Svět podle Apple: všechny dostupné novinky k Apple TV

Tento týden ze světa počítačů Apple: všechny dostupné novinky k Apple TV * NeoOffice rozumí formátu Office 2007 * Šesté výročí OS X * Databáze kradených počítačů * Software pro tento týden
Svět podle Apple: všechny dostupné novinky k Apple TV

Apple TV a vše kolem ní

Bylo by pokrytecké nepřiznat si, že uplynulý týden patřil téměř bezezbytku Apple TV. Tento set-top-box se totiž právě před týdnem začal distribuovat prvním zájemcům, z nichž velká část zaútočila na tuto horkou novinkou šroubováky. A brzy se začaly objevovat první návody na vylepšení tohoto přístroje. Jsou již teď známé postupy, jak přinutit Apple TV přehrávat videosekvence v XviD formátu nebo jak vyměnit vestavěný čtyřicetigigabajtový pevný disk za větší. Na mnoha a mnoha fotografiích máte možnosti si prohlédnout rozbalení prodejní krabice s Apple TV, abyste se v zápětí mohli vrhnout kuchat její střeva. Prohlédnout si můžete také fotografie vstupně / výstupních rozhraní a určitě nezmeškejte videorecenzi uživatelského rozhraní (http://www.engadget.com/2007/03/23/video-apple-tv-menu-and-interface-walkthrough/). A aby toho nebylo málo, můžete si na závěr pročíst srovnání Apple TV se zřejmě největším konkurentem, přístrojem TiVo. Při rozebírání se například přišlo na to, že grafický čip není integrovaný od Intelu, ale od nVidie.

Po prvotním nadšení z hardwaru přišel na řadu software. Dnes již víme, že Apple TV používá upravenou (především odlehčenou) verzi Mac OS X 10.4.7 a umíme do ní již doinstalovat Firefox, iTunes, SSH server, vzdálenou plochu i webový server Apache. Nyní se pracuje na možnosti nabootovat na Apple TV plnou verzi Mac OS X a dost možná byla v době, kdy čtete tyto řádky tato snaha již úspěšná. Pokud se tak stane, pak může být Apple TV pro mnoho uživatelů zajímavá jako mini Mac mini (někteří uživatelé na fórech však hlasují spíše pro název Mac nano). Rychlost procesoru pro běžnou desktopovou práci bez problémů dostačuje, problematických bude jen 256 megabajtů operační paměti. Nyní již musí být všem jasné, proč inženýři v Applu zvolili pevné připájení paměťových čipů přímo na základní desku a ne do běžných slotů.

Klepněte pro větší obrázek

A jako perličku na závěr přidám čerstvou novinku: Apple TV, která nabootovala z externího pevného disku připojeného přes USB rozhraní. A pak že bude sloužit pouze servisním účelům….

NeoOffice umí nový formát Microsoft Office 2007

Včera byl ukončen Early Access Program a nová verze kancelářského balíku NeoOffice 2.1 je volně dostupná ke stažení. Mezi největší novinky patří především plná podpora pro dokumenty ve formátu OpenXML, které používá Microsoft u svého nového kancelářského balíku Office 2007; některé uživatele zřejmě potěší také, byť částečná, podpora maker vytvořených v jazyce VBA (Visual Basic for Applications). Mezi další novinky patří především přepsané uživatelské rozhraní s novými ikonami, projekt nyní vychází ze zdrojových kódů aktuálních OpenOffice.org. V době, kdy připravuji tento článek je domovská stránka projektu beznadějně přetížená, tudíž jsem nemohl vyzkoušet novinku v ostrém provozu.

Klepněte pro větší obrázek

Databáze ukradených počítačů Apple

Na webu společnosti MacServis můžete nalézt databázi ukradených Maců - pokud dojde k odcizení počítače, napište autorům email a zrovna tak pokud budete kupovat počítač z druhé ruky, zkuste nejdříve ověřit, zda není na této černé listině.

Mac OS X oslavil šesté narozeniny

Může tomu být těžké uvěřit, ale je to pravda - operační systém Mac OS X oslavil čtyřiadvacátého března své šesté narozeniny. Za tu dobu jsme se dočkali celkem pěti různých verzí (Cheetah, Puma, Jaguar, Panther a Tiger), přičemž skutečně použitelný pro práci začal být systém teprve s příchodem OS X 10.2 Jaguar. A ačkoli se to nezdá, aktuální verzi OS X 10.4 používáme již dva roky - začala se totiž prodávat 29. dubna roku 2005. Uvedení nové verze OS X 10.5 se očekává začátkem léta letošního roku. Ovšem podle recenzenta Jacqui Chenga (ArsTechnica) je aktuální betaverze nového systému těžký nedodělek a stěží jej lze nazvat betaverzí.

Software pro tento týden

Dockyard (zdarma)

Díky této aplikaci můžete mít definováno několik systémových doků, mezi kterými můžete snadno přepínat. Můžete třeba mít jeden dock pro práci, jiný pro prohlížení webových stránek a jiný pro střih domácího videa.

Klepněte pro větší obrázek

ForkLift (zdarma)

Především novým uživatelům Maca může chybět dvoupanelový manažer ve stylu Total Commanderu. Pokud tyto zvrhlé choutky máte také, vyzkoušejte manažer ForkLift - je zdarma a má dva vertikálně rozdělné panely.

Klepněte pro větší obrázek

 

Témata článku: Software, Apple, Apple Mac, Apple TV, Dock, Cheetah, Jaguar, Mac Mini, Movie Maker, Panther, Puma, Běžný střih, Domácí střih, Odlehčená verze, Aktuální verze, Střevo, Servisní návod

10 komentářů

Nejnovější komentáře

 • maslo, maslo 28. 3. 2007 10:53:22
  Pane Kromanonce,
  rad bych videl, jak byste na ten "vtip" reagoval vy,...
 • Gadgets, Gadgets 28. 3. 2007 10:05:46
  Hm, asi máš pravdu. Nějak jsem to předpokládal automaticky, že pokud je...
 • MaLer, MaLer 28. 3. 2007 9:50:33
  " Při rozebírání se například přišlo na to, že grafický čip není...
Určitě si přečtěte

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Čína dělá pokroky s bojovými inteligencemi hejna

Čína dělá pokroky s bojovými inteligencemi hejna

** Inteligence hejna je druh AI, která je založená na chování hejna jednoduchých autonomních systémů ** Inženýři se inspirovali v přírodě, kde jsou podobná hejna často k vidění ** V Číně rozeznali velký potenciál, jaký mají pro bojové operace hejna malých dronů

14.  7.  2017 | Stanislav Mihulka | 11

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

** Být první ještě neznamená být úspěšný ** Někdy je vynález tak geniální, že doba pro něj musí teprve dozrát ** Podívejte se na pět typických ukázek ze světa technologií

13.  7.  2017 | Jakub Michlovský | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?