Petr Ježek
5. 11. 2001 • 9:46

Patrne jedinou ceskou publikaci pro zacinajici linuxaky je "Linux a KDE" od Stefanie Teufel, orig. z r. 2000, vydala Grada. Zamereni na Red Hat 6.1, x-ka i prikazova radka, poslouzilo to i mne... BTW, s Gradou nemam co do cineni

L.Lunak
4. 11. 2001 • 23:57

Konqueror normalne umi zoom pisma, a co vim, tak uz to umi pekne dlouho.

L.Lunak
4. 11. 2001 • 23:57

Konqueror normalne umi zoom pisma, a co vim, tak uz to umi pekne dlouho.

Deda Jabko
3. 11. 2001 • 10:42

jeste je tu jeden zpusob dokumentace vetsina programu po zadani --help vypise jake jsou jeho paramtry a mozna k cemu slouzi - to na win je docela problem

Hynek Hanke
3. 11. 2001 • 11:18

V clanku jsem to zminoval, asi jste to prehledl. Je pravda, ze na MS Windows tohle vetsinounefunguje. Problem bych ale videl v tom, ze graficke aplikace pro X Windows na toto casto kaslou i v Linuxu, ackoliv ja nevidim duvod, proc by o sobe nemohli napsat kratke info na prikazovou radku. Stejne tak u manu a infa :(

Tomáš Valůšek
2. 11. 2001 • 20:54

Linux má spoustu dokumentace, ale pokud máte špatný zrak, moc si nepočtete. X verze manu ani infa nepodporují zoom textu a defaultní font je pro mě nepoužitelný - moc malý. Můžu sice nastavit větší písmo v konzoli, ale čtení je pak nepohodlné, což je vzhledem k rozsahu materiálů, které je třeba přečíst, docela průšvih. Ani GNOME viewer, ani starší verze Konqueroru nenabízejí zoom textu (nové verze jsem nezkoušel. Netscape a Mozilla sice zoom umějí, ale zas neumějí man a info ...

Hynek Hanke
2. 11. 2001 • 21:22

Priznam se, ze opravdu nevim o jaky problem se jedna ani jak jej resit, protoze se pohybuji hlavne v textovem rezimu. Mozna pouzit jinou konzoli v Xkach?

Hm, a neni jednodussi CTRL-ALT-F1 se prepnout na textovou konzoli, napsat man janevimco a potom zase ALT-F7 zpet?

Jinak manove stranky jsou na webu dostupne i v HTML. Ted nevim, zda i ceske, ale anglicke urcite. Existuje konvertor man2html. To uz je ale spis obchazeni problemu. Zkuste jiny terminal, kdyztak primo textovou konzoli.

Tomáš Valůšek
3. 11. 2001 • 19:55

Pro pohodlné čtení dlouhých textů (10 kb a více) potřebuji velikost písma 24 bodů (na 17" monitoru při 800x600 výška cca 1 cm), kratší texty mohu číst i při velikosti 16 bodů (při daných podmínkách cca 6 mm - to už konzole při 80x25 znaků poskytne).

Z toho vyplývá, že chci-li číst text delší než zhruba 5 stránek, konzole nestačí. Ne všechna dokumentace je k dispozici v HTML, lepší je mít čtečku manových stránek a info souborů se zoomem.

Esorimmer
5. 11. 2001 • 23:05

Spusteni manu v xtermu s vetsim fontem? Prohlednuti v Nautilu?

Petr Šnajdr
2. 11. 2001 • 23:16

To lze řešit. I u starého xtermu je možné nastavit font, který používá a v rámci kaýchsi mezí ho měnit i za běhu. U kvm, "xtermu" z KDE mám pocit, že nejsou téměř žádná taková omezení.

K zoomování textu je však možné použít i externí utilitku a nebo pro ty kdo nevidí téměř vůbec převod na zvuk

Možností je mnoho

 

 

Tomáš Valůšek
3. 11. 2001 • 19:58

Silou utilit man, info či prohlížečů html je jejich schopnost přeformátovat text na základě parametrů výstupního zařízení. Pokud tedy prohlížeč těchto formátů bude umět zoom textu, bude schopen text také znovu naformátovat tak, aby se vešel na šířku do plochy okna - to externí utility nezaručí.

