Svět podle Apple: Windows Vista propaguje notebook Apple

Praktické zkušenosti s VMWare Fusion Beta 2 * Skryté novinky v novince * Rychlá Wi-Fi i pro starší modely * Připravuje se Appleforum * Windows Vista propaguje notebook Apple * Programy pro tento týden

Praktické zkušenosti s VMWare Fusion Beta 2

Nejnovější betaverze virtualizačního nástroje VMWare Fusion nabízí mnoho novinek, především však přichází s 3D podporou na úrovni DirectX 8.1. Vyzkoušel jsem Windows XP SP2 v takto emulovaném prostředí včetně testů v programu 3DMark 2001.

Je skvělé, jak to všechno funguje. Občas sice virtuální počítač zamrzne (to v případě, že spustíte hru nebo aplikaci využívající DirectX 9), ale stále se jedná o veřejně dostupnou betaverzi. Jestli půjde vývoj i nadále, pak skutečně nebude Bootcamp a samostatný oddíl potřebný. Pokud jde o srovnání rychlost Parallels Desktop vs. VMWare Fusion: Nemohu si pomoct, ale subjektivně mi Windows XP pod VMWare přijdou svižnější, mají rychlejší reakce na nejrůznější akce.

Vše si můžete prohlédnout na screencastu. Rychlost zobrazení na screencastu je hodně degradována programem pro zachytávání videa, bez něj je rychlost přibližně třikrát vyšší než můžete vidět na videu. Při porovnání je rychlost v 3DMarku 2001 pod VMWare přibližně o deset procent nižší, než při spuštění přes Bootcamp.

Klepněte pro větší obrázek

Skryté novinky v novince

V pondělí spatřily světlo světa nové verze dvou důležitých aplikací: Quicktime a iTunes 7.1. Zatímco v případě Quicktime jde spíše o bezpečnostní upgrade, multimediální manažer iTunes přináší novinek hned několik. Pokud stejně jako já milujete animovaný náhled CoverFlow, zajásáte nadšením: CoverFlow nyní lze zobrazit na celé ploše obrazovky. Nyní již schází pouze přidat CoverFlow také do iPodu a bude svět naprosto dokonalý.

V nastavení přibyla také podpora Apple TV, iTunes nyní dokáže prohledávat okolní síť a následně komunikovat s tímto digitálním set-top-boxem (který mimochodem stále není na trhu). Drobných změn se dočkaly také další položky nastavení, ve většině případů však jde o drobné přesuny jednotlivých položek na ergonomičtější místa. Do Rodičovské kontroly přibyla také nová možnost omezit dostupný obsah podle regionu.

Ostatně, přehled všech novinek včetně ilustračních screenshotů můžete najít na stránkách iLounge. A abych nezapomněl: iTunes 7.1 umí korektně pracovat s iPody v nových Windows Vista.

Rychlá Wi-Fi i pro starší modely

Většina nových a všechny aktuální modely Maců již jsou vybaveny bezdrátovou kartou podporující nový Wi-Fi standard IEEE 802.11n. Starší modely, mezi které patří první MacBooky a iMacy však nemají podporovanou síťovou kartu. Řešením je tedy rozšiřující kit společnosti QuickerTek, který jim tuto podporu přidá. Cena kitu je 149 amerických dolarů a vyžaduje Mac OS X ve verzi 10.4.8.

Připravuje se Appleforum

Appleforum je první komunitní Apple akcí u nás, která nabízí možnost v praxi vyzkoušet nejnovější řešení nejen přímo od Applu, a zároveň poskytuje prostor pro otevřenou, věcnou a přímočarou diskuzi o všem, co zajímá uživatele a fandy značky Apple. Organizační záštitu akce přijal server MujMAC.cz, který je garantem nejen odbornosti diskuzních panelů, ale i doprovodného programu.

Akcí, které by nabízely kvalitní informace pro Apple komunitu, je v České republice po hříchu málo. Proto pod heslem „Apple uživatelé sobě“ vám nabízíme možnost se aktivně zapojit a ovlivnit průběh Applefora. Svými otázkami můžete ovlivnit diskuzi, v soutěžích můžete prokázat svou příslušnost ke značce Apple a v neposlední řadě můžete v Apple muzeu vystavit svého oldschool Maca. Podrobnější informace najdete na stránkách Appleforum 2007.

Windows Vista propaguje notebook Apple

A závěrem dnešních novinek si dáme jednu zajímavou fotku. Takhle to dopadá, když reklamní grafici tvořící plakáty nerozumí počítačům. Jak jinak lze vysvětlit, že plakát propagující Windows Vista okupuje notebook od Apple? Je to pěkné - vždyť podle viditelných portů se dokonce jedná o některý z iBooků s PowerPC procesorem, na kterém vista rozhodně nepůjde.

Klepněte pro větší obrázek

Programy pro tento týden

Maintenance (zdarma)

Maintenance je další z mnoha aplikací, které se dávkovým spouštěním starají o zdraví vašeho operačního systému. Aktuální verze podporuje jak Intel, tak i PowerPC počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Sheet Speed (zdarma)

Rozšíření systémových preferencí s názvem Sheet Speed vám umožní nastavit rychlost animace při vykreslování dialogových oken. Pokud nastavíte posuvník na minimum, animace zcela eliminujete, naopak nastavení na maximum vám přinese opravdu pomalu se zobrazující dialogy.

Klepněte pro větší obrázek

iFeedPod (zdarma)

Tato aplikace je užitečná pro všechny majitele iPodů, dokáže totiž odebírat zprávy z RSS kanálů, konvertuje je a ukládá do iPodu.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (35) Další článek: Novell uvolnil Open XML překladač pro OpenOffice

Témata článku: Notebooky, Apple, Windows, Windows Vista, První Macbook, Apple iPod, Fusion, Nejnovější model, Svět, Speed, Nová akce, APP, Dostupný obsah, Maintenance, Nejnovější betaverze, Nejrůznější kanály, Nová wi-fi, Notebooky v akci, Emulovaná aplikace, Okolní svět, Nejnovější beta, Viditelné světlo, QuickTime

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů