Světelné telefonování a skryté počítače

Tento týden si připomenutí zaslouží například photophone Alexandera Grahama Bella, na mušku si bral přenos hlasu světelnými paprsky. Narozeniny by oslavili Guglielmo Marconi, průkopník bezdrátové komunikace, nebo matematický génius Carl Friedrich Gauss. A za zrodem myšlenky všudypřítomného počítání stojí Američan Mark Weiser.

Marconi to zkusil bez drátů

Dne 25. dubna si můžeme připomenout výročí narození slavného italského vědce a vynálezce Guglielma Marconiho (narodil se roku 1874). Mezi jeho nejslavnější vynálezy bezesporu patří například bezdrátový telegraf, ruku v ruce s dalším rozšiřováním a zdokonalováním celé bezdrátové komunikace. Jeho pokusy postupně zdolávaly výzvy jak v rychlosti, tak kvalitě přenosu na větší vzdálenost.

Guglielmo Marconi se narodil v Boloni a už odmalička projevoval zájem o fyziku a s ní spojené jevy. Ve dvaceti letech ho zaujaly Hertzovy pokusy, které prokázaly existenci elektromagnetických vln. Z výsledků Heinricha Hertze se Marconi takřka okamžitě inspiroval, když ho napadlo využít zmiňovaných vln pro bezdrátový přenos informace – tím způsobem by například mohly lodě komunikovat s pobřežím.

Již během pár let Marconi získal patent na svůj bezdrátový telegraf. O jednom z nadcházejících úspěchů, bezdrátovém přenosu přes kanál La Manche, jste se mohli podrobněji dočíst v dřívějším přehledu událostí Morseovka, družicové snímky a bezdrátový telegraf.

Za všechny své úspěchy na vědeckém poli byl odměněn v roce 1909, kdy obdržel Nobelovu cenu za fyziku. V pozdějších letech svého života se zabýval zkoumáním mikrovln. Guglielmo Marconi zemřel 20. července roku 1937 v Římě.

Další informace:
www.nobelprize.org/physics/laureates/1909/marconi-bio.html
www.marconiusa.org

Bellův světelný přenos

Alexander Graham Bell a Charles Tainter dne 26. dubna 1882 ukázali praktickou funkčnost svého vynálezu nazvaného „photophone“. Pod tímto poněkud neprůhledným označením se skrývalo zařízení schopné konvertovat zvuky a přenášet je paprskem světla. Na druhé straně linky samozřejmě byly signály ze světla opět dekódovány a přetvořeny v původní zvuk.

Bell za svůj život samostatně získal celkem osmnáct patentů, dalších dvanáct pak jako spoluautor s jinými vědci. Z této nadílky čtyři připadají právě na photophone. Originální nákresy souvisejícího patentu číslo 235 496 z roku 1880 můžete nalézt například na těchto webových stránkách.

Během experimentu ve městě Washington D.C. se oběma výše jmenovaným vynálezcům podařilo pomocí photophonu komunikovat na vzdálenost více než dvou set metrů. Jednou z největších překážek použití a rozšíření popisovaného vynálezu se však stala poměrně vysoká náchylnost na rušení přenosu vnějšími jevy.

Klepněte pro větší obrázek

Bellův photophone pro přenos zvuků paprsky světla

Další informace:
inventors.about.com/od/pstartinventions/a/photophone.htm
en.wikipedia.org/wiki/Photophone

Neskrývaný matematický talent

Další z velice významných osobností, jež si tento týden zaslouží připomenutí, je německý fyzik a matematik Carl Friedrich Gauss. Narodil se dne 30. dubna roku 1777 v Braunschweigu a zemřel 23. února 1855 v Göttingenu. Oblast jeho zájmu a působnosti byla značně rozmanitá. Dokázal tak výrazně ovlivnit nejen matematickou analýzu, teorii čísel či geometrii, ale také optiku, magnetismus a astronomii.

Gauss svou genialitu odhaloval již od raných dětských let, když se naučil velice brzy počítat a číst. Díky jeho matematicky výraznému dětství se zrodila celá řada zajímavých historek o tom, kterak svět obohatil odpovídajícími kousky. Tak například už ve třech letech opravil otce, který počítal výplatu dělníkům, a sdělil mu správný výsledek.

Asi nejznámější je však prvopočátek vzorce pro součet aritmetické řady – učitel dětem ve škole zadal sečíst všechna čísla od jedné do sta, chtěl si tak zajistit chvíli klidu. V té době devítiletý Gauss ho za malý okamžik překvapil správným výsledkem a logicky odvozený vzorec byl na světě.

Bližší informace o dalším vývoji Gaussova života a jeho vědeckých objevech si můžete přečíst v některém z níže odkazovaných relevantních zdrojů.

Klepněte pro větší obrázek

Carl Friedrich Gauss

Další informace:
en.wikipedia.org/wiki/Carl_Friedrich_Gauss
zivotopisyonline.cz/carl-friedrich-gauss.php

Všudypřítomné počítání

Dne 27. dubna uplyne přesně sedm let od doby, kdy zemřel (1999) americký počítačový vědec a vizionář Mark Weiser, který předeslal myšlenku „všudypřítomného počítání“.

Náplň tomuto slovnímu spojení dal v roce 1989 – uvedl, že budoucnost nebude patřit samostatným osobním počítačům, nýbrž mnohem menším zařízením, jež naleznou místo v každodenně používaných výrobcích. Doslova uvedl, že „dříve světu vládly sálové počítače, později menší osobní počítače a pro budoucnost bude charakteristické použití výpočetní techniky skryté takřka všude“.

Další informace:
en.wikipedia.org/wiki/Mark_Weiser

Diskuze (13) Další článek: Michal Čupa generálním ředitelem české pobočky Microsoftu

Témata článku: Mobilní telefon, Bella, Magnetismus, Malý okamžik, Počítačový vědec, Tel, Slavný počítač, Světelný rok, Göttingen, Alexander Graham Bell, Vynález, Světelná vlna, Carla, La Manche, Svět, Světelný přenos, Marconi, Alexander, Telefonování, Původní zvuk, Hertz, Bell, Nadcházející týden, Charles, Washington DC


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky