Svět podle Apple: Windows a Mac OS X bok po boku, máme video z reálného provozu

Tento týden ve světe počítačů Apple: Windows téměř nativně * Dočkáme se ultratenkého notebooku * Známe detaily o Adobe CS3 * Podíl Safari stoupá * Softwarové novinky pro tento týden

Windows téměř nativně

Zřejmě nejvýznamnější událostí uplynulého týdne bylo uvolnění nové betaverze virtualizačního nástroje Parallels Desktop for Mac. Počítače Apple s přechodem na novou platformu procesorů Intel nabídla zajímavou myšlenku schopnosti společného běhu více operačních systémů současně na jediném počítači. Parallels Desktop je virtualizační aplikace, která tuto myšlenku převedla v realitu.

Možnosti virtualizace jsou v současné verzi velmi pokročilé, nejzajímavější novinkou obsaženou v poslední verzi je schopnost spouště aplikace ze systému Windows transparentně v prostředí systému Mac OS X – okna aplikací z obou operačních systémů se vzájemně překrývají, lze mezi nimi snadno kopírovat texty nebo obrázky, problémem není ani přetahování souborů mezi souborovými správci obou systémů. Ostatně: připravili jsme pro vás bezmála sedmiminutové video zahrnující přehled množností konfigurace, start a používání Windows XP včetně transparentnosti aplikací, nastartujeme také Linux:


klikněte pro přehrávání

Další novinkou, kterou přivítají především uživatelé základní modelů vybavených malým pevným diskem, je schopnost Parallels Desktop startovat Windows XP nainstalované v oddílu vytvořeném systémovou aplikací BootCamp. Vše je elegantně řešenou cestou různých konfigurací – při startu Windows XP máte možnost zvolit, z jakého prostředí je startujete, zda z Parallels nebo přes BootCamp. Jedinou podmínkou je skutečnost, že Windows musí být nainstalovány na oddíl zformátovaný jako NTFS. Je to logické, protože nástroje Parallels zamykají před startem soubory systému tak, aby nedošlo k poškození konfigurace vytvořené pro BootCamp a tato ochrana není na zastaralém systému FAT32 možná. Ostatně provozovat Windows XP na tomto filesystému je nerozum.

Velmi mně potěšila také rychlost, která dosahuje téměř stejných hodnot, jako operační systém ve výhradním režimu. Na zvýšení rychlosti má příznivý vliv také běh systému ze samostatného oddílu, který je o poznání rychlejší než přístup k virtuálnímu disku. K dokonalé použitelnost tak schází pouze chybějící podpora akcelerace DirectX.

Nový Parallels, přestože se jedná o betaverzi, jistě přidává potencionálním konkurentům vrásky na tváři: konkurenční VMWare doposud svůj virtualizační nástroj běžně dostupný nemá a Apple na základě nové verze Parallels prohlásil, že se nebude pokoušet o vývoj virtualizačního prostředí a do budoucna bude pokračovat pouze ve vývoji samostatného nástroje BootCamp.

Bude ultratenký notebook?

Čím více se blíží tradiční lednové uvádění nových produktů, tím více se množí nejrůznější spekulace. V minulém týdnu jsme hovořili o informacích o možná připravovaném mobilním telefonu iPhone, tento týden pak byl ve znamení konspirací o možném ultramalém a ultratenkém notebooku. Je pravda, že Apple měl téměř vždy v nabídce 12“ modely přenosných počítačů a tyto kousky byly přechodem na Intel nepřevedeny na novou platformu. Tento krok by se jevil jako logický a velikost 12“ je pro přenosný notebook ideální, osobně již velikost třináctipalcového MacBooku považuji na hraniční pro pohodlné každodenní nošení.

Otázkou zůstává (pokud tedy budou tyto dohady pravdivé), jakým směrem se Apple s tímto modelem vydá a jestli jej bude pozicovat jako exkluzivní zařízení za odpovídající cenu, nebo zda jako dříve bude držet nízkou cenu a cenové rozdíly mezi jednotlivými modely se budou lišit podle jejich velikostí.

Známe detaily o Adobe Creative Suite CS3

Nově připravovaný a především majiteli nových Maců očekávaný Creative Suite CS3 má být k dispozici počátkem druhého čtvrtletí příštího roku. Již nyní se však objevují informaci o jeho důležitých vlastnostech: nová verze již bude Universal Binary, tudíž bude běžet nativně i na Intelových procesorů a nechá tak také grafikům pocítit výhody přechodu na novou procesorovou platformu.

Rozhraní má být upraveno a má se podobat prostředí známému z Adobe After Effects sedmé verze, což přinese na jedné straně bohatší možnosti konfigurace, na straně druhé zvýšení nároků na hardware, které pocítí především uživatelé se starými stroji s G4 procesory. Více o novinkách se v češtině dočtete na Malých novinkách.

Podíl Safari mezi prohlížeči stoupá, mohlo by být lépe

Společně s Mac OS X dodávaný webový prohlížeč Safari dosáhnul podle posledních měření rozšíření na 4,03 procenta mezi webovými prohlížeči, což je meziroční nárůst přibližně o padesát procent. Na platformě Mac však daleko více stoupá podíl Firefoxu, který tak ukusuje podíl vestavěnému Safari. Je to logické – spousta nových uživatelů jsou zvyklí na Firefox ze svých předchozích platforem, takže jej vyhledávají i na nově zakoupených Macích, i když Safari nebo Camino představují daleko lepší volbu. Bude zajímavé sledovat, zda tito uživatelé časem Firefox opustí nebo zda u něj zůstanou. Pokud tedy stejně jako já nepoužívají Operu, od které se zrkátka ke konkurenci přejít nedá – není kam.


Softwarové novinky pro tento týden

Geotagger (zdarma)

Chcete přiřadit své fotografie místům v Google Earth? Pak stačí pouze otočit globem na pořadované místo, přetáhnout fotografie na ikonu Geotaggeru a ten se postará o vše ostatní. Kromě toho dokáže také exportovat fotografie do nejznámějších webových galerií.

Klepněte pro větší obrázek


The Battle for Wesnoth (zdarma)

Povedená tahová strategie s líbivou grafikou, bohatými možnostmi nastavení a síťové hry s protihráči prostřednictvím internetu. Pokud máte rádi tento typ her, určitě vás dokáže zaujmout na dlouhou dobu.

Klepněte pro větší obrázek


Photopolis (zdarma)

Vytvořte ze svých fotek mrakodrapy a vydlážděte s nimi chodníky! Samozřejmě že pouze virtuálně za pomoci aplikace Photopolis. Můžete vytvářet několik samostatných měst, která pak můžete prolétávat v 3D prostoru.

Klepněte pro větší obrázek


Visage Login (29,95 dolarů)

Pokud se vám již nelíbí systémová přihlašovací obrazovka s modrou tapetou, změňte ji za pomoci aplikace Visage Login. Upraven může být také text v uvítací obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (44) Další článek: Další elegantní bezdrátový USB hub na trhu

Témata článku: Video, Apple, Windows, macOS, Bok, Mako, Přihlašovací obrazovka, After Effects, Mac, Exkluzivní aplikace, Mac OS, Tradiční led, Pravdivá informace, Windows a Mac OS, Battle, Adobe After Effects, Provoz, Window, Starý stroj, Poslední betaverze, Příznivý vliv, Login, APP, OS X, Bo Ma


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky