Nástrojů pro práci s PDF je nekonečné množství a vybrat ty použitelné, bezplatné a bez reklam není úplně jednoduché. My jsme se zaměřili jak na komplexní prohlížeče s možností editace, tak jednoúčelové nástroje.
Formát PDF sice někdy nemusí být nejsnazší na použití, přesto zůstává nejuniverzálnějším formátem pro dnešní dokumenty. Soubory PDF lze otevřít přímo ve webových prohlížečích, jsou kompatibilní s mobilními zařízeními a zajišťují konzistentní formátování napříč různými platformami, včetně možnosti chránit dokumenty heslem. Interaktivní PDF hrají významnou roli při tvorbě formulářů, které nacházejí využití ve veřejné správě i komerčních odvětvích, například v e-shopech. Do našeho výběru jsme zařadili nástroje pro úpravy PDF, snadné rozdělování a spojování dokumentů i webové aplikace zaměřené na akce jako komprese nebo konverze PDF souborů.
Editace zdarma
Pokročilé úpravy a tvorba PDF dokumentů se často spojují s programem Adobe Acrobat (nezaměňovat s Acrobat Readerem). Většina běžných uživatelů však všechny funkce tohoto programu nevyužije a cenová politika, která počítá s měsíčním předplatným kolem 400 Kč, může být nevýhodná. Než se pustíme do alternativních nástrojů pro práci s PDF, stojí za zmínku, že například Microsoft Word umí dokumenty ukládat ve formátu PDF. Pokud potřebujete vytvořit jednoduchý formulář s textovými poli k tisku, není nutné sáhnout po specializovaném nástroji – stačí Word a dokument lze snadno uložit jako PDF.
Pro interaktivní formulář s klikacími textovými poli, rozbalovacími nabídkami, automatickým vyplněním data nebo tlačítkem pro odeslání je však nutné použít specializovanou aplikaci, jako je například námi doporučené Formize.
Kromě editorů jsme vybrali i vhodné PDF prohlížeče. Zatímco Adobe Acrobat Reader je nejrozšířenější, objevili jsme dvě alternativy, které kromě samotného prohlížení nabízejí i široké možnosti anotací, což ocení například editoři. Obsahují poznámky i standardizované nástroje pro práci s textem, kterým rozumějí DTP aplikace.
Pokusy s AI
Při procházení nekonečného množství nástrojů pro práci s PDF jsme samozřejmě velmi často naráželi na nově přidávané funkce poháněné AI, nejčastěji integrovanou bezplatnou verzí ChatGPT – do prohlížečů zkrátka přibyl boční panel, ve kterém se můžete zeptat na shrnutí textu, vysvětlení některých pojmů nebo vyhledání informací podle kontextu. Při testování se ale ukázalo, že integrace zaprvé většinou neproběhla úplně dobře, zadruhé velmi často nerozumí textu v PDF a za třetí jde o starší jazykové modely. Zpravidla nezapojíte ani vlastní placené služby. Tohle bude mnohem lépe fungovat v rámci Copilotu v prohlížeči Bing anebo přímo v ChatGPT, ideálně v placené variantě s verzí GPT-4o.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně