Chytrý kartáč na vlasy
Francouzský výrobce Withings se proslavil zejména svou chytrou váhou, kterou už nějaký čas prodává. Teď se dal ale dohromady s výrobcem kadeřnických potřeb Kérastase a dali dohromady chytrý kartáč na vlasy, který má za cíl zjistit poškození vlasů a prostřednictvím aplikace se statistikami vás vést k lepší péči o své vlasy.
Ne nadarmo se tomuto vlasovému kartáči říká "vlasový trenér". Naučí vás správně česat a pečovat o své vlasy
Kartáč je vybaven mikrofonem, který poslouchá zvuk při česání a na základě toho prý dokáže analyzovat, zda vlasy nemáte příliš suché, polámané či roztřepené.
Dále jsou k dispozici čidla tlaku, akcelerace či gyroskop, které sledují plynulost pohybu při česání a z toho získávají další data. Rovněž monitorují styl česání a zpětnou haptickou vazbou umožní uživateli optimalizaci své česací techniky, aby byla šetrnější k vlasům. A nechybí ani čidlo vodivosti, které sleduje, zda jsou vlasy suché či namočené a podle toho přizpůsobuje analytiku.




Uvnitř kartáče jsou čidla tlaku, akcelerometr, gyroskop, ale třeba také mikrofon, který naslouchá klouzání kartáče po vlasech.
Kartáč na vlasy má Wi-Fi a Bluetooth, spolupracuje s chytrou aplikací a při optimalizaci péče o vlasy pracuje i s daty o počasí, jako je vlhkost, teplota, vítr či intenzita UV záření.
Novinka bude k dispozici v půlce roku za cenu nepřesahující 200 dolarů, což by po přepočtu a zdanění mělo být nějakých 6 200 Kč.
Chytrá vycházková hůl
Také vycházková hůl může být chytrá, stačí aby měla mikroprocesor, akcelerometr, gyroskop, GPS a konektivitu v mobilních sítích stejně jako hůl francouzského startupu Nov’in. Ten se dal dohromady výrobcem vycházkových holí Fayet a výsledkem je chytrá hůl s monitoringem pohybu.
Vycházková hůl pro seniory se zabudovanou elektronikou. Hlídá pohyb a umí přivolat pomoc.
Myšlenka je to ale poměrně ušlechtilá. Cílí se především na seniory, kteří jsou na hole odkázáni a berou je všude s sebou. Hůl informace o svém pohybu průběžně odesílá na server, kde lze data monitorovat.



Software se učí uživatelovy zvyklosti a vyhodnotí pak neobvyklé situace, jako je například pád, anebo z dlouhodobějšího hlediska úbytek aktivního pohybu. V případě zaznamenaného pádu pak dokáže hůl přivolat pomoc.
Chytré krmítko pro kočky
Catspad je krmítko pro kočky či malé psy (verze pro větší psy je v plánu). Má oddělený dávkovač pro vodu a suchou granulovanou potravu, je propojené na internet a kontrolovat jej můžete skrze aplikaci v mobilu. Krmítko také dokáže zachytit identifikační čip, který se kočkám dává pod kůži.
Jakkoli to vypadá bláznivě, takové krmítko se ale může hodit, pokud třeba častěji cestujete
Krmítko funguje v automatickém režimu, kdy dávkuje přísun potravy podle daného harmonogramu, a to třeba až 15× denně. Přitom můžete kontrolovat spotřebu a z toho přímo vyplývající příjem potravy vaší kočky. Samozřejmostí jsou analytická data, grafy a například možnost vedení dietního plánu.




Chcete-li podrobně analyzovat svou kočku, tohle potřebujete
Jestli se vám líbí, můžete si krmítko předobjednat v rámci kampaně na Indeogogo. Ceny startují na 179 dolarech a krmítka by měla být dodána do konce roku.
Chytrá ovečka na spaní
Dozer je plyšák pro děti na spaní, zkrátka „hajánek“. Je to ovečka příjemná na omak, která navenek nedává nijak znát, že také ona má uvnitř elektroniku a bezdrátovou konektivitu. Přehrává hudbu a monitoruje (mikrofonem a akcelerometrem) spánek, dokáže prý zlepšit spací návyky dětí.
Ovečka na spaní...
Ovečka se skrze Bluetooth propojí s chytrou aplikací, jak jinak, a následně dokáže analyzovat, při jaké hudbě děti usínají a jak probíhá jejich spánek. Následně pak můžete postupně objevovat optimální usínací hudbu a vylepšovat spací zvyklosti.



...s elektronikou uvnitř
Zatím tuto ovečku nelze koupit, k dispozici bude až na předvánoční trh.
Chytrá postel za čtvrt milionu
Také pro zlepšení spánku dospělých CES 2017 něco přinesl. Chytrou postel Sleep Number 360. Jedná se o „dvouzónové“ letiště pro dvě osoby, přičemž si každá může využívat chytré funkce podle svého. Samozřejmostí je podrobný monitoring spánku a následná analýza v chytré aplikaci, zajímavostí je pak například detekce chrápání nebo nahřívání nohou.
Postel za cenu menšího auta...
Postel během spánku monitoruje zvuky a pohyby spáčů, ale také díky citlivým senzorům jejich srdeční tep a rytmus dýchání. Hodit se může i průběžná kontrola teploty v místnosti. Každé ráno se pak můžete podívat, jak jste spali a pokoušet se (těžko říct jak) vylepšovat své spací skóre.


Samozřejmostí je podrobný monitoring spánku a následná analýza v chytré aplikaci, zajímavostí je pak například detekce chrápání nebo nahřívání nohou.
Pokud postel zjistí, že chrápete, přizvedne vám horní část těla a pokusí se tím změnit polohu při spaní tak, aby se chrápání co nejvíce eliminovalo. A kdo trpí na studené nohy, tomu je postel zahřeje. Samozřejmostí jsou prvotřídní materiály a komfortní matrace.
Postel bude k dispozici v průběhu tohoto roku a stát bude v přepočtu čtvrt milionu korun…
Chytré recyklovátko
Podle letošního CES se zdá, že startupovou velmocí je Francie. Také Uzer je totiž francouzský startup a dává si za cíl lidi motivovat k recyklaci odpadů. Sloužit k tomu má udělátko zvané Eugéne. Je to věc, kterou byste si měli dát nad odpadkový koš a než do něj něco hodíte, necháte to Eugénem zkontrolovat.

V zásadě je to jen obyčejná čtečka čárových kódů. Naskenujete kód výrobku a následně vám zařízení na displeji ukáže, z jakých materiálů je obal produktu vyroben a jak byste je měli správně rozdělit do tříděného odpadu. Není to tedy univerzální kamera s rozpoznáváním objektů, které byste ukázali slupku od banánu a ona vám poradila, že ji máte hodit na kompost.




I přes svou trivialitu je však Eugéne docela chytrý. Samozřejmě je propojen skrze aplikaci s vaším chytrým mobilním telefonem a poskytne vám statistiky, kolik toho vyhazujete, respektive spotřebujete. K motivaci slouží grafy vyjadřující, jak využíváte recyklovatelné výrobky a jak tím šetříte planetu.
Aby Eugéne v principu vůbec mohl fungovat, má za zády systém s obrovskou databází výrobků, zatím orientovanou na francouzský a americký trh. Kromě toho aplikace umožní vytvářet nákupní seznamy anebo výrobky rovnou objednávat v podporovaných obchodech. V USA například Wallmartu.
Od dubna bude k předobjednání, dodávky začnou v červnu. Cena: 79 eur.
Chytrý budík pro děti
Už jsme tu měli spací ovečku pro malé děti, pro ty o něco větší je tu chytrý budík Remi. Sleduje světlo, teplotu a hluk, na základě čehož vám pak poskytne grafy o průběhu noci. Kromě toho poslouží i jako Bluetooth reproduktor a vysílačka (chůvička).

Budík se ovládá skrze mobilní aplikaci, ve které můžete nastavit, kdy se má spouštět která hudba či pohádka. Ideou tvůrců (z Francie, jak jinak…) je, že se dítko ráno probudí při nějaké písničce, ale se stanoveným odstupem mu začne hrát například něco rychlejšího, co má motivovat k odchodu do koupelny a čistění zubů. K příjemnému pocitu pak mají pomoci nastavitelné obličeje…


Chytrý lustr se směrováním světla
A nakonec jeden zástupce chytrého osvětlení. To už nepřekvapí, nicméně to nebrání startupistům (tentokrát z Rakouska), aby i v tomto směru vymysleli ještě něco nového. Tohle svítilo vyjde na 500 eur (cca 13,5 tisíce korun) a je to designový lustr s možností směrování světla.

Dolu světlo svítí prostřednictvím 312 vysoce svítivých diod s optickým rozložením do celého prostoru a možností nastavení teploty bílé barvy. Na displeji mobilu pak v aplikaci jen máchnete prstem tam, kde chcete mít největší intenzitu světla a svítidlo ho tam nasměruje. Výkon přitom stačí pro optimální osvícení pokoje s rozlohou třiceti čtverečních metrů.




Kromě toho svítí svítidlo i nahoru, a to ambientním světlem. U něj lze nastavit už naprosto libovolnou barvu pro dokreslení atmosféry. Pokud vás lampa zaujala, můžete si ji objednat na Indiegogu.