Svět podle Apple: Parallels a porušení LGPL

Parallels prý porušuje LGPL licenci • iPhone po pár dnech prodeje, v prvních recenzích, na součástky i iPhone nezničitelný

Parallels prý porušuje LGPL licenci

Virtualizační nástroj Paralles Desktop, který používá velké množství uživatelů počítačů Apple pro jejich schopnost spouštět operační systém Windows a jejich aplikací souběžně s operačním systémem Mac OS X prý porušuje ustanovení licence LGPL. Oznámili to členové projektu Wine, podle kterých (a podle tohoto dokumentu) obsahuje Parallels evidentně části kódu převzaté včetně několika chyb právě z tohoto projektu. Bude zajímavé sledovat, jak se právníci a organizace stojící za těmito licencemi s tímto problémem vyrovnají. V době tvorby tohoto článku ještě nebylo k dispozici vyjádření společnosti Parallels.

iPhone po pár dnech prodeje

Ano, v pátek předminulého týdne se začal oficiálně prodávat chytrý mobilní telefon Apple iPhone. Snad před všemi prodejnami Apple ve Spojených státech a většinou velkých prodejen operátora AT&T se objevovaly fronty, z nichž nejdelší frontu zřejmě utvořili koupěchtiví zájemci v New Yorku před obchodem na Páté Avenue. Podle informací z nejrůznějších webů a blogů první skuteční zájemci začínali tvořit fronty již okolo třetí hodiny ranní (zahájení prodeje bylo plánováno až na šestou hodinu večerní) a velmi častým jevem byli náhradníci – lidé, kteří vystáli frontu za někoho jiného. V mysli mi zůstalo například prohlášení dvanáctiletého hocha, který držel ve frontě místo pro svého otce za patnáct dolarů na hodinu.

Apple se zřejmě na zájem při zahájení prodeje (i když opravdu masivní nával tak, jak jej známe například z nedávného uvedení nových herních konzolí) dobře zásobil a ačkoli většina prodejen mobilního operátora během prvních dvou dnů své zásoby vyprodala, v Apple Storech by stále měly být iPhony k dispozici. Na webovém obchodu se pak hovoří o dostupnosti okolo dvou a čtyř týdnů. V obchodech však jednomu zájemci prodají maximálně dva kusy a první kupující se potýkali s problémovou aktivací telefonu.

iPhone v prvních recenzích

První recenze chytrého mobilního telefonu Apple iPhone se objevily již pár dní před zahájením jeho prodeje. Prvními dvěma žurnalisty, kteří měli možnost iPhone takhle s předstihem testovat byli Walter Mossberg (the Wall Street Journal) a David Pogue (New York Times). Zatímco recenze od Walta Mossberga byla očekávána, text Davida Pogue byl trochu překvapením.

Oba pánové se ve svých recenzích shodli na skutečnosti, že iPhone je převratný kapesní počítač který v podstatě funguje přesně tak, jak si mysleli. A samozřejmě že zde je pěkná řádka problémů, ovšem mnohá očekávání iPhonem způsobená snad ani nemohla být splněna. Text obou recenzí stojí za přečtení, po jejich přelouskání budete doslova odborníky na iPhone. A jako bonus závěrem si prohlédněte originální video z testování iPhonu Davidem Poguem. A pokud nevládnete angličtinou, velmi podrobný popis obou textů najdete na stránkách MůjMacu.

Je iPhone nezničitelný?

Vypadá to, že ne. Nebo že toho alespoň opravdu hodně vydrží. Ukazuje to například test amerického PCWorldu. Redaktor zkoušel s iPhonem opravdu vše a v žádném případě se nedá říci, že by se k němu choval zrovna nejlépe. Nejdříve ho jen tak pošimral svazkem klíčů aby poté hrotem jedním z nich škrábal přímo na krycí sklíčko iPhonu. K velkém překvapení se vše obešlo bez jakéhokoli následku, na displeji žádný škrábanec nezůstal. Poté přišlo na řadu několik ošklivých pádů na betonovou podlahu, které iPhone opět přečkal bez úhony. Nevěříte? Pak si celou akci prohlédněte na videu!

Sborka a rozborka

Bylo jasné, že se brzy najde někdo, kdo iPhone rozebere na prvosoučástky. A uvnitř je spousta zajímavých věcí: uživatelsky nevyměnitelná baterie o napětí 3.7 V, hlavní procesor je od Samsungu (modelová označení 339S0030ARM, 8900B 0719, NOD4BZ02, K4X1G153PC-XGC3, ECC457Q3 716) patřící do rodiny ARM procesorů a mající integrováno 512 MB SDRAM operační paměti (má také hardwarovou podporu pro formáty MP3 a H.264). Zvukový čip je od společnosti Wolfston, USB napájecí adaptér Linear Technology4066 (známe ho z posledních generací iPodů) a další křemíková drobotina.

Klepněte pro větší obrázek


iPhone a kompatibilní příslušenství

iPhone není plně kompatibilní s veškerým příslušenstvím určeným pro iPody. Porozumí si například s některými synchronizačního kolébkami a zvukovými adaptéry a naopak odmítá videokolébky a další iPod specifická zařízení. Dá se tedy očekávat, že se už tak nepřeberná nabídka příslušenství pro iPody rozšíří ještě na iPhony.

Klepněte pro větší obrázek

Software pro tento týden

Magrathea 0.5 (zdarma)

Tato aplikace potěší všechny, kteří chtějí do svých fotografií přidávat informace o GPS poloze místa, na kterém své fotografie pořídili. Kromě jiného spolupracuje také se službami Flickr, Yahoo! Maps a Google Maps.

Klepněte pro větší obrázek

TotalTunesControl (zdarma)

TotalTunesControl je malá aplikace / widget, který nabízí možnost přehrávání skladeb a playlistů z iTunes bez toho, aby byly samotné iTunes spuštěny. Ušetříte tak především operační paměť počítače.

Klepněte pro větší obrázek

VirtuFrame (zdarma)

S touto aplikací můžete snadno tvořit elegantní rámečky okolo svých fotek nejen při jejich promítání na pracovní ploše vašeho počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (5) Další článek: Ke stažení: naklonujte přítelkyni

Témata článku: Video, Apple, iPhone 7, APP, Walt Mossberg, Mobilní telefony recenze, Zajímavý pár, iPhone 5, Nevyměnitelná baterie, Malá aplikace, První hodina, Chytrá hodina, Mobilní příslušenství, Walter, Front, iPhone 4, Častý jev, Pěkná řádka, První zájemce, První iPhone, Mossberg, Parallels, Velké překvapení, Mobilní telefony iphone, Svět


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 121

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk