Budoucnost | USA | Bezpečnost

Svět zítřka podle USA: Do roku 2023 vás identifikuje kamera na každém letišti

  • USA si každý rok vyfotí nejméně 50 milionů návštěvníků
  • Nyní data začal analyzovat chytrý software v datacentrech
  • Během čtyř let bude monitorovat 97 % návštěvníků

V roce 2054 nás budou na každém kroku identifikovat kamery. Ať už projdeme turniketem na železniční stanici, anebo budeme se zájmem sledovat reklamní billboard, čidlo sejme obraz naší duhovky, nahlédne do katalogu občanů a vpustí nás na nástupiště, nebo v případě reklamního poutače třeba pozdraví osobní zprávou.

Tedy alespoň v představách sci-fi snímku Stevena Spielberga Minority Report z roku 2002.

Zdá se, že se podobné vize alespoň v nějaké formě dočkáme mnohem dříve, podobné technologie už totiž existují a státy je v různé míře postupně zavádějí do praxe – samostatnou kapitolou je pak Čína.

Austrálie bez pasů

Automatická identifikace osob nachází v posledních letech uplatnění zejména na letištích, kde by mohla relativně brzy nahradit tradiční pasovou kontrolu. Namísto předložení cestovního dokladu vás tedy sejme kamera, identifikuje vás, porovná s databází nekalých živlů a buď vás pustí dál, anebo přesměruje k důkladnější prohlídce.

Přesně s tímto nápadem přišla už před lety Austrálie, vizi cestování zítřka nazvala seamless traveller a postupně jej začala uvádět do praxe. Jaká je současná situace? Implementace je stále v plenkách, nicméně úřady spolupracují přinejmenším s aerolinkami Qantas a vybraný vzorek cestujících se zapojil do pilotního projektu, který jim umožňuje prakticky kompletní odbavení na letišti v Sydney, aniž by museli z kapsy vytahovat jediný doklad.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Biometrické letištní koridory od výrobce Vision-Box. Mohou být vybavené čtečkami otisků prstů, biometrických pasů a konečně i kamerami pro identifikaci podle tváře.

Před dvěma lety pak s téměř identickým nápadem přispěchala i Francie, která v automatickém odbavování pohledem do kamery sleduje ulehčení už tak přetížených cestovních hubů.

Nutno podotknout, že i v tomto případě se jednalo o relativně omezený pilotní experiment a nikoliv plošné zavádění.

Padesát milionů návštěvníků USA každý rok

Přesuňme se nyní pár tisíc kilometrů na západ do USA, jejichž letecké přístavy patří k těm nejvytíženějším na světě a zároveň se jedná o zemi, která má odjakživa problém s cestujícími, kteří mají propadlá víza a v USA už dávno nemají co dělat.

Tuto agendu má od roku 2002 na starost Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA (DHS), které se nedávno pochlubilo výroční zprávou Entry/Exit Overstay Report (PDF) za fiskální období 2018 (1. října 2017 až 30 září 2018).

Klepněte pro větší obrázek
Odhadovaní návštěvníci USA, kteří použili leteckou a námořní dopravu v roce 2018 podle výroční zprávy DHS

Jak už název napovídá, hutný šedesátistránkový dokument se věnuje zahraničním cestujícím, kteří v dané době cestovali do USA. V drtivé většině případů se jednalo o běžné turisty a obchodní cestující, kterých bylo úctyhodných 54,7 milionů. Tedy alespoň těch, kteří použili leteckou a námořní dopravu.

Něco málo přes půl milionu z nich se v USA podle odhadů pravidelně zalíbí natolik, že poruší stanovenou lhůtu a v zemí zůstanou příliš dlouho. Často se jedná o studenty s propadlými vízy a gastarbeitery všeho druhu – ať už ty dělnické z jihu, nebo (relativně) bílé límečky z Evropy a Asie.

Kamery automaticky sledují, kdo opouští USA

Tématem článku nicméně není zaoceánský vízový systém, ale chytré kamerové systémy zítřka. Američtí celníci si před dvěma lety poprvé vyzkoušeli technologii Biometric Air Exit, která dnes funguje na 15 mezinárodních letištích v USA a nejpozději do roku 2023 by měla podle výroční zprávy analyzovat 97 % všech, kteří přiletí do USA. Včetně vás.

Klepněte pro větší obrázek
Jedním z výrobců pokročilých bezpečnostních kamer je třeba německý Bosch. Jeho klienty jsou třeba velké fotbalové stadiony bohatých klubů, nebo letiště – včetně toho pražského. Kamera na snímku snímá obraz jak ve viditelném, tak infračerveném spektru. Automatické sledování osob je samozřejmostí.

Jak už název technologie napovídá, jejím cílem je automatická identifikace osob, které navštěvují USA, což by mělo být ve výsledku mnohem rychlejší než současné způsoby identifikace. Jednoduše řečeno, projdete koridorem, kamera vás vyfotí a DHS si vás prolustruje ve svých cloudových databázích.

USA mají stovky milionů portrétních fotografií 

Rozdíl oproti relativně malým testům v Austrálii, Francii a dalších zemích je zjevný. Tato technologie je plošná a už v ostrém nasazení, pokud jste tedy v posledních letech cestovali do USA, možná jste se stali její součástí, aniž byste to tušili.

Amerika má totiž oproti ostatním jednu výhodu – data. Ohromné množství dat. Každý, kdo kdy cestoval do USA, prošel tradičním stručným pohovorem s úředníkem, který mu odebral otisky prstů a především pořídil fotografii. Bez výjimky.

Klepněte pro větší obrázek
Pohovor s úředníkem při cestě do USA. Na pultu je instalovaný elektronický sken otisku prstů a fotoaparát, který pořídí váš čerstvý portrétní snímek (Foto: cbp.gov)

Pokud USA každý rok letecky navštíví alespoň 50 milionů zahraničních cestujících, za pouhých deset let to dělá už půl miliardy fotografií, a i když odečteme opakované návštěvy, i tak se bude jednat o jednu z největších kvalitních databází unikátních fotografií osob z celého světa.

Něčemu takovému by mohl alespoň teoreticky konkurovat pouze Facebook (2 300 mil. obyv.), technologicky vyspělá Čína (1 403 mil. obyv.) a při propojení všech patřičných registrů ještě Evropská unie (512 mil. obyv.).

Vycvičený automatický kamerový software

V každém případě, přesně tato databáze fotografií osob ze vstupního řízení je i základem systému Biometric Air Exit. Stovky milionů fotografií jsou uložené ve výkonném datacentru, ve kterém je průběžně analyzuje software a vytváří si pixelový model každého z nás.

Pokud do USA cestujete častěji, tím přesnější model se vytváří, neboť vás může systém sledovat v čase a učit se, jak se měníte. S falešným knírkem jej pak už neoblafnete.

Pak už tedy jen stačí namontovat zmíněné kamery, které vás v mžiku identifikují. Systém by měl být plně funkční během následujících čtyř let. V průběhu dosavadního pilotního experimentu nicméně už stačil analyzovat 2 miliony cestujících na 15 tisících letech, mezi kterými odhalil 7 tisíc případů pozdního opuštění země. Systém také automaticky odhalil několik osob, které cestovaly s falešným pasem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Technologii pro automatické sledování osob na záběrech bezpečnostních kamer vyvíjí třeba Nvidia. Díky výkonným procesorům a technikám A.I. umožňuje sledování více osob v reálném čase. Záleží už pouze na odběrateli technologie, na jaké databáze ji napojí.

Biometric Air Exit zatím funguje pouze na letištích, čistě technicky je však možné technologii využít i v dalších situacích při pohybu v USA.

Lidskoprávní organizace proto tento systém začínají pomalu kritizovat a varují právě před jeho propojováním s dalšími federálními databázemi, kamerovými systémy měst aj. a z toho plynoucím rizikem neomezeného automatického sledování osob napříč USA.

Diskuze (61) Další článek: Být první za každou cenu se nevyplácí. Galaxy Fold brzdí po srážce s realitou

Témata článku: Technologie, Budoucnost, USA, Evropa, Bezpečnost, Čína, Facebook, Nvidia, Evropská unie, Kamera, Sledování, Austrálie, Francie, Bosch, Qantas, Kazde, Datacentrum, DHS, Asie, Zítřek, Obyv, Seamless, Databáze, Amerika, Sydney


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 73

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor