Počítače na světlo... hm. No jo, do háje, ale já většinou dělám s počítačem po nocích.
Počas dňa sa ti zachytia voľné fotony zo slnka, uložia do "baterky"(kde sa budú len tak odrážať sem a tam) a v noci ti vlastné PC spraví deň.
Problém je v nutném převodu na elektrické signály tak nebo tak - totiž snímač musí být fotoprvek (třeba fotodioda) a ten ze své přirozenosti začne mít problém v zachytávání fotonů, pokud jeho průměr (či obvod, podle způsobu počítání) začne klesat pod 1mikrometr. Pak sběr fotonů pomalu přestává fungovat. Proto není možné nijak zajímavě miniaturizovat světelnou techniku, a zatímco elektronika půjde pod 10nm, optika nikoli. Proto najdou optické prvky své specifické uplatnění, ale v následujících dekádách nenahradí kompletně současný model elektroniky, a už vůbec ne výkonné procesory, i přes násobne vyšší použitelné frekvence.
Nejsem fyzik, ale napadlo mě, zda není alespoň výhledově šance na to, že by se využívalo interakce fotonů s materiály přímo a vyhnuli bychom se potřebě elektřiny kompletně. Řekněme na principu kvantového tunelování, tedy logický člen založený na tom, že fotony propustí pouze při správné energii.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.