Svobodný software 16 – Mýty III.

Dnes již poslední díl z oblasti mýtů. Zaměříme se na otázku podpory hardware a amatérismu/profesionality tvůrců GNU/Linuxu, potažmo celého systému.
5. Malá podpora hardware

Pokud budete tvrdit, že GNU/Linux má jen malou podporu hardware, budete mít možná i částečně pravdu. Z pohledu běžného uživatele má stejně ještě asi menší podporu zařízení než MS Windows. Na druhé straně: není to právě GNU/Linux, který můžete spustit na široké škále různých počítačů včetně naprosto odlišných architektur?

S ovladači je problém, protože jednak jich je potřeba obrovské množství a jednak programátoři, který napsat umí ovladač a chtěli by to udělat, často nemají daný hardware (těžko ho budou sami nakupovat, a pokud jim ho výrobce nezapůjčí, mají asi smůlu). Běžně se totiž předpokládá, že ovladače k hardware bude dodávat výrobce, ne programátoři systému.

Před otázku, jak to vyřešit, byla dříve postavena i komunita svobodného software. Velká část ovladačů vznikla tak, že lidé si je psali sami a pak zveřejňovali nezávisle na výrobcích. Mnohý výrobce tak přišel k ovladačům pro GNU/Linux úplně zdarma, aniž by musel něco dělat. Bylo pochopitelné, že bude třeba zvolit tuto cestu, protože v době, kdy systém nebyl nijak moc rozšířen, se výrobcům nechtělo investovat do tvorby ovladačů pro něj, to je pochopitelné.

Vlastně spíše než abychom to GNU/Linuxu vytýkali, měli bychom spíše uvažovat o tom, kolik práce bylo odvedeno a jak úžasná kooperace to musí být, když se povedlo vyvinout tolik ovladačů mimo dílny výrobců.

Dnes již naštěstí začínají pozvolna GNU/Linux brát na vědomí a zdá se, že se blýská na lepší časy. Navíc mnoho ovladačů vyvíjí také distributoři jako RedHat či Suse, kteří je mohou platit z peněz, které získávají prodejem kopií. To je dobrá a zdravá forma obchodu se svobodným software a jednoznačně mu prospívá.

Existuje ale i jiný aspekt, který bychom měli brát na vědomí. GNU/Linux nepracuje jen na platformě PC a je schopen provozu i na mnoha dalších typech počítačů. To s sebou přináší opět jiný hardware a tuny jiných ovladačů, které musely být napsány.

6. Amatérismus

Když se řekne GNU/Linux, většina lidí si představí, jak studentíci někde na koleji něco zbastlí a pak to publikují. To je z velké části pravda. Závěr si ale dedukujeme podle skutečností s ostatními modely vývoje, a tak docházíme k tomu, že výsledek bude sice obsahovat spoustu inovativních nápadů a skvělých řešení mladých lidí, ale nebude pro praktické použití příliš vhodný, protože tito studentíci postrádají praxi, takže jejich program bude neuspořádaný, špatně ovladatelný, chybový.

Jeden z důvodů, který se dá použít k vysvětlení, proč je ve skutečnosti svobodný software kvalitní, je právě velká kontrola kódu. Nezkušený člověk v něm jistě nadělá chyby, ale jiný nezkušený člověk si některých z nich povšimne, jiný si povšimne zase jiných.

Druhým aspektem je, že ti, co píšou svobodný software, většinou nejsou nezkušení, ale naopak mají velmi dobré znalosti i zkušenosti. Mohou totiž studovat, jak podobný problém řešili jiní, mohou se učit z cizích zdrojových kódů, uvidí i návrhy velkých projektů, se kterými by se jinak vůbec nesetkali. Budou dokonce často spolupracovat na jednom projektu s lidmi s mnohem většími zkušenostmi.

Zde je názorně vidět, jak je samotný model vývoje svobodného software jaksi daleko robustnější a málo závislý na konkrétních lidech, ale spíše na celku.

Důkazem je nasazení v NASA, to, že se GNU/Linuxem zabývá NSA, dokonce ani v tabulce Top500 (500 nejvýkonnějších počítačů světa) nehraje Linux nijak podřadnou roli.

Dnešní článek zde končí, byl poněkud kratší, ale zakončil kapitolku mýtů a dnes již nechci začínat nic nového. Příště si povíme něco o sázecím systému Tex, o tom, jak je pro obyčejného člověka složitý a jak je těžké začít ho používat místo nějakého wysiwyg editoru jako třeba MS Word a jaké výhody vám přináší. Jak jsem slíbil, přeneseme se na pár dílů z teorie do praxe.

Diskuze (3) Další článek: Roztočme kolečka na klávesnici

Témata článku: Hardware, Software, Malá část, Zdravý pár, Složitá část, Svobodný software, Zdravý člověk, Nezkušený člověk, Ovladač, Malá podpora, Velká kontrola


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5