Oživeno v sobotu 17. prosince | Elon Musk krátce po zablokování novinářů, kteří informovali o jeho krocích proti aktivitě ElonJet, zveřejnil na Twitteru anketu. Ptal se v ní, jestli by měl účty, které podle něj zveřejňovaly jeho přesnou polohu, obnovit hned, nebo až za sedm dnů. Hlasovalo v ní 3,6 milionů účtů a 59 % bylo pro okamžité obnovení.
Zablokovaní novináři jsou už nyní na Twitteru opět vidět. Hlavní účet @ElonJet i soukromý profil @JxckSweeney Jacka Sweeneyho, který „službu“ provozoval, jsou ale stále mimo provoz.
Oživeno v pátek 16. prosince | Na Twitteru kromě účtu Elonjet a soukromého profilu jeho autora Jacka Sweeneyho nyní nenajdete ani účty novinářů, kteří o kauze informovali. O přístup na Twitter přišla také konkurenční služba @joinmastodon, kam se Elonjet mezi tím přesunul.
Oživeno v 9:05 | Zablokované jsou už také odkazy na některé servery sítě Mastodon. Nejen na mastodon.social, kde je nyní účet elonjet, na Twitter neodejde třeba ani příspěvek s odkazem na český mastodonczech.cz
Twitter nedovolí odeslat tweet s odkazem na Mastodon
Oživeno v 13:30 | Na zablokování účtů novinářů na Twitteru reagovala eurokomisařka Věra Jourová: Zprávy o svévolném pozastavení činnosti novinářů na Twitteru jsou znepokojivé. Zákon EU o digitálních službách vyžaduje dodržování svobody médií a základních práv. To je posíleno v rámci našeho zákona #MediaFreedomAct. @elonmusk by si toho měl být vědom. Existují červené linie. A brzy i sankce.
V únoru jsme psali o aktivitě Jacka Sweeneyho, který provozoval na sociální síti Twitter účet @ElonJet. V jeho rámci publikoval informace o pohybu soukromého letadla Elona Muska, což se generálnímu řediteli Tesly, SpaceX a nynějšímu majiteli Twitteru vůbec nelíbilo.
„Můžeš s tím přestat? Je to bezpečnostní riziko,“ těmito slovy údajně zahájil Musk konverzaci se Sweeneyem na podzim roku 2021. Následovala krátká výměna, během které Musk přišel s nabídkou ve výši pěti tisíc dolarů (cca 109 tisíc korun při tehdejším kursu) za to, když Sweeney účet ElonJet smaže.
Svoboda slova odcamcaď pocamcaď
Dne 27. října tohoto roku se Elon Musk po několika měsících kontroverzí a právních sporů stal majitelem Twitteru. Za možnost vlastnit jednu z nejpopulárnějších sociálních sítí zaplatil 44 miliard amerických dolarů (cca 1 bilión korun). Jednalo se o jednu z největších transakcí převzetí společnosti do soukromých rukou.
Logicky vyvstala otázka, zda Musk nevyužije (nebo spíše nezneužije) získaného postavení k umlčení účtu, který mu očividně vadil. On sám na toto téma 7. listopadu napsal: „Můj závazek ohledně svobody projevu se vztahuje i na to, že nezakážu účet, který sleduje mé letadlo, i když to představuje přímé riziko pro osobní bezpečnost.“

Muskův tweet o tom, že účet nezablokuje, se dnes ukazuje nad informací, že účet má ban
Jenže každý, kdo sleduje Elona Muska delší dobu, moc dobře ví, že jeho prohlášení mívají velmi proměnlivou trvanlivost. Bohužel to platí nejen pro termíny uvádění nejrůznějších produktů, jež jsou mnohdy plněny se zpožděním i několika let, ale i pro účet, který měl Musk v rámci svobody projevu tolerovat.
Elonovo letadlo prostě sledovat nebudeš!
Web Interesting Engineering v úterý informoval o tom, že Twitter zakázal účet @ElonJet. Odkazuje se přitom na Business Insider s tím, že Jacka Sweeneyho údajně počátkem prosince kontaktoval anonymní zaměstnanec Twitteru, který se s ním podělil o snímky obrazovky s interní komunikací v rámci firmy.
Na jednom z nich nová vedoucí oddělení důvěry a bezpečnosti Twitteru Elly Irwin požaduje, aby na účet @ElonJet bylo počínaje 2. prosincem aplikováno „těžké filtrování viditelnosti“, neboli takzvaný „shadowban“. Tato metoda se používá ke ztížení nalezení profilu nebo příspěvků uživatele, aniž by byl na tuto skutečnost upozorněn.
Na rozdíl od dočasného nebo trvalého zákazu, kdy uživatel nesmí na platformě zveřejňovat příspěvky, „shadowban“ uživateli umožňuje zveřejňovat obsah, ale ztěžuje jeho nalezení, a to dokonce i jeho sledujícím, čímž výrazně omezuje jeho dosah.
Pokud se budete chtít podívat, kam Elon Musk míří ve svém soukromém tryskáči, budete mít aktuálně smůlu. Na profilu @ElonJet se dočtete pouze to, že „Účet byl pozastaven.“ s dovětkem „Twitter pozastavuje účty, které porušují pravidla.“ Sám Sweeney se k pozastavení účtu na svém soukromém profilu zatím nevyjádřil.
Oživeno ve čtvrtek 15. prosince | Soukromý účet Jacka Sweeneyho na Twitteru byl také zablokován kvůli porušení pravidel. Mezi tím se @elonjet objevil na Mastodonu. Účet zatím není ověřený, přestože by to bylo snadné udělat prostřednictvím webu grndcntrl.net, který Jack Sweeney provozuje. Proces ověření na Mastodonu ale neproběhne okamžitě, může jít proto jen o dočasný stav.
Musk ještě v noci tweetoval: „Jakýkoli účet, který v reálném čase zveřejní informace o poloze kohokoli, bude pozastaven, protože se jedná o porušení fyzické bezpečnosti. To se týká i zveřejňování odkazů na stránky s informacemi o poloze v reálném čase. Zveřejňování míst, kam někdo cestoval s mírným zpožděním, není bezpečnostní problém, takže je v pořádku.“ Později ještě napsal, že auto, ve kterém byl jeho malý syn X, kdosi v Los Angeles sledoval a že „Proti Sweeneymu a organizacím, které podporovaly poškozování mé rodiny, jsou podnikány právní kroky.“