Světu hrozí nedostatek expertů

(Inzerce) Do roku 2017 budou na světě chybět dva miliony odborníků na kybernetickou bezpečnost.
Světu hrozí nedostatek expertů

Na slyšení výboru britské Horní sněmovny pro digitální znalosti zazněly pesimistické názory na budoucí na vývoj kybernetické bezpečnosti. Závislost společnosti na internetu a informačních systémech roste, ale bezpečnostnímu průmyslu se nedaří držet krok s rostoucími riziky. Podle odhadu Stephanie Daman, ředitelky konzultační firmy Cyber Security Challenge, budou na světě do roku 2017 chybět dva miliony odborníků na kybernetickou bezpečnost. Podle názoru části expertů, pozvaných na jednání zmíněného výboru, jsou na vině především školy. Bez ohledu na příčiny však podle zúčastněných expertů bude trvat nejméně 20 let, než se podaří nedostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost vyrovnat.

„Nedostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost je problém, jemuž čelí také firmy v České republice,“ komentuje zjištění výboru britské Sněmovny lordů Jaroslav Lom, obchodní specialista pro informační bezpečnost společnosti ESET.

Řešením jsou služby řízení informační bezpečnosti. Například společnost ESET nabízí služby jako zavádění řízení IB dle normy ISO 27001, konzultace v oblasti BCM (Business Continuity Management), tvorbu vnitřních bezpečnostních předpisů nebo školení věnované problematice informační bezpečnosti. V souvislosti s nedostatkem odborníků na kybernetickou bezpečnost stojí za pozornost především služba Outsourcing bezpečnostního manažera. Může jít buď o plný outsourcing, kdy ESET jakožto dodavatel služby zabezpečí výkon řídících a kontrolních činností manažera pro informační bezpečnost, nebo alespoň o konzultační podporu specificky připravenou pro tuto roli.

„Manažer informační bezpečnosti je ve firmách často podceňovaná pozice. Pokud vůbec je zřízena, jde typicky o kumulovanou funkci. Pověřený manažer pak nemá kapacity ani motivaci prosazovat opatření ke zvýšení bezpečnosti, což může vést k neúměrnému zvýšení míry rizik, jimž firma čelí. Outsourcing této role na dodavatele, jehož specialisté mají s informační bezpečností velké zkušenosti, může být optimálním řešením,“ uzavírá Jaroslav Lom, obchodní specialista pro informační bezpečnost společnosti ESET.

Jaroslav Lom
Obchodní specialista pro informační bezpečnost
ESET software spol. s r.o.

Další článek: Tip: Cloud Explorer zobrazí soubory z Dropboxu a dalších v jednom okně

Témata článku: Kybernetická bezpečnost, Lord, Lid, NEDO, Aida, Plná pozornost, Advantage, Bezpečnostní předpis, Outsourcing, Nedostatek, Stephanie, Vnitřní bezpečnost, Svět, Optimální řešení


Určitě si přečtěte

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 90

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X