Chci jen dodat, že optimální velikost fontu pro čtení dlouhých textů (přes 10 kb) je 24 bodů ...

Petr Šnajdr
3. 11. 2001 • 20:58

Externí utilita to zaručit může, je  jen otázka jak dobře. Textově orientované aplikace není problém "zoomovat", u grafických, které to nepodporují to jinak nemusí vůbec jít.

 

Jozko Pucik
3. 11. 2001 • 17:27

v kazdej verzii X windows je utilitka - xmag - X magnifier - prosto lupa. Ta je urcena na to na co ju chcete pouzit a skutocne dokaze poriadne zvacsit. :) /usr/X11R6/bin/xmag tusim ;)

Tomáš Valůšek
3. 11. 2001 • 19:59

Zkuste si s pomocí Xmagu přečíst 80tistránkový manuál k bash ...

L.Lunak
4. 11. 2001 • 23:56

Konqueror normalne umi zoom pisma, a co vim, tak uz to umi pekne dlouho.

Frank
2. 11. 2001 • 8:00

Mám pocit, že knih o linuxu je dost. Mám doma takřka všechny, jak postupně vycházejí (v češtině).
Problémem překladů je však velké zpoždění oproti originálu, a tak je možné se v knihách dočíst také spoustu zastaralých informací.
V principech se sice nic až tak nemění, ale určité detaily mohou zaskočit.
Co je však větším problémem jsou překlepy, sazba a někdy kvalita překladu. Některé knihy od Cpressu mají v tomto ohledu katastrofální primáty.Nicméně jsem rád, že tady vůbec někdo v češtině knihy o linuxu vydává, protože je to IMHO spíše dobročinná akce než že by na tom extra vydělali.

Elektronická dokumentace je sice dobrá, ale zdaleka ne všechny programy jí mají dostatečně aktuální a kvalitní. A v případě, že se do počítače nebo na internet nedostanu, je málo platná.
Obrovskou nevýhodou pro mnoho uživatelů je též jazyková bariéra, pokud je jinak super věc pouze v angličtině (např. Securing and optimizing Red Hat linux ap.).

Dusan Bolek
2. 11. 2001 • 12:19

Nemyslim si, ze jazykova bariera je az tak podstatna. Rekl bych, ze pokud se chce clovek zabyvat serverovymi aplikacemi na urovni knihy "Securing and optimizing Red Hat linux", tj. nikoliv ciste uzivatelsky tak se znalost anglickeho jazyka vicemene predpoklada a to plati u v podstate vsech systemu.

me
2. 11. 2001 • 13:27

 Knih o Linuxu v anglictine existuji kvanta. Pro nasince jsou trosicku drazsi a hur dostupne. Jejich vyhodou vsak je, ze oproti online dokumentaci pojednavaji knihy o problematice komplexneji. A prakticke rady autora do zivota jsou take cenne. Dobra kniha je pro zacatecnika mnohem lepsi nez online dokumentace. Profesional zase oceni aktualnost online dokumntace pokud potrebuje vyresit nejaky dilci problem. Proto si myslim, ze Linuxovi zacatecnici to maji v cechach trosicku tezsi, nez zacatecnici v anglickem svete. Lepsi nez dobra kniha je vsak dobry kamarad, ktery o Linuxu neco vi...

Je treba i zajimave, jak jsou v anglii populani LUG. Kolik jich tam je, skoro v kazdem vetsim meste. To je pro zacatecniky taky jiste velka pomoc.

http://www.linux.org.uk/UKLinks.html

Jak je to u nas? Existuje CZLUG, diky za nej. Obcas prelozi knihu, jednou za rok udela Instal fest a jednou za rok prednasku. Neni to trosku malo?? Myslim si, ze to je tim, ze v CZLOG je aktivnich jen velmi malo lidi. A uzivatelu Linuxu je u nas hodne, ale kazdy si hraje jen na svem pisecku...

Určitě si přečtěte

Články odjinud