Swish Max: svižná tvorba flashových animací

Program pro tvorbu flashových animací, Macromedia Flash, připadá mnohým uživatelům obtížný a těžko jím pronikají. I z tohoto důvodu vzniklo několik alternativ, které rovněž umí vytvářet flashové animace. Jednu z nich si dnes představíme.
Swish Max: svižná tvorba flashových animací

Plusy / minusy
+ export do AVI a EXE
+ počet efektů
+ ovládání
+ detailní nastavení klávesových zkratek
– česká lokalizace
– místy nepřehledné nabídky efektů
– výběr webového prohlížeče pro testování

Po spuštění programu vás přivítá příjemné prostředí, kterému dominuje časová osa a plocha, ve které vytváříte samotnou prezentaci. V okně programu dále najdete správce seznamu objektů a jednotlivých scén, panel s nástroji pro vkládání nejrůznějších objektů a panel s dialogy pro nastavení vlastností. Swish umožňuje především vizuální tvorbu, ale zároveň nabízí i poměrně zdařilé možnosti skriptování.

Klepněte pro větší obrázek

Na prostředí programu si rychle zvyknete, ovládání není složité

Swish umožňuje pracovat s rastrovými i vektorovými objekty. Základní paleta nástrojů nabízí kreslení úseček, tužku pro kreslení od ruky a pero spojování jednotlivých bodů. Dále zde najdete možnost vkládání elipsovitých a pravoúhlých tvarů. Vše doplňuje sada nástrojů pro snadné kreslení zaoblených čtverců, srdíček, šipek, hvězdiček a prostorových objektů.

Uživatelé Swishe nepřijdou o možnost vkládání textů – tvorbou efektních animovaných textových nápisů se proslavily první verze tohoto programu. Pokud budete potřebovat vložit do scény rastrový obrázek, můžete tak učinit importem bitmapy, GIFu nebo JPEGu. Podporován je i formát PNG. V případě použití JPEGu lze nastavit míru komprese pro výsledný soubor. Budete-li chtít opatřit animaci zvukovou kulisou, můžete do projektu importovat soubor ve formátu WAV nebo MP3.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázky různých objektů, které ve Swishi nakreslíte během okamžiku

Projekt, na kterém budete v tomto programu pracovat, se skládá z jednotlivých scén. Pro každou z nich je k dispozici časová osa, ve které můžete nastavit pro jednotlivé objekty různé efekty. K těm základním patří čas umístění na scéně. Paleta efektů je bohatá, vybrat si můžete mezi spoustou trojrozměrných efektů, animacemi, skrýváním atd. Samostatnou kapitolou jsou efekty pro animaci textových polí.

Celkově program nabízí kolem 230 efektů, další si můžete sami nadefinovat. Protože Swish již dávno neslouží pouze ke tvorbě zajímavých animací, lze textová pole změnit na editační prvky, do kterých může uživatel zadávat různé údaje. Použitá písma mohou být vektorová, závislá na počítači uživatele, nebo pixelová. Pro delší texty jsou k dispozici základní formátovací prvky. Nechybí jednoduchá tabulka umožňující vkládání speciálních znaků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabídky pro vložení efektů jsou skutečně rozsáhlé

Prvky na scéně je možné seskupovat do různých speciálních objektů. Pominu-li běžné seskupování, pak jsou to tlačítka a sprajty. Objektu v podobě tlačítka pak můžete přiřadit události odpovídající akci uživatele. Tlačítko se také může chovat různým způsobem při stisknutí, uvolnění, nebo během doby, kdy je nad nimi ukazatel myši.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka skriptování v programu Swish

Importní možnosti Swishe nabízejí vložení SWF souborů, které byly vytvořeny i v jiných programech. Jak jsem již zmínil výše, můžete vkládat i rastrové obrázky a zvukové soubory v několika různých formátech. Export hotového projektu je možný do formátu SWF ve verzích 4, 5 a 6. Obrázky, které projekt obsahuje můžete komprimovat a převést na různou barevnou hloubku.

Užitečné je nastavení okamžiku, kdy budou rastrové obrázky dopředu načteny. Swish dovede připravit HTML stránku s vytvořenou prezentací a také soubor ve formátu AVI. Můžete jej tedy využít nejenom k tvorbě flashových prezentací, ale i k vytvoření doplňků pro své videosoubory. Pokud vytvoříte ve Swishi speciální aplikaci, přijde vám vhod možnost exportu do spustitelného souboru EXE, který obsahuje vestavěný přehrávač pro formát flash.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázka dialogů pro nastavení exportních možností

S programem se pracuje příjemně, potěšilo mě, že na rozdíl od minulých verzí téměř nepadá. Animace můžete testovat jak přímo v prostředí programu, tak ve výchozím webovém prohlížeči. K dispozici jsou podrobné statistické informace o projektu i ladicí režim zobrazující případná chybová hlášení. Začátečníci ocení dodávané ukázky.

Své problémy můžete řešit i na oficiálním diskusním fóru, které obsahuje mnoho zajímavých rad. Zajímavým doplňkem k programu jsou šablony kompletních webových prezentací, které můžete jednoduše a rychle upravit. Ty jsou však zpoplatněné a nejsou v ceně programu.

Ukázky příkladů dodaných se Swishem

Ukázky jednoduchých animací, i kompletních webových stránek (např. diskusního fóra), najdete na této stránce.

Swish Max
produkt nástroj pro vytváření flashových aplikací
výrobce SWiSHzone.com Pty Ltd
web www.swishzone.com
cena 99,95 USD
operační systém Windows

Témata článku: Prohlížeče, Quality, Scala, Loop, Movie, Demos

23 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Tomix 4. 11. 2005 11:17:47
  Opraví někdy redakce ty odkazy? Nefungující ukázky, to je opravdu výborná...
 • Bilbo 28. 10. 2005 22:39:34
  V opere taky ne ...
  No spis je problem asi v tom, ze odkaz v embedu...
 • Naith 28. 10. 2005 19:44:32
  Bohužel, ani Opera nezobrazí animace. Efekt stejný jako ve FF.
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky