytl to nejcennější – svoje know-how.

Symbian by také měl přijít do půl roku na trh s konkrétními komerčními produkty, které mají zatím trošku zpoždění. Na začátku roku 2001 by se měl už v produktech objevit systém „ER 6.0“, v druhém pololetí pak daleko více očekávaný vysokorychlostní „ER 6.1“. Členské firmy Symbianu hodlají přijít na trh s produkty využívající tento systém (kapesní počítače s vysokorychlostním bezdrátovým přístupem k Internetu) také v druhé polovině příštího roku.

Diskuze (1) Další článek: Olympus C-3030Z - Konstrukce a ovládání

Témata článku: Ostrá konkurence, Era, Vysoký podíl, Stát, Kontrolní systém, Symbian


Určitě si přečtěte

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny