Svět podle Apple: Přidejte druhý disk do MacBooku

Tento týden ze světa počítačů Apple: Přístupový bod sítě Fon * Automatické síťové zálohování * Oprava problémů s akumulátory * Přidejte druhý disk do MacBooku * Gmail účet jako aplikace * Softwarové novinky pro tento týden
Svět podle Apple: Přidejte druhý disk do MacBooku

Udělejte z počítače veřejný přístupový bod

Přístupový bod komunitní sítě Fon můžete prostřednictvím aplikace Fonspot vytvořit i ze svého počítače se systémem Mac OS X (k dispozici je ale také i Linuxová verze). Aplikace přetvoří Airport kartu ve vašem počítači na softwarový přístupový bod se stejnými vlastnostmi, jako má dotovaný přístroj La Fonera. Fon je španělská firma, která buduje po celém světě komunitu Wi-Fi hotspotů. Uživatelé síťě se nazývají Foneros a o budování sítě se starají tím, že prostřednictvím speciálního bezdrátových přístupových bodů sdílejí svému okolí pevně stanovenou část svého internetového připojení. Primárně nemají všichni uživatelé z venku přístup k takto vytvořeným hot-spotům zdarma, připojení je zpoplatněno 3 eury (nebo 3 dolary) denně. Více zkušeností s přístupovým bodem této sítě najdete v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázek

Automatické zálohování na výbornou

Služba Mozy nabízí bezpečný systém zálohování od Berkeley Data Systems. Mozy v minulém týdnu otevřela veřejný betatestovací program (již dříve však bylo možné používat její služby v neveřejné alfa fázi), jehož základem je archivační program určený pro PowerPC i Intel Macy na straně jedné a vzdálené datové úložiště na straně druhé. Zdarma získáte k dispozici dva gigabajty úložného prostoru, za další giga navíc je třeba si předplatit.

Klientská aplikace v pravidelných intervalech provádí šifrovaně (448-bit blowfish šifra) přes internet rozdílovou zálohu typů souborů, které si zvolí uživatel. Tyto soubory vyhledává napříč všemi disky, pokud samozřejmě nezvolíte jinak. Pokud tedy Mozy nainstalujete a nastavíte, můžete na ni bez obav zapomenout, protože o vaše zálohy je postaráno. Data zálohovaná na serveru můžete prohlížet také prostřednictvím webového prohlížeče. Služby Mozy používám na domácím počítači k plné spokojenosti již několik měsíců.

Klepněte pro větší obrázek

Odstranění problémů s akumulátory u MacBooků a MacBooků Pro

Teprve před několika dny byla vydána oprava problémů s akumulátory pro aktuální přenosné počítače Apple. Kromě jiného řeší problémy, při kterých MacBooky nerozpoznávají vložené baterie, problémy s nesprávným počtem rozpoznaných dobíjecích cyklů a úpravu dobíjecích proudů tak, aby již nedocházelo k deformacím akumulátorů. Tento problém v poslední době hlásilo poměrně hodně majitelů. Záplata je dostupná přes Software Update.

Nainstalujte druhý disk do MacBooku

Chcete mít ve vašem přenosném Macu dva pevné disky? Není to velký problém; Tajemství úspěchu spočívá ve vyjmutí optické mechaniky (kterou mnoho uživatelů na cestách příliš často nepoužije a v kanceláři lze nahradit externí USB nebo FireWire mechanikou) a jejím nahrazením boxem pro další pevný disk. Do vymezeného prostoru se další disk bez problémů vejde a prostřednictvím vestavěných nástrojů OS X poté není problém použití obou disků současně stejně dobře, jako jejich využití jako Raid pole. Výhodný je jak Raid 1, ve kterém jsou data na obou discích zrcadlena pro případ poruchy jednoho z nich a také Raid 0, které přináší velmi citelné zrychlení (více než dvakrát při většině činností) všech diskových operací. Více informací u Erica Chenga.

Klepněte pro větší obrázek

Letadlo pro poštu od Googlu

Mailplane je nadějná nová aplikace, která je prozatím ve stádiu testovací betaverze a jedná se o nativního klienta pro poštu Gmail. Je postaven na vykreslovacím jádru prohlížeče Safari a kombinuje známé webové rozhraní Gmailu s rozhraní Mac OS X aplikace. Na tomto screencastu jsem pro vás připravil krátký přehled základních funkcí aplikace, která by se již bzry měla dočkat finální verze.

Aplikace pro tento týden

My Computer (zdarma)

Jednoduchá aplikace My Computer si získala své nezastoupitelné místo na mé pracovní ploše. Pokud na její ikoně poklepete myší, otevře okno Finderu se všemi připojenými disky – nemusím tak již mít spoustu disků rozházených po pracovní ploše.

Klepněte pro větší obrázek

TrainPlayer (komerční s demoverzí, 29-79 dolarů)

TrainPlayer je kompletní simulátor modelářského kolejiště. Vytvářet můžete své vlastní terény, definovat vlastní vláčky i řídící logiku kolejiště.

Klepněte pro větší obrázek

WakeOnLan (zdarma)

Máte více počítačů (nejen od Apple) v sítí a chcete je vzdáleně spouštět s využitím funkce Wake On Lan? Pak jistě využijete tuto malou aplikaci, jejíž výhodou je automatické skenování lokální sítě a vyhledání všech kompatibilních počítačů.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Apple, Prohlížeče, Airport, Erica, Finder, Giga, Hot Spot, Wake, Apple software update, Pracovní fáze, Úložný prostor, Veřejná Wi-fi, Druh

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • happy mac user 9. 5. 2007 13:08:39
    Přesně tak, pan Lulán se zase projevil. Nevíte, ještě je v Bohnicích na...
  • happy mac user 9. 5. 2007 13:05:16
    Copak ony disky nejsou videt ve Finderu? Na co "my computer"?.
  • Oaxaca 3. 5. 2007 9:02:18
    Vida, jiz chapu, proc se rika "blbej jak Hulan".
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

Včera | Karel Javůrek | 14

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 3

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?