Svobodný software v chudých zemích

Není snad žádným překvapením, že hlavně pro jeho nízkou cenu se svobodným software velmi intenzivně experimentují chudší země. Budu se tedy v zabývat nejen odpovědí peruánského kongresmana na dopis Microsoftu, ale i dalšími souvislostmi.
Možná jste již zaregistrovali, že v Peru se v současnosti diskutuje o návrhu zákona 1609 s názvem „Free Software in Public Administration“ (svobodný software ve státní správě). Zdejší vláda vidí ve svobodném software východisko nejen ekonomické, ale také etické a praktické. Zvýrazňovaným faktorem jsou také obavy z uzamknutí se v určitém proprietárním řešení. Na druhou stranu si je zřejmě vláda vědoma možných rizik a nedávného neúspěchu v Mexiku.

Zákon o svobodném software ve státní administrativě poměrně přesně specifikuje požadavky, které musí software splnit po stránce právní i svou kvalitou. Zdá se, že tyto požadavky výrazně korelují s definicí svobodného software publikované v rámci projektu GNU, a tak zákon začne s odklonem tohoto sektoru od proprietárního software.

To se samozřejmě nelíbí společnosti Microsoft, která zaslala kongresmanovi Dr. Edgardu Nuňezovi dopis snažící se změnit jeho pohled na věc. Nedávno však pan Nuňez zaslal Microsoftu svou odpověď a zároveň ji veřejně publikoval.

S nadhledem zde lehce vyvrací všechny argumenty Juana Alberta Gonzaleze z Microsoftu. Odpověď rozhodně není krátká a detailně vysvětluje nejen konkrétní body z dopisu, ale i všeobecnější koncepty svobodného software. Z textu je vidět nejen jeho sympatie k tomuto proudu, především však hluboké pochopení problematiky a znalost širokých souvislostí – takový text na toto téma je v politických kruzích naprosto ojedinělý.

Mezi, nemohu si pomoci, ne příliš dobře promyšlenými a dokonce v jednom místě si protiřečícími námitkami Microsoftu se však objevila i jedna poměrně závažná. V Mexiku totiž již dříve existovala podobná snaha zavést svobodný software globálně do škol a ztroskotala. Zastánci open source se tak obávají, že se na toto pole znovu vrátí Microsoft. O co šlo? Niňez vysvětluje, že představa Mexika byla až přehnaně zidealizovaná a počítala s tím, že svobodný software bude úplně zadarmo. Školy tak údajně dostaly pouze CD-ROMy s GNU/Linuxem, nikoli však odborníky k provedení instalace, školení a podpoře, ani peníze na to, aby si je obstaraly sami. Takový model se zákonitě musel zhroutit. Stejně tak by se zhroutil, pokud by byl postaven na software proprietárním.

V peruánské verzi se proto již nespoléhá na nulovou cenu, ale spíše na snížené náklady. Dominuje zdůrazňování svobody uživatelů, volnosti trhu, otevřených formátů, nezávislosti na konkrétní společnosti a bezpečnosti. Nejen Peru vidí ve svobodném software cestu, jak se alespoň v tomto odvětví lehce srovnat na úroveň vyspělejších států, což je něco, co proprietární software nabídnout nemůže. Rozhodně není pravda, že v chudší zemi se rodí chudší mozky, a tak využití stávajícího otevřeného kódu napsaného „na severu“ může být dobrým odrazovým můstkem „jihu“.

Pan Niňez tak hravě odehrává argument, že svobodný software by svou neprodejností podstatně omezil schopnost softwarových firem prosperovat. Jak je známo a jak Microsoft v jednom ze svých argumentů v dopise sám potvrdil, drtivá většina peněz v softwarovém průmyslu se točí kolem služeb a software psaného na zakázku. To je pravda tím více, čím více nelegálních kopií software založeného na prodávání ne-exkluzivních práv k užívání je v oběhu. A proč by svobodný software nemohl být ideální platformou pro využití v terciárním sektoru, když je volně redistribuovatelný, snadno upravovatelný a jeho distribuční cena bývá téměř nulová?

„Svobodný software podporuje prostředí technického vývoje, stejně tak jako schopnost učit se, vynalézat a inovovat, zatímco stimuluje lokální softwarový průmysl. Co je však důležitější, umožňuje nezávislost na zahraničních softwarových společnostech a redukuje odliv finančních prostředků ze země,“ dodává doktor Nah z Malaysian National Computer Confederation pro malajský deník The Star.

Na druhé straně bych ony lehce ironické, místy až výsměšné (což zřejmě nebyl úmysl, ale...), odpovědi v otevřeném dopise Microsoftu vnímal tak trošku opatrněji. Zdaleka se mi totiž nezdá jisté, že na nově vytvořené pracovní pozice v oboru služeb spojených se svobodným software bude mít kdo nastoupit. Nedojde opět k fiasku z Mexika?

Tedy nechtěl bych, aby mé přirovnání vyznělo pro Mexiko hanlivě. I zde byl svobodný software úspěšně nasazován a mnoha konkrétním univerzitám takový software velmi pomohl v rychlém růstu vybavenosti i prestiže jejich počítačových oddělení. Nicméně nasazení konkrétního software v konkrétní situaci s konkrétními podmínkami je jistě daleko jednodušší než centrálně řízená migrace daná zákonem nebo nějakým vládním nařízením. Právě takové přehnané nadšení čišící z publikovaného dopisu by se mohlo nakonec otočit proti Peru.

„Velmi by však naší analýze pomohlo, kdybyste nás mohl informovat o projektech [svobodného software], které byly již někde ve veřejné sféře zavedeny a poté od nich bylo upuštěno ve prospěch proprietárního software. Víme o značném počtu případů, kde tomu bylo opačně, ale nemáme informace o žádném, kde by se stalo to, co popisujete vy,“ oponuje Nuňez.

„V Goe, původně portugalské kolonii na západním pobřeží Indie, běžel Goa School Computer Project (počítače do škol, GSCP). Několik let usiloval o získání slev pro školy na software od Microsoftu, ale nakonec přišla nečekaná výhra. Red Hat nabídl nejen možnost libovolně jejich software kopírovat, ale také školení učitelů v základech používání GNU/Linuxu. Sekce Goa v Indickém sdružení uživatelů Linuxu poté nabídla dobrovolnou podporu projektu. Můžete se dočíst, jak překonali původní drobné problémy, je i detailnější popis pozadí projektu,“ uvádí Linux Journal.

V článku na Wired se zase uvádí, že podobný zákon se připravuje i v další latinskoamerické zemi – Argentině.

Ačkoliv jsem k určitým aspektům celé této mašinerie zavádění svobodného software v chudších oblastech našeho kontrastního světa poměrně skeptický a ačkoliv si uvědomuji, že software nikoho nespasí a hardware nikdy lacino být nemůže, domnívám se, že v dlouhodobém měřítku by to jistě mohla být zajímavá možnost a snad i šance trošku obor IT povznést nad lokální problémy.

Diskuze (93) Další článek: Skener Visioneer 4800: jednoduchost sama

Témata článku: Software, Open source, Argentina, Lokální problém, Svobodný, Sever, Lokální zákon, Software 602, Druhá sekce, Peru, Odrazový můstek, Vládní nařízení, Svobodný software, Nečekaná situace, Pero


Určitě si přečtěte

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní