Svět podle Apple: Safari i pro Windows

WWDC 2007 v plném proudu • Safari i pro Windows • Možnosti vývoje pro iPhone • Deset kostí Leoparda
Svět podle Apple: Safari i pro Windows
Kapitoly článku

WWDC 2007 v plném proudu

Události celého tohoto týdne jsou ovlivněny vývojářskou konferencí WWDC, která se koná od pondělí do pátku v kalifornském San Francisku. A jako každoročně byla tato konference uvedena Stevem Jobsem. Ten ve své hodinové keynote představil základní vlastnosti připravované verze operačního systému Mac OS X, oznámil příklon herních vývojářů k Apple platformě, mírně upřesnil některé možnosti vývoje aplikací pro iPhone a oznámil dostupnost bety nové verze webového prohlížeče Safari 3 jak pro Mac OS X, tak i pro systémy Windows.

Trochu netradičně si pojďme shrnout tuto keynote hned úvodem, ještě před podrobnějším popisem představených novinek. Pro většinu uživatelů včetně přítomných vývojářů bylo zahájení letošního WWDC jednoznačným zklamáním. Až na pár drobností (s výjimkou logicky očekávaného Safari pro Windows) jsme neviděli žádnou z opravdových novinek; Představení desíti funkcí nové verze operačního systému bylo v podstatě pouze zopakováním půl roku starého uvedení tohoto systému, informace o možnostech vývoje pro iPhone bylo také jen upřesněním informacím, o kterých Jobs hovořil v rozhovorech již před týdnem. Novinky, na které se čekalo - skutečné potvrzení podpory nového souborového systému, vylepšení správy paměti a dalších systémových funkcí, které Mac OS X potřebuje, nám bylo upřeno. Ovšem staré známé věci, jako například podporu 64bitů nebo Time Machine, naservírovány byly.

Ano, je pravda že letní WWDC je softwarová konference především pro vývojáře softwaru, a tudíž se nedalo očekávat uvedení jakýchkoli významných hardwarových novinek (navíc, když před týdnem proběhl tichý upgrade řady přenosných počítačů MacBook Pro na novou procesorovou platformu Intel Santa Rosa). Ale i softwarových novinek mohlo být víc: Vždyť nových funkcí v Leopardu mají být na tři stovky, aplikace z balíku iLife by si také zasloužily vylepšenou verzi a zdokonalené provázání. A stejná očekávání zřejmě měli i akcionáři - pád ceny akcií Applu o šest dolarů za jeden den je významným ukazatelem.

Safari i pro Windows

Představení nové verze Safari ve veřejné betaverzi patří mezi nejzajímavější novinky tohoto týdne. Mnoho komentátorů však pod vlivem nadšení z uvedení Windows verze zapomíná na fakt, že zmíněná betaverze je k dispozici pro oba hlavní operační systémy, tady pro Mac OS X i Windows a nejde o Windows verzi současného Safari. Jedné se o betaverzi plánované třetí verze a do oběhu byla dána ze dvou důvodů: Aby umožnila vychytání chyb veřejným betatestem a také jako gesto vývojářům aplikací pro iPhone, že vývoj i testování mohou provádět také na platformě Windows.

Jaké tedy nové Safari je? Inu, jedná se o poctivou betaverzi se spoustou chyb. Vyzkoušel jsem obě systémové verze na několika počítačích a mohu tedy objektivně prohlásit, že vykreslovací jádro doznalo ve srovnání se současnou verzí mnoha změn, velká část objektů na webových stránkách je vykreslována odlišně. A stejně tak velké množství objektů je vykreslováno chybně a tento problém je ve většině případů vlastní oběma verzím. Windows verze Safari však má několik chyb navíc, které spočívají v problémech se zobrazováním složitých CSS stylů především na lokalizovaných stránkách. Také použití některých prvků uživatelského rozhraní působí pád Windows verze a zaznamenaný problém se spouštěním na lokalizovaných operačních systémem je pochopitelný, potýká se s ním pravidelně velké množství aplikací nejrůznějších výrobců určených primárně pro US trhy.

Je to způsobeno tím, že Safari pro rendering fontů používá vlastní rutiny s vlastní možností nastavení. Proto fonty vypadají jako na Mac OS X a do prostředí Windows příliš nezapadají. Jakkoli se však tato vlastnost může jevit jako krátkozraká (až příliš často jsme mohli dnes číst názory o zbytečném lpění na Mac přístupu), opak je pravdou: Safari je v současnosti primárně určen jako vývojové prostředí pro iPhone aplikace a z tohoto důvodů je potřeba vykreslovat fonty, grafiku i ostatní prvky stejně, jako se budou později zobrazovat na cílové platformě.

Podtrženo sečteno, Safari není a nějakou dobu ještě nebude Win prohlížečem určeným pro běžné každodenní použití. Až se tak stane, připravíme větší srovnávací test s ostatními Win prohlížeči, nyní bychom nemohli takový test považovat za objektivní. Pokud tedy rádi testujete nové možnosti, můžete si Safari zdarma stáhnout nebo si prohlédnout Safari v akci včetně několika pěkných pádů na screencastu. A pokud při testování Safari narazíte na problémy, nezapomeňte prostřednictvím vestavěné funkce reportovat objevené problémy zpět vývojářům.

Možnosti vývoje pro iPhone

Pro Apple iPhone bude možné vyvíjet uživatelské aplikace, ovšem za doposud nepříliš běžných podmínek. Vývojáři nedostanou možnosti instalovat binární aplikace přímo do telefonu, ale budou muset své aplikace postavit na bázi webových technologií souhrnně označovaných jako Web 2.0 a technologii AJAX. Jednotlivé aplikace tak poběží v samostatně odděleném prostoru (tzv. sandboxu) prohlížeče Safari, i přesto však budou mít prostřednictvím pro vývojáře dostupného API přístup ke všem potřebným funkcím telefonu a jeho operačnímu systému.

Tento přístup by měl mít hned několik výhod: Vývoj aplikací může být pro mnoho uživatelů a vývojářů snadnější (přece jenom je jednodušší psát webové aplikace než binární kód) a přístupnější (díky dostupnosti Safari i pro Windows) a i špatně napsaná aplikace neohrozí rychlost, stabilitu ani bezpečnost samotného telefonu. Nevýhodou pak bude skutečnost, že se nedočkáme svých oblíbených aplikací: Nebude žádná Opera for iPhone nebo Thunderbird iPhone Edition.

Témata článku: Apple, Windows, Safari, iPhone 4, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Leopard, Widget, Camp, Finder, Boot, Nový systém, Cover, Dock

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Láďa 14. 6. 2007 0:43:22
    Díky za podnětnou reakci, obzvláště rádoby nad věcí blábol "preji Vam...
  • Worm 13. 6. 2007 18:26:46
    Ja netvrdim, ze ostatni vyrobky se nevyrabeji v Cine. Ale o tom za jakych...
  • Jozo Remen 13. 6. 2007 17:34:44
    tak caste pady na 99 % znamenaju vadny HW (RAM, nieco s doskou, totalne...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 27

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky