Svět podle Apple: Windows a Mac OS X bok po boku, máme video z reálného provozu

Tento týden ve světe počítačů Apple: Windows téměř nativně * Dočkáme se ultratenkého notebooku * Známe detaily o Adobe CS3 * Podíl Safari stoupá * Softwarové novinky pro tento týden

Windows téměř nativně

Zřejmě nejvýznamnější událostí uplynulého týdne bylo uvolnění nové betaverze virtualizačního nástroje Parallels Desktop for Mac. Počítače Apple s přechodem na novou platformu procesorů Intel nabídla zajímavou myšlenku schopnosti společného běhu více operačních systémů současně na jediném počítači. Parallels Desktop je virtualizační aplikace, která tuto myšlenku převedla v realitu.

Možnosti virtualizace jsou v současné verzi velmi pokročilé, nejzajímavější novinkou obsaženou v poslední verzi je schopnost spouště aplikace ze systému Windows transparentně v prostředí systému Mac OS X – okna aplikací z obou operačních systémů se vzájemně překrývají, lze mezi nimi snadno kopírovat texty nebo obrázky, problémem není ani přetahování souborů mezi souborovými správci obou systémů. Ostatně: připravili jsme pro vás bezmála sedmiminutové video zahrnující přehled množností konfigurace, start a používání Windows XP včetně transparentnosti aplikací, nastartujeme také Linux:


klikněte pro přehrávání

Další novinkou, kterou přivítají především uživatelé základní modelů vybavených malým pevným diskem, je schopnost Parallels Desktop startovat Windows XP nainstalované v oddílu vytvořeném systémovou aplikací BootCamp. Vše je elegantně řešenou cestou různých konfigurací – při startu Windows XP máte možnost zvolit, z jakého prostředí je startujete, zda z Parallels nebo přes BootCamp. Jedinou podmínkou je skutečnost, že Windows musí být nainstalovány na oddíl zformátovaný jako NTFS. Je to logické, protože nástroje Parallels zamykají před startem soubory systému tak, aby nedošlo k poškození konfigurace vytvořené pro BootCamp a tato ochrana není na zastaralém systému FAT32 možná. Ostatně provozovat Windows XP na tomto filesystému je nerozum.

Velmi mně potěšila také rychlost, která dosahuje téměř stejných hodnot, jako operační systém ve výhradním režimu. Na zvýšení rychlosti má příznivý vliv také běh systému ze samostatného oddílu, který je o poznání rychlejší než přístup k virtuálnímu disku. K dokonalé použitelnost tak schází pouze chybějící podpora akcelerace DirectX.

Nový Parallels, přestože se jedná o betaverzi, jistě přidává potencionálním konkurentům vrásky na tváři: konkurenční VMWare doposud svůj virtualizační nástroj běžně dostupný nemá a Apple na základě nové verze Parallels prohlásil, že se nebude pokoušet o vývoj virtualizačního prostředí a do budoucna bude pokračovat pouze ve vývoji samostatného nástroje BootCamp.

Bude ultratenký notebook?

Čím více se blíží tradiční lednové uvádění nových produktů, tím více se množí nejrůznější spekulace. V minulém týdnu jsme hovořili o informacích o možná připravovaném mobilním telefonu iPhone, tento týden pak byl ve znamení konspirací o možném ultramalém a ultratenkém notebooku. Je pravda, že Apple měl téměř vždy v nabídce 12“ modely přenosných počítačů a tyto kousky byly přechodem na Intel nepřevedeny na novou platformu. Tento krok by se jevil jako logický a velikost 12“ je pro přenosný notebook ideální, osobně již velikost třináctipalcového MacBooku považuji na hraniční pro pohodlné každodenní nošení.

Otázkou zůstává (pokud tedy budou tyto dohady pravdivé), jakým směrem se Apple s tímto modelem vydá a jestli jej bude pozicovat jako exkluzivní zařízení za odpovídající cenu, nebo zda jako dříve bude držet nízkou cenu a cenové rozdíly mezi jednotlivými modely se budou lišit podle jejich velikostí.

Známe detaily o Adobe Creative Suite CS3

Nově připravovaný a především majiteli nových Maců očekávaný Creative Suite CS3 má být k dispozici počátkem druhého čtvrtletí příštího roku. Již nyní se však objevují informaci o jeho důležitých vlastnostech: nová verze již bude Universal Binary, tudíž bude běžet nativně i na Intelových procesorů a nechá tak také grafikům pocítit výhody přechodu na novou procesorovou platformu.

Rozhraní má být upraveno a má se podobat prostředí známému z Adobe After Effects sedmé verze, což přinese na jedné straně bohatší možnosti konfigurace, na straně druhé zvýšení nároků na hardware, které pocítí především uživatelé se starými stroji s G4 procesory. Více o novinkách se v češtině dočtete na Malých novinkách.

Podíl Safari mezi prohlížeči stoupá, mohlo by být lépe

Společně s Mac OS X dodávaný webový prohlížeč Safari dosáhnul podle posledních měření rozšíření na 4,03 procenta mezi webovými prohlížeči, což je meziroční nárůst přibližně o padesát procent. Na platformě Mac však daleko více stoupá podíl Firefoxu, který tak ukusuje podíl vestavěnému Safari. Je to logické – spousta nových uživatelů jsou zvyklí na Firefox ze svých předchozích platforem, takže jej vyhledávají i na nově zakoupených Macích, i když Safari nebo Camino představují daleko lepší volbu. Bude zajímavé sledovat, zda tito uživatelé časem Firefox opustí nebo zda u něj zůstanou. Pokud tedy stejně jako já nepoužívají Operu, od které se zrkátka ke konkurenci přejít nedá – není kam.


Softwarové novinky pro tento týden

Geotagger (zdarma)

Chcete přiřadit své fotografie místům v Google Earth? Pak stačí pouze otočit globem na pořadované místo, přetáhnout fotografie na ikonu Geotaggeru a ten se postará o vše ostatní. Kromě toho dokáže také exportovat fotografie do nejznámějších webových galerií.

Klepněte pro větší obrázek


The Battle for Wesnoth (zdarma)

Povedená tahová strategie s líbivou grafikou, bohatými možnostmi nastavení a síťové hry s protihráči prostřednictvím internetu. Pokud máte rádi tento typ her, určitě vás dokáže zaujmout na dlouhou dobu.

Klepněte pro větší obrázek


Photopolis (zdarma)

Vytvořte ze svých fotek mrakodrapy a vydlážděte s nimi chodníky! Samozřejmě že pouze virtuálně za pomoci aplikace Photopolis. Můžete vytvářet několik samostatných měst, která pak můžete prolétávat v 3D prostoru.

Klepněte pro větší obrázek


Visage Login (29,95 dolarů)

Pokud se vám již nelíbí systémová přihlašovací obrazovka s modrou tapetou, změňte ji za pomoci aplikace Visage Login. Upraven může být také text v uvítací obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (44) Další článek: Další elegantní bezdrátový USB hub na trhu

Témata článku: Video, Apple, Windows, macOS, Tradiční led, Příznivý vliv, Malý podíl, Nejrůznější spekulace, Exkluzivní aplikace, Fotografie míst, Bo Ma, Svět, Starý stroj, Mac, Google Toolbar, Adobe After Effects, Windows a Mac OS, Vid, Provoz, Window, Pravdivá informace, Mac OS, APP, Mac OS X, Přihlašovací obrazovka


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 57

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11