Kryptoměny | Grafické karty | Čína

Svítá na lepší časy. Čínští těžaři kryptoměn nemohou těžit, a tak prodávají grafické karty za zlomek ceny

Těžařům kryptoměn v Číně nastaly krušné časy. Čínské úřady zintenzivnily zásahy proti těžbě kryptoměn a podle dostupných zpráv bylo uzavřeno více než 90 % těžební kapacity. Vláda sice argumentuje obavami z masivní spotřeby elektrické energie, lze však předpokládat, že hlavním důvodem je snaha omezit trh, který nemá pod kontrolou.

Vcelku logickým důsledkem potlačování kryptoměn je pokles zájmu o grafické karty používané těžbě. Těžaři začali ve velkém prodávat množství grafických karet Nvidia a AMD, od nejnovějších řad RTX 3000 a Radeon RX 6000, až po starší modely, včetně řady GTX 10xx a Radeon RX 400.

Výprodej kvůli represím

Web HKEPC uvádí, že ceny na čínském trhu spadly hluboko pod obvyklé částky. Například grafická karta RTX 3070, kterou na eBayi těžko seženete pod 900 dolarů (cca 19 500 Kč), stojí 3 120 hongkongských dolarů, tedy v přepočtu přibližně 8 700 korun. RTX 3060 Ti přijde na 6 700 Kč a RTX 3060 lze pořídit za 5 300 Kč.

K nízkým cenám je však nutné připočíst skutečnost, že nabízené karty ve většině případů běžely po celý svůj život ve vysoké zátěži. Zásadní otázkou (na kterou se kupující nedozví odpověď) je kvalita jejich chlazení během provozu.

Informace o masivním rozprodávání koresponduje se snižující se poptávkou po grafických kartách v Číně. V důsledku toho, že sečuánské úřady zastavily těžbu kryptoměn, došlo na čínském trhu k prudkému poklesu cen GPU, což za výrobce potvrzuje například ASRock.

Ceny grafických karet klesají

Čína představuje až 70 % světového trhu s kryptoměnami. Vzhledem k tomu, že 700 tisíc grafických karet (přibližně 25 %) prodaných v prvním čtvrtletí po celém světě skončilo v rukách těžařů, ovlivňuje toto omezení nabídku i poptávku.

Vidíme i další náznaky, že se trh s grafickými kartami začíná zotavovat, i když zatím jen pozvolna. Například v sousedním Německu klesají ceny nejnovějších karet Nvidia a AMD a zlepšuje se jejich dostupnost. Někteří prodejci navíc podnikají kroky v boji proti překupníkům. Podobné je to také u nás:

Pokles cen zaznamenaly i aukční servery – například průměrná prodejní cena karet Nvidia Ampere a AMD RDNA 2 na eBayi klesla od května do června o 8 %. Karty Nvidia řady RTX 2000 se propadly dokonce o 14 %. Je jisté, že nás čeká ještě dlouhá cesta, ale náznaky jsou povzbudivé a možná opravdu svítá na lepší časy. Každopádně české e-shopy na tyto změny zatím výrazněji nereagují.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (31) Další článek: Pokud vezme belgický poslanec do ruky mobil, tato aplikace to na něj práskne na sociálních sítích

Témata článku: Hardware, AMD, Kryptoměny, Grafické karty, Nvidia, Těžba, Čína, Německo, eBay, Radeon rx, Dobrý čas, Web HKEPC, AMD RDNA, Grafická karta, Zlomek ceny, Elektrická energie, Dolar, Nvidia Ampere, Zlomek, Těžař, GPUWindows 11 poběží rychleji než Desítky a poradí si s novým hardwarem

Windows 11 poběží rychleji než Desítky a poradí si s novým hardwarem

** Microsoft zapracuje na podpoře tabletů a skládacích zařízení ** Windows 11 poběží na rozmanitém hardwaru různých architektur ** První testy také ukazují, že budou rychlejší než Windows 10

Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika