Svobodný software 20 – Svobodný software potřebuje vaši pomoc!

Chtěli byste svobodnému software nějak pomoci a nevíte jak? Proč byste mu měli nějak pomáhat? Je to vaše povinnost? Malé či žádné znalosti z oboru IT nevadí, pomoci může každý.
„Trpělivým čekáním se nikam nedostaneme, jen trpělivou prací.“ – J. B. Ruskin

Jak jste si jistě všimli, náš seriál se chýlí ke konci. Doufám, že se mnou čtenáři, kteří vydrželi od začátku do konce, budou souhlasit, že GNU je úžasný projekt. Komunita hackerů, ze které vzešel a která jej udržuje při životě, atmosféra volné spolupráce a sdílení myšlenek, učení se od druhých, snaha pomoci ostatním, to všechno vás mohlo oslovit.

Možná již GNU/Linux někteří z vás používali, možná někteří právě začali. Všichni, kdo nějak vstoupí do světa svobodného software, jsou součástí komunity. Model svobodného software ale předpokládá otevřený vývoj, spolupráci. Již jsem zde jednou říkal, že neexistuje ostrá hranice mezi uživateli a vývojáři.

Lidé, kteří by i rádi nějak pomohli, se však ptají: „Neumím programovat, jak bych vám tedy mohl být užitečný?“ Není pravda, že komunita potřebuje jen programátory. Kdokoliv má chuť, může pomoci. Není třeba ani znalostí z oboru informatiky. Stačí dobrá vůle a odhodlanost.

„Budování naší komunity,“ řekl by RMS, nespočívá pouze v psaní kódu. Je spousta věcí, které můžete dělat. Můžete testovat nové programy a oznamovat chyby programátorům, nebo můžete psát k programům dokumentaci. Stále je oproti počtu programátorů velký nedostatek dobrovolníků pro tvorbu dokumentace. Kdokoliv, kdo umí nějakou řeč, může s pomáhat s překladem dokumentace do češtiny.

Jak jsem řekl, komunita hledá i lidi mimo odvětví IT. Jste učitel fyziky? Dobře, můžete pomáhat týmu, který tvoří program pro výuku fyziky. Jste grafik? Ok, správci oken jako GNOME či KDE a další aplikace pro X zoufale potřebují grafiky. Působíte na poli vědy? Perfektní, podívejte se na www.nupedia.com, kde se rodí svobodná encyklopedie, a zpracujte nějaké heslo. Umíte dobře psát? Skvělé, napište recenzi na nějaký svobodný software. ... Existují stovky různých činností pro stovky různých typů lidí.

Výmluva, že neumíte nic a tak nemůžete pomoci, zajisté neobstojí. Samozřejmě, nikdo vás nenutí nějak se podílet na tvorbě svobodného software, dokumentace, informací – nemusíte to dělat. Pokud ale používáte GNU/Linux, uvědomte si, že jej pro vás stvořila spousta jiných dobrovolníků, takových jako jste vy. Ti lidé vložili do téhle myšlenky svou práci a dokonce souhlasí i s tím, abyste jejich dílo používali a sami do jejich komunity nijak nepřispívali.

Přesto ale stojí za to se zamyslet, zda dočtete tenhle seriál a řeknete „Dobrý, držím jim palce, ať se jim to povede, jsou to skvělí lidé. Kéž by takoví byli všichni,“ nebo „Ok, tihle toho pro mě hodně udělali, je to dobrá věc. Nemám sice moc času a nemůžu se tomu moc věnovat, ale tuhle sobotu si ho udělám a přeložím nějaký manuál, ať jim taky nějak přispěju.“ Těch druhých si vážím daleko více. GNU nespadlo z nebe, je tu spousta lidí, kteří na něm tvrdě pracují. A každý „uživatel“ může pomoci alespoň trošku.

Komu nestačí motivace ve smyslu „pomohli mi, tak jim také pomohu,“ možná ho osloví myšlenka Brama Moolenaara, tvůrce editoru VIM, odpovídajícího na otázku v tom smyslu, proč se rozhodl uvolnit jej svobodně. Argumentoval v duchu, že nikdo nezná lidi opravdu stojící za velkými komerčními produkty, jako je třeba MS Word, ale jeho, autora VIMu, zná spousta lidí. Ve skutečnosti je v tom totiž něco mnohem hlubšího, než vychloubačnost. Každý chce být odměněn za svoji dobře odvedenou práci uznáním. Napíšete proprietární program, vezmou vám ho, dostanete výměnou peníze, peníze utratíte, co vám zbylo? Když napíšete svobodný program, tak vám jej nikdo nevezme, zůstane váš. Dalo by se říci, že v komunitě svobodného software si své práce často vážíme příliš, než abychom ji mohli prodat.

Mnoho lidí přemýšlí stejně. Samozřejmě každý potřebuje peníze, ty vám tato komunita dobrovolníků nenabídne, hledejte jinde (třeba pod střechou komerčního svobodného software), ale může vám nabídnout jiné věci. Třeba uznání za vaši dobře odvedenou práci a v neposlední řadě také pocit, že to, co jste dělali, jste dělali proto, aby to mohli ostatní používat. Pokud tvoříte proprietární software, dokumentaci či technické informace, děláte to hlavně za účelem vytvoření umělého nedostatku – abyste mohli zabraňovat ostatním dílo používat a na tom vydělávat peníze.

Snad jsem alespoň některé z vás oslovil. Můžete si prohlédnout třeba seznam úloh GNU. No pokud stále nevíte, jak byste mohli být užiteční, ale přesto byste to chtěli alespoň zkusit, můžete mi napsat na adresu hanke@volny.cz a já vám rád nějak poradím.

Diskuze (34) Další článek: Vláda bude rokovat o vyvolávací ceně UMTS

Témata článku: Software, Linux, Velký nedostatek, Volná tvorba, Pomoc, Svobodný software, Velká motivace, Perfektní znalost, Myšlenka, Pot


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